Ebensee am Traunsee on vald Austrias Ülem-Austria liidumaal Traunvierteli piirkonnas, paiknedes Salzkammerguti mägedes Trauni järve lõunapoolse otsa juures. Piirkondlik pealinn Linz asub u. 90 km põhja pool, lähemad linnad on Gmunden ja Bad Ischl. Valla katastrivallad on Langwies, Oberlangbath, Rindbach, Kohlstatt ja Roith.

Ajalugu

Ebensee kuulus alates 1180. aastast koos Traunvierteliga Steiermargi hertsogkonnale, mida 1192. aastast valitsesid Babenbergid, kuni Böömimaa kuningas Otakar II selle 1254. aastal lõpuks oma Austria hertsogkonda paigutas. Ebenseed ennast on esmakordselt mainitud 1447. aasta ürikus.

Alates 1596. aastast lasi keiser Rudolf II asula lähedale rajada soolaaurutamise tiigi, mida varustati soolveega, mida tarniti 40 km pikkuse torujuhtme kaudu Hallstatti ümbruse soolakaevandustest. Seetõttu oli Ebensee Austria esmane soolatootmiskeskus. Ajalooliselt valiti koht rikkalike metsade tõttu, mille puitu kasutati soolveest soola väljakeetmiseks. 1883. aastal asutas Belgia keemik Ernest Solvay Ebensees Solvay ettevõtte soodatehase. Kuigi see oli varem tööstuskeskus suuremas Salzkammerguti piirkonnas, on seda hiljuti tabanud halb õnn, kuna mõned suuremad tehased suleti.

Natside koonduslaager

 Pikemalt artiklis Ebensee koonduslaager

1943. aastal rajas SS linna lähedale Ebensee koonduslaagri (koodnimi "Zement"), mis oli pärast RAF-i operatsiooni "Hydra" rünnakut Peenemünde uurimiskeskusele plaanitud hädaolukorra koht. See oli osa Mauthauseni võrgustikust. Orjatöölised töötati surnuks ja kaevasid tunneleid relvastuse hoidmiseks. Ameerika sõdurid vabastasid laagri 1945. aasta mais. Eriti suure suremuse tõttu peetakse Ebenseed üheks kõige kohutavamaks natside koonduslaagriks.

Pärast sõda ümberasustatud isikute laagrina kasutatud ala on tänapäeval mälestusmärgi ja muuseumi koht.

Turism

Vaade Trauni järvele

Ebensee on ümbritsetud kolme maalilise järvega, Trauni järv, Offensee ja Langbathsee. Trauni järv on piisavalt suur, et seda saaks kasutada paadisõiduks, samas kui ülejäänud kaks järve on väiksemad, ümbritsetud mägedest ja neid kasutatakse ainult suplemiseks; mõlemad on looduskaitsealused alad. Langbathsee kaldal asub 19. sajandist pärit jahimaja, mis on püstitatud Austria keisri Franz Joseph I käsul.

Alates 1927. aastast kulgeb Feuerkogeli mäe tippu Adolf Bleichert & Co. insenerifirma ehitatud õhutrammitee. Muude turismiobjektide hulka kuuluvad Gasselhöhle näitusekoobas ja väike suusatamisala, kus on umbes kümme tõstukit.

1968. aasta filmi "Where Eagles Dare" osad on filmitud Ebensee piirkonnas.

Kliima

Feuerkogel on lähedalasuv mäetipp, mille peal on ilmajaam.

Sõpruslinnad

Märkimisväärseid inimesi

Viited

No tags for this post.