Ühendekspeditsioonivägi (inglise Joint Expeditionary Force, lühend JEF) on Ühendkuningriigi juhitav kaitsekoostööformaat, kuhu lisaks Ühendkuningriigile kuuluvad Eesti, Holland, Island, Läti, Leedu, Norra, Rootsi (liitus 2017. aastal), Soome. Kriisides ja sõjaolukorras on JEF-i esmane ülesanne kiire reageerimine merel, maal ja õhus nii Läänemerel kui ka Põhja-Euroopas, aga ka Kaug-Põhjas.
Ühendekspeditsiooniväel on tähtis roll Läänemere piirkonna heidutus- ja kaitsehoiakus ning JEF-i raames välja töötatud kriisireageerimismeetmed täiendavad NATO tegevust. JEF-i mõte on olla esmareageerija enne NATO artikkel 5 väljakuulutamist. Ühenduse moodustavad sarnaselt mõtlevad riigid, mis on valmis panustama kiiresti ja paindlikult erinevatesse operatsioonidesse humanitaarkriisidest kuni konventsionaalse sõjapidamiseni.
JEF-i kriisireageerimismeetme kasutamise otsustab Ühendkuningriik, kuid iga liikmesriik otsustab ise, kas osaleb või mitte. Panustamiseks läheb vaja parlamendi heakskiitu.
Leping JEF-i loomise kohta allkirjastati 2014. aasta septembris. Täieliku operatiivvõimekuse sai JEF 2018. aasta alguseks.
You must be logged in to post a comment.