Talltehhi anonüümne teadusrahvas on pärast oma ridadest tulnud kriitikat dzotile viskunud – OSCE ekspertgrupp on kohe saabumas ja vaja on e-valimised värske värviga ilusamaks võõbata, et neid siis kasutamiskõlbulikena esitleda. See aga ei veena.
BNS kirjutab: “Kui füüsik Ago Samoson väitis oma arvamusartiklis, et Eesti e-valimised pole turvalised, siis Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) IT-teadlased sellega ei nõustu.” Vähemalt BNS ei anna välja nimesid, kes Samosoni kahtlustele vastu astusid.
Pole mõtet analüüsida seda, mida räägivad sellised tegelased nagu riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe. Tema töölepingus on ilmselt ridade vahel punkt kaitsta elu hinnaga e-valimiste mainet. Isegi pärast tema jutte pole keegi skeptikutest rohkem e-valimiste usku.
Põhiküsimuseks jääb: kas on siis raske tõestada viimasele kui skeptikule, et e-valimised on turvalised? Miks seda ei tehta ja ükski selgitus pole seni kahtlusi hajutanud, vaid pigem süvendanud?
Tegelikult on e-valimiste turvalisuse kinnitamiseks väga lihtne variant – koguda kokku skeptikutest töögrupp, kuhu kuuluksid inimesed, kes asja ikkagi jagavad, ja neile kõik puust ette ja punaseks teha, näidates ära ka need lülid süsteemis, milles kõige enam kaheldakse, vastates samas kõigile küsimustele. See ei tohiks üle jõu käiv olla ja oma silm on kuningas.
Võrdluseks võiks tuua hüpoteetilise näite, kus looduskaitsjad süüdistavad RMK-d liigraides. Riigimetsa esindajad kutsuvad seepeale teise poole kohale ja üheskoos sõidetakse läbi kõik raielangid, näitamaks, et liigraiet pole tehtud – lõpptulemusena on mõlemad pooled rahul ja süüdistusi enam ei tule.
Miks on seda raske e-valimiste puhul teha? Sest siiani pole ju kõikehõlmavat kontrollitavuse ettenäitamist tehtud, alati on teatud lõigud sellest välja jäetud. Ja alati on vaja esitlusse kaasata just kahtlejad, kellele spetsialistid kõik ette näitavad. Absurdne on ju OSCE ekspertgrupile Eesti välisministeeriumi poolt loodud tegevuskava kolme päeva jooksul, kus kohtutakse peamiselt e-valimiste kiitjatega – aga oli ju kaebus ja palve e-valimised üle vaadata ning keskenduma peaks just kahtlejatele.
Arne Koitmäe ja anonüümsed Talltehhi teadlased võivad rääkida mida iganes, aga kui kahtlused ikkagi jäävad, on see tühi loba. Aeg on e-valimistele sõltumatu ja põhjalik ekspertiis teha ning seda ekspertide ja kahtlejate koostöös, mitte riikliku propagandaaparaadi saatel. Sest kuni pole kahtlusi hajutavaid tulemusi, jäävad need alles ja suur osa valijaskonnast peab petturlust endiselt võimalikuks.
Uued Uudised
Postitus arhiveeritakse Reede veebruar 7th, 2025 kell 5:34p.l.