Raeapteegi muuseum kutsub kõiki uudistama põnevat erinäitust “Taimemaagia Ladina köögis”, mis on avatud kuni 13. aprillini.
Näitus “Taimemaagia Ladina köögis” tutvustab keskaja meditsiini ning kloostri- ja apteegiaiandust läbi ravimtaimede.
Külastajad saavad teada, mida keskajal pruugiti peavalu, unehäirete, närvihaiguste või külmetuse puhul ja mida kasutati imeravim Teriaki koostises. Esindatud on ka vürtsid, mida on nii praeguse klareti kui ka tolleaegsete armujookide koostises. Muuhulgas saab näha, milline taim on harilik ogaõun, mis aitavat leevendada armukadedust, ja kuidas näeb välja keelraunjalg ehk põdrakeel, mida tuli tarvitada valutava sisikonna puhul.
Põhiosa ravimtaimedest on pärit Tartu ülikooli botaanikaaiast. Taimed kuivatas aednik Annela Nõmmik. Väike osa taimi on pärit Tallinna botaanikaaiast.
Näitus on valminud tänu koostööle Tartu ülikooli botaanikaiaga, kus korraldati mõni aeg tagasi näitus “Ladina köök“. Apteeki on läbi aegade nimetatud ladina köögiks, kus ekstraktid, tinktuurid, õlid ja salvid valmisid just köögiski kasutusel olnud anumates. Eesti kirjanik ja farmatseut Oskar Luts, kes peaaegu kakskümmend aastat tegutses apteekides, töötas enda sõnul just ladina köögis. Oma proviisori õpiaastatest on ta kirjutanud samanimelise mälestusteraamatu.
Näituse tekstid koostas Žanna Politsinski Tartu ülikooli botaanikaaiast ja Birgitta Laanmets Raeapteegist. Eriplakatid kujundas Maarja Peterson.
Näituse raames toimuvad märtsikuus temaatilised loengud Raeapteegis:
7.03 kl 18-19.30 Krista Kaur Tallinna botaanikaaiast “Taimemaagia Ladina köögis” (eesti keeles).
14.03 kl 18-19.30 Maria Strukova Tallinna botaanikaaiast “Taimemaagia Ladina köögis” (vene keeles).
21.03 kl 18-19.30 Heli Kann Hildegardi seltsist “Ravimine taimedega püha Hildegardi pärandi järgi”.
Loengutele on vaja ette registreerida: revalirae@apotheka.ee. Hind 7 eurot osaleja, lastele tasuta. Tasumine kohapeal alates kella 17.45. Loengutel pakutakse taimeteesid.
Näituse külastamine on tasuta, v.a grupid.
Lisainfo www.raeapteek.ee või Raeapteegi FB.