Arhiiv

GALERII. Välinäitus Telliskivi tänavast – tellisetehasest moodsaks linnaruumiks

GALERII. Välinäitus Telliskivi tänavast – tellisetehasest moodsaks linnaruumiks

Taas on avatud välinäitus “Telliskivi tänava lugu – industriaalmaastikust moodsaks linnaruumiks”, mis asub Tallinna Rahvaülikooli Pelgulinna maja aial (Telliskivi 56). Näitus on kõigile möödujatele ja huvilistele avatud ööpäev läbi.

Tallinna ühe kuulsama tänavana ühendab Telliskivi tänav Kalamaja asumit Pelgulinnaga ja Põhja-Tallinna linnaosa Kristiinega. 1240 meetrit pikk Telliskivi tänav algab Paldiski maanteelt. See ristub Mulla, Ristiku, Õle, Rohu, Heina ja Reisijate tänavaga ning lõpeb Kopli tänavas. Nüüdseks on Telliskivi tänav arenenud moodsaks linnaruumiks.

Näitus sündis Kalamaja muuseumi ja Tallinna Rahvaülikooli Pelgulinna maja koostöös, kuraatoriks Jaak Juske ning kunstnikuks Anneliis Aunapuu. Näituse esimene avamine oli 25. augustil 2023.

„Näitus sündis Kalamaja muusemi ja Tallinna Rahvaülikooli koostöös. Telliskivi tänav on põhitrajektooriks Kalamaja ja Pelgulinna vahel ning ideeks oli tutvustada kahte kogukonda ning seda ühendavat Telliskivi tänavat,“ sõnas Kalamaja muuseumi juhataja Kristi Paatsi. Välinäitus, kus pildid asuvad aia peal, teeb näituse kõigile hästi kättesaadavaks ning muuseumisse pole tarvis minnagi.

Kuraator Jaak Juske on valinud Telliskivi tänavast välja kümme fotot, mis avavad loo selle tänava arenguloost.

Juske sõnul proovis ta fotode valikul lähtuda just nendest kohtadest, mis on ajas kõige rohkem muutunud. Fotod otsiti välja erinevatest arhiividest – Linnamuuseumist, Eesti rahvamuuseumist ning Ajaloomuuseumi fondidest.

„Hakkab meelest minema, et Telliskivi loomelinnak oli 30 aasta eesti kinnine tööstusala. Siin on olnud 1980. aastal mööblimaja ja ka linini rajooni kolhoositurg,“ meenutas ajaloolane Jaak Juske.

Oma nime sai tänav nüüdse Mulla ja Roo tänava risti kandis asunud Johann Grabbi tellisetehase järgi. Juba 1688. aasta linnakaardil on hilisema tänava joonel näha liikumisteed üle toonase heinamaa. Linnakaardile tekkis tänav 1878. aastal, ametlikult neli aastat hiljem. Tänava ääres on endisi tööstusettevõtteid, kunagisi turuplatse ja muidugi arvukalt peamiselt 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi esimeses pooles ehitatud kortermaju. Üle tänava kulgevad raudteeliinid.

Välinäitus “Telliskivi tänava lugu – industriaalmaastikust moodsaks linnaruumiks” asub Tallinna Rahvaülikooli Pelgulinna maja aial ja on vaatamiseks avatud ööpäevaringselt. Näitus jääb avatuks kuni 25. septembrini.

Märksõnad:

Loe otse allikast

Kommenteeri