Amae (jaapani keeles 甘え 'hellitamus', verbist 甘える 'ära hellitatuna käituma') on Jaapanis sotsiaalset sõltuvussuhet tähistav termin- Jaapani armastuse vorm.
Terminit kasutas jaapani psühhiaater Takeo Doi, kirjeldamaks jaapanlastele omast sõltuvussuhet ema ja lapse vahel, mis tavaliselt muudes kultuurides teatud vanuses ära katkestatakse. Kuigi esmajoones kirjeldab amae ema ja lapse sidet, siis laiendab Doi selle ka õdede ja vendade, vanemate ja nooremate kolleegide jne vahelisele sidemele, mistõttu väidab ta, et sellel põhineb ka jaapanlastele iseloomulik ühiskondlik vastutus ja hoolivus.
Doi käsitluse kohaselt on amae "vajadus passiivse armastuse" järele. Tema psühhoanalüütiline armastusekontseptsioon käsitleb sisemisi tundeid ja käitumist, sisemist soovi mõistmisvajaduse ja hoolitsusvajaduse järele. Ta käsitleb ka jaapanlaste mina-tunnetuse kontseptsiooni.
Vaata ka
Kirjandus
- Doi, T., "The Anatomy of Dependence", 1971.
- Doi, T., The anatomy of dependence: The key analysis of Japanese behavior (J. Bester, tõlk.). Tokyo: Kodansha International. 1973.
- Hisa A. Kumagai Utah Ülikool Arno K. Kumagai, The Hidden "I" in Amae: "Passive Love" and Japanese Social Perception, Vol. 14, nr 3, lk 305-320, Ethos, https://doi.org/10.1525/eth.1986.14.3.02a00040, 1986.
- Stalter, Emily. "The relationship of ijime and amae in Japanese middle school classrooms.", International Research Scape Journal, Vol. 4 , artikkel 6., 8-7-2017.
You must be logged in to post a comment.