Arhiiv

Euroopa on hädas gaasi hinna hüppelise tõusuga – tahetakse hinda kontrollida

Brüssel kaalub uusi meetmeid, et ajutiselt piirata EL-i gaasihindu, mis on hiljuti USA-ga võrreldes rekordtasemele jõudnud.

Euroopa maagaasihinnad olid sel nädalal enam kui kahe aasta kõrgeimad, osaliselt külma ilma ja tuulepuuduse tõttu, mis on takistanud taastuvenergia tootmist. Need on kolm kuni neli korda kõrgemad kui USA-s, tekitades Euroopa ettevõtetele kriitilise puuduse, vahendab Financial Times.


Euroopa Komisjon kaalub ülempiiri kehtestamist järgmisel kuul esitatava „puhta tööstuslepingu” poliitikadokumendi arutelude raames, ütlesid kolm läbirääkimistega kursis olevat inimest.

Strateegiadokument peaks kirjeldama viise, kuidas toetada EL-i rasketööstust, kuna ettevõtted maadlevad mitmete väljakutsetega, sealhulgas USA presidendi Donald Trumpi agressiivsete kaubandusmeetmete ja EL-i enda ambitsioonika rohepöördega.


Kõnelused hindade piiramise mehhanismide üle, ehkki alles varajases staadiumis, on toonud kaasa tööstusgruppide vastureaktsiooni, mis hoiatavad Euroopa turu „usalduse” kahjustamise eest.

11 gruppi, sealhulgas Euroopa energiabörside ühendus Europex ja finantsturgude lobirühm AFME saatsid teisipäeval komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile kirja, mida nägi Financial Times. Selles öeldi: „Usume, et kui see meede välja kuulutatakse, võivad sellel olla kaugeleulatuvad negatiivsed tagajärjed Euroopa energiaturgude stabiilsusele ja varustuskindlusele kogu kontinendil.”


Gaasi hinna ülempiir kahjustaks usaldust Euroopa võrdlusaluse Title Transfer Facility vastu, mis on peamine gaasiga kauplemise ja arveldamise keskus, seisab kirjas. Samuti ajendaks see ülemaailmset gaasikogukonda nihkuma muudele, piiramatutele ja seega representatiivsematele võrdlushindadele, mis asuvad peamiselt väljaspool EL-i.

EL pakkus esmakordselt välja sarnase ülemmäära 2022. aastal bloki energiakriisi haripunktis, mis järgnes Venemaa pidevale gaasitarnete piiramisele oma Euroopa naabritele pärast täiemahulist sissetungi Ukrainasse. Ülempiiri ei jõutud aga kehtestada, kuna hinnad jäid alla 180 euro piirmäära megavatt-tunni kohta.


Toetudes sellele kogemusele, kutsus endine Euroopa Keskpanga president Mario Draghi eelmisel aastal üles, et komisjonil oleks volitused kehtestada „dünaamilised ülemmäärad” olukordadeks, kui EL-i gaasi hind erineb ülemaailmsetest energiahindadest.

„Me uurime üksikasjalikult Draghi soovitusi selles konkreetses küsimuses,” ütles EL-i ametnik.


Kaks kõrget bloki ametnikku ütlesid, et plaanid hõlmavad ka meetmeid, et takistada kauplejatel gaasihindu suvel tõsta, kuna Euroopa riigid varuvad kütust enne järgmist talve.

Üks EL-i diplomaat ütles, et mõned liikmesriigid on tõenäoliselt hinnapiirangu kehtestamise suhtes vastumeelsed. Saksamaa ja Holland olid riikide seas, kes olid eelmise ülemmäära vastu.


Igasugune sekkumine võib takistada ka bloki püüdlusi tõrjuda Trumpi tollimaksude rünnakut, välja arvatud juhul, kui EL ostab USA-lt rohkem veeldatud maagaasi.

„Euroopas tuleks rõhku panna piisavalt energia hankimisele, et oma tööstusi juhtida ja majasid kütta,” ütles Eurasia Groupi vanemnõunik ja endine Norra energeetikaminister Amund Vik.


„Hulgituru hinna ülempiiri fikseerimine ei lahenda seda, kui probleemiks on energiapuudus,” sõnas ta.
#wpdevar_comment_1 span,#wpdevar_comment_1 iframe{width:100% !important;} #wpdevar_comment_1 iframe{max-height: 100% !important;}

Loe otse allikast

Kommenteeri