Majandusmees Indrek Neivelt kommenteeris sotsiaalmeedias peaminister Kristen Michali eilset esinemist Eesti televisiooni saates “Esimene stuudio”, kus teemaks oli energeetika ja elektrihinnad.
“Vaatasin huviga, mida räägib hr. peaminister meie energiapoliitikast ja kuidas ta põhjendab seda kiirustamist, mis eelmisel nädalal lahti läks. Saime siis teada, et tarbijad ja maksumaksjad ei ole samad inimesed ega ettevõtted,” kommenteeris Neivelt Michali lauset “Maksumaksjad ei maksa, maksavad tarbijad”.
Aga kuipalju siis tarbijad maksavad?
Neivelt: “Minu jaoks on keeruline aru saada, mis asi on elektri hind. Kas see on arve peal olev hind koos või ilma käibemaksuta, kas võrguteenus on sees või mitte ja kas taastuvenergiatasu on seal sees või mitte? Ehk siis mis asi läheb kogu aeg soodsamaks ja mis asi on see, mida Kliimaminister väitis, et on kümne aasta pärast 14.9 senti ja sama ministeeriumi kantsler, et võib langeda isegi 4.9 sendini?”
Ta teeb ettepaneku kokku leppida, missugusest hinnast me räägime.
Teiseks ütles peaminister, et meretuuleparkidele maksame toetusi mitte rohkem kui 2.6 miljardit ja rahvamajandusele on kasu üle 5 miljardi. “No kui see on nii kasulik projekt, siis ei oleks ju küll vaja toetada. Või on jälle tegemist mingisuguste “sotsiaalmajanduslike eurodega”?” ironiseeris Neivelt.
Aga kõige huvitavamaks peab ta tõika, et kui küsida Chat GPT-lt kui suur on investeering meretuuleparkide ehitamisel, siis on vastus 2.5-4 miljonit MW kohta. Seejuures on ühenduste tasu seal sees ja see on 10-20%.
“Kui me võtame arvutustes keskmise sellest (2.5-4), mis on samal ajal ka maksimaalne hind ilma ühendusteta, siis saame investeeringuks 3.3 miljonit MW kohta,” kirjutas Neivelt. “Ning siis saame, et toetusi makstakse 150% tehtud investeeringust. 150% investeeritud summast saab 20 aasta jooksul toetusi.”
“Ja meie planeeritav tuuleenergia tootmisvõimsus hakkab ületama neli korda meie tiputarbimist. Kuhu me seda elektrit siis tugeva tuule korral müüme või kuhu salvestame?” küsib ta. “Peaminister viitas rahvatarkusele. Rahvatarkuse alla ei käi see kui talus saaks kahe hobusega töö tehtud, siis igaks juhuks hoiad laudas kaheksat.
Neivelt: “Miks me peaksime seda tarbijatena toetama? Iga kord kui mõni minister läheb seda eelmise esmaspäeva otsust selgitama, tekib küsimusi ainult juurde. Anvar Samost ütles raadiosaates tabavalt, et aasta jooksul on praktiliselt kõik arvud muutunud. Elektri tarbimine, hind, jne. Ainukene arv, mis on stabiilne, on meretuuleparkide toetus. See on 2.6 miljardit. Ettepanek on endine ja lisaks peaks alustama sellest, et need arvutused on avalikud.”
Ja nüüd lugegem, mida kirjutab tänane Eesti Ekspress artiklis „Käputäis vastaseid jooksid Eesti tuuleenergia arengu kinni“. „Eesti energiajulgeolek on ohus, kuna tuuleparkide ümber on lahvatanud enneolematu kaevikusõda. Sõdijate eesmärk on kogu protsess umbe ajada. Plaan töötab.“
Vaata siit:
https://www.err.ee/1609595633/michal-kui-tahame-suuremat-kogust-energiat-on-meretuuleparke-vaja