TALLINN RESTAUREERIB. Tänavu saavad korda Patkuli trepp, Katariina kiriku katus ja bastionid
Abilinnapea Madle Lippuse sõnul on linna eesmärgiks hoida ja kohandada siinseid kultuurimälestisi, ajaloolisi hooneid ja arheoloogiapärandit, et väärtustada ajaloolist linnaruumi, mis pakub ka atraktiivset elukeskkonda ja võimalusi ettevõtluseks. „Heas tervises ehituspärand muudab linna pika ajaloo tajutavaks nii kohalikule elanikule kui külalistele, mistõttu on oluline, et mälestised oleksid hoitud ja hooldatud,“ rääkis Lippus.
Esmaspäevast septembri alguseni kestva Patkuli trepi restaureerimise käigus pannakse korrektselt tagasi kõik viltu vajunud ja paigast nihkunud trepiastmed. Samuti valmistatakse uued vaheplatoode alused ja paigaldatakse platoodele uus graniitplaatidest katend, korrastatakse trepi sajuveerennid ning tugimüürid ja paigaldatakse uued müüri katteplaadid.
Veel restaureeritakse trepi käsipuu ja uuendatakse välisvalgustust. 18. märtsist kuni 1. juunini jalakäijad treppi kasutada ei saa, kuid alates 1. juunist 1. septembrini saab mööda treppi liikuda poole trepi laiuselt. Tööd lähevad maksma 457 000 eurot.
Kesklinna vanem Monika Haukanõmm märkis, et eelmisel sügisel möödus 120 aastat Patkuli trepi avamisest. „Nagu Toompea tugimüüri suuremahulise korrastamise järel lubatud sai, saab restaureeritud ka see väärikas vanuses trepp,“ sõnas linnaosavanem.
Tänavu jätkatakse ka Skoone bastioni restaureerimise ja heakorrastamise kolmanda etapiga, mis hõlmab mahukaid müüritöid ja käikude restaureerimist. Töödega on kavas alustada suve alguses ning need kestavad järgmise aasta juunini. Lisaks restaureeritakse sel aastal Lai 51 asuvad Skoone bastioni kasematid.
Vanalinna bastionivööndis on teise suurema tööna plaanis Ingeri bastionimüüride restaureerimine kogu Toompea tänavaga paralleelselt jooksvas lõigus. Praegu valmistatakse ette hanget, et töödega esimesel võimalusel alustada. Nii Skoone kui Ingeri bastionis tehtavatele töödele on kokku planeeritud pea 1,1 miljonit eurot.
Sel suvel saab uue katuse ka Tallinna dominiiklaste kloostri Püha Katariina kirik. Tööd on plaanis lõpetada 1. septembriks. Katariina kirik on armastatud kontserdipaik, mida kasutavad naabruses asuvad koolid oma aktuste korraldamiseks. Katariina kiriku katuse remontimine ja uuendamine läheb maksma pisut üle poole miljoni euro.
Vanalinnast väljaspoole jäävatest suurematest töödest jätkatakse Pirita kloostri varemete konserveerimisega. Sel aastal on plaanis puhastada taimedest ja konserveerida varemete põhjakülg, sealhulgas põhjapoolne ristikäik ja selle katus ning kontraforsid. Pirita kloostri konserveerimistööde järgmisele etapile on planeeritud umbes veerand miljonit eurot.
Lisaks on sel aastal saanud uued ja mälestistele väärilised emailitud tähised Tallinnas asuvad riiklikud arheoloogiamälestised.