Projekti “Euroopa rannikute läbi” eesmärk on koguda mitmesuguseid andmeid keskkonnast, bioloogiast ning erinevatest kooslustest maismaal ja meres. Kokku 120 erinevast uurimispunktidest kogutud andmeid võrreldakse, analüüsitakse ja uuritakse, kas kliimamuutuse mõju on näha juba kõigis uurimise alla võetud kohtades.
“Oluline on uurida erinevaid keskkondi: puutumatuid, tööstus-, põllumajandus- ja merekeskkondi, et mõista saastumist ja merekeskkonna kohandumist muutustele,” selgitas projektis osalev ja Tallinnas proove võtnud Flora Vincent, Euroopa Molekulaarbioloogia Laboratooriumi järeldoktor. Tervikpildi kokku panemiseks loevad teadlased eeskätt kokku veesambas leiduvad osakesed, liigitavad need sobivalt ja määravad selle põhjal nähtava koosluse.
Üks olulisemaid uuritavaid organisme on diatoomid ehk üherakulised vetikad, mis on kohastunud vees hõljuma ja veesambast toitu saama. Viimase kahe nädala vältel kogusid projektis osalevad teadlased igapäevaselt Kopli lahelt võrkudega veepinnakihtidest proove, mis peale suuremate vetikate eraldamist viiakse laborisse, et uurida neid mikroskoopide ja muude tipptehnoloogiliste vahenditega.
Samaaegselt kogus “Tara” purjeka meeskond õhuproove, et määrata selles leiduvat aerosoolide hulka. Kaldalt võtsid nad aga pinnaseproove, et määrata mainitud tööstus- ja põllumajanduskeskkondadest indikaatoreid. “Andmete põhjal saab edasi uurida, kas maismaal leiduvate ainete ja mereliste elusorganismide vahel on seos,” lisas Vincent.
Lisaks merest ja maismaalt pärit proovidele kogutakse andmeid ka ERR-i raadiomaja katuselt, et koguda andmeid Tallinna õhukvaliteedi kohta. Andmeid kogutakse mõõteaparaadiga iga nelja tunni tagant, misjärel pannakse need ühisesse projektikausta. Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide Instituudi teaduri Sirje Sildeveri sõnul annavad need õhuandmed võimaluse kontrollida, kas “Tara” pealt võetud õhuproovid ja Raadiomaja õhuproovid on võrreldavad, rääkimata rahvusvahelisel tasemel võrdluste tegemisest.
Lisaks Euroopa Molekulaarbioloogia Laborile (EMBL) ja Tara Ocean Sihtasutustele on projektiga seotud mitmeid ülikoole, Eestist Tallinna Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool.
Lähipäevil saab osaleda Lennusadamas maailmamerele pühendatud töötubades ja purjekat ennast külastada 2.-7. juulini. Rohkem infot leiab ametlikult kodulehelt.