8. jaanuaril kuulutati Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimunud tänuüritusel välja eelmise aasta kõige omanäolisem lasteraamat ehk Aasta Rosin. Auhinnaga tunnustati Katrin Tõnissoni kirjutatud ja Ulla Saare piltidega koomiksiraamatut “Salalaegas” kirjastuselt Päike ja Pilv.

Lastekirjanduse keskuse sõnul on “Salalaegas” harukordse professionaalsusega teostatud raamat, mis viib lugeja ühe väikese tundliku poisi maailma, kes pistab rinda suurte tunnetega ning alles õpib enda sees olevaid emotsioone taltsutama. See on kirjutatud koomiksi vormis, mis on meie algupärase lastekirjanduse maailmas üsna harva esinevaks nähtuseks. Raamatu empaatiline tekst ning mängulised, teksti mitmekülgselt avavad illustratsioonid õpetavad, et kõik tunded on õiged ja neid ei pea kartma. 

“Mul on suur rõõm, et selleaastane tunnustus on natuke ka kolleegi preemia, sest mõlemad autorid töötavad lastekirjanduse keskuses. See on suur väärtus, et meie tiimis on nii professionaalsed valdkonna asjatundjad. Koomiks ja graafiline romaan, mis teeb mujal maailmas suurt võidukäiku ja viib paljusid lapsi lugemise juurde, on meil kahjuks ikka harv nähtus. Tunnustusega soovimegi panna nii autoreid kui ka lugejaid märkama, kui oluline roll on hea sisu ja pildikeelega koomiksiraamatul laste lugemislaual ning ehk suudame pjedestaalile tõstes selle sünnile hoogu juurde anda,” sõnas keskus.

“Lugu tekkis iseenda elust. Ühel hetkel taas lapsevanemaks saades avastasin, et minu igapäevaelus on plahvatuslikud tunded läbi oma lapse ja tuli siis õppida selle kõigega toime tulema. Tekkis mõte kirjutada see oma elukogemus looks,” rääkis preemia võitnud Katrin Tõnisson “Aktuaalsele kaamerale”

Loo peamine karakter, emotsiooni-pundar ehk pusa, sündis kirjaniku ja illustraatori koostöös.

“Katrinil oli alguses see mõeldudki pusana, lihtsalt mingi nööripusa, aga siis me koos mõtlesime, et kui laps tahab seda lugeda ja sellega samastuda, siis see peaks olema mingi karakter. Saigi välja mõeldud selline poksikinnas, kes poksib seda last seestpoolt ja torgib oma terava ninaga, ärgitab teda tegema pahandusi ja lööb takka üles, kui midagi põnevat juhtub,” selgitas Ulla Saar.

Aasta Rosina auhinda antakse välja alates 2004. aastast eelnenud aasta jooksul ilmunud erilisele ja silmapaistvale eesti lasteraamatule, hinnates kas raamatut tervikuna või ainult kirjaniku- või kunstnikutööd. Auhinna võitjaid tunnustatakse Eesti Lastekirjanduse Keskuse tänupeol kilo rosinate, rahalise preemia ja tänukirjaga. Möödunud aastal sai Aasta Rosina auhinna Anti Saare ja Marja-Liisa Platsi “Härra Haraldi unistuste aed” ning tunamullu Andry Ervaldi ja Kristel Maamägi raamat “Ole sa, kes sa oled. Ettelugemise lood”.

Loe edasi