Chrystian Luciano Pereira Brasiilias Rio de Janeiros asuvast Riigiobservatooriumist ja ta kolleegid märkasid teist rõngast, kui olid parajasti uurimas esimest, vaid mõni kuu tagasi avastatut.
Mõlemad rõngad asuvad kääbusplaneedist üllatavalt kaugel. Suur kaugus on vastuolus seniste teooriatega sellest, kuidas planeetide rõngad, aga ka kaaslased tekivad.
Seni on arvatud, et ainult seespool niinimetatud Roche’i raadiust suudavad planeedi loodejõud seal tiirutavad väiksemad taevakehad purustada, luues rõnga moodustumiseks materjali. Väljaspool Roche’i raadiust tiirutav puru ja klibu peaks aga just planeedi kaaslaseks koonduma, mitte rõngaks saama.
Mõnede teadlaste arvates võib Quaoari rõngaste tekkes olla oma osa mänginud kääbusplaneedi veelgi kaugemal tiirutav kaaslane nimega Weywot.
Kumbagi rõngast ei avastanud teadlased otseselt teleskoobis näha olevana, vaid järeldasid nende olemasolu sellest, et kui Quaoar liikus kauge tähe eest läbi, siis tumenes tähe valgus mõnevõrra ka enne ja pärast seda läbiminekut.
Pereira ja ta kolleegid asusidki nüüd uuel läbiminelul ehk transiidil Quaoari rõngast lähemalt uurima, kui täheldasid ka teist tumenemist ehk okultatsiooni, mille põhjustas teine rõngas.
Vaatlusandmetest õnnestus neil teha järeldusi mõlema rõnga kohta, näiteks seda, et mõlema rõnga tihedam keskpiirkond on ainult mõne kilomeetri laiune.
Quaoari enda avastasid Ameerika astronoomid Michael Brown ja Chad Trujillo aastal 2002. Avastajad pakkusid välja ka taevakeha põlisameerika kultuurist pärit nime: Quaoar on Lõuna-Californias Los Angelese lähistel elava tongva rahvakillu mütoloogias peajumal.
Quaoari kaaslane Weywot, mis avastati aastal 2006, on tongva rahva enda valikul saanud nime nende taevajumala järgi.
Quaoari järgmist tähe eest läbiminekut on oodata juba tuleva nädala laupäeval, 13. mail. Astronoomid on teleskoopide vaatlusaegu seks puhuks juba broneerinud.
Quaoari teise rõnga avastamisest kirjutavad Pereira ja kaasautorid ajakirjas Astronomy & Astrophysics.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
![](https://i0.wp.com/kihulane.eu/wp-content/uploads/2023/05/1894823ha7fdt4.jpg?w=640&ssl=1)