![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/72/Boat_with_a_Mariner_brand_outboard_motor.jpg/220px-Boat_with_a_Mariner_brand_outboard_motor.jpg)
![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/35/PVC_boat_Flagman.jpg/220px-PVC_boat_Flagman.jpg)
![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/US_Navy_030922-N-8209D-010_Slicing_across_the_surface_of_the_water%2C_members_of_Special_Warfare_Combat_Craft_%28SWCC%29_Class_45_familiarize_themselves_with_the_maneuvering_capabilities_of_their_Ridged_Hull_Inflatable_Boat_%28RHIB%29.jpg/220px-thumbnail.jpg)
Mootorpaat on põhiliselt jõuseadme (mootori) abil liikumiseks mõeldud paat.
Üldjuhul on mootorpaadi pikkus alla 12 m.
Saksa- või ingliskeelse laenuna on vanemas kõnepruugis sageli kutsutud mootorpaatideks ka kaatreid.
Otstarve
Mootorpaate kasutatakse tavaliselt väikelaevanduse mõistes lõbusõiduks, kalastamiseks või veespordiks, harvem ka ametiasutuste poolt järelevalveks, merepäästetöödeks jne.
Tavaliselt on mootorpaadid võrreldes kaatritega kergemad (tavaliselt kerghaagisel transporditavad), odavamad ja lihtsamini kasutatavad. Mootorpaat võib olla sageli laeva või kaatri abipaat või päästepaat.
Sõltuvalt sertifitseeringust võivad mootorpaadid pardale võtta tavaliselt 5–12 inimest ja nendega on võimalik liigelda siseveekogudel või rannikulähedasel merel (väikelaeva kategooriad D, C).
Ehitus
Mootorpaadi kere on tavaliselt valmistatud:
- plastist
- metallist
- puidust
- kummist või mitmest materjalist (RIB-paat)
Enamik mootorpaate on päramootoriga, kuid on ka sisemootoriga mootorpaate. Osaliselt kinnises mootorpaadis võib olla väike, paari magamiskohaga kajut. Paljude tänapäeval valmistatavate mootorpaatide lahtisele osale saab n-ö katusena paigaldada presentkatte. Paljusid mootorpaate on võimalik hõlpsalt transportida spetsiaalsel auto järelhaagisel – paaditreileril. Autohaagisega sobivas kohas vette tagurdamisel on tavaliselt võimalik paate ka veesata.
You must be logged in to post a comment.