Maailmamuusika (inglise keeles global music, varem ka world music) on kõige laiemas mõttes maailma eri kultuuride muusika.
Kitsamalt mõeldakse maailmamuusika all pärimusmuusikat ja sellest inspireeritud kunstmuusikat, eriti kui näiteks samal kontserdil, festivalil või raadioprogrammis kõlab eri rahvaste pärimusmuusika.
Mõiste ja termin
Sõnaga "maailmamuusika" (global music) mõistetakse tänapäeval kõige laiemas mõttes maailma eri kultuuride muusikat.
Maailmamuusika (world music) ajalugu on enamasti lugu lääne muusika peavoolust kõrvale jääva muusika turundamisest lääne plaadifirmade poolt. Mõiste võeti kasutusele 1980. aastatel Suurbritannias ja Ameerika Ühendriikides välja antud mitteingliskeelsete salvestiste iseloomustamiseks. See oli algusest peale vastuoluline kategooria, mida kasutas peamiselt meedia ja plaadifirmad ise, et kuidagi ühe nimetaja alla koondada näiteks Tuva kõrilauljad, Zimbabwe kitarribändid, Pakistani sufi muusika qawwalī lauljad, aga ka erinevate lääne rahvaste rahvamuusika. Maailmamuusika sildi alla paigutati plaadipoodides nii turistidele suunatud suveniirplaadid kui ka etnomusikoloogide Aafrikas, Aasias ja mujal tehtud välisalvestised. Kuigi spetsialistid väitsid kriitiliselt, et puudub üks ja ainus muusikažanr, mida võiks tähistada sõnaga "maailmamuusika", tuli see ikkagi kasutusele, et tuua "välismaa" muusika lähemale lääne muusika peavoolule. Hoolimata oma kommertslikust päritolust oli maailmamuusika mõiste toonud 1990. aastate alguseks kaasa muutuse muusikute ja produtsentide teadvuses ning maailmamuusikast oli saanud omaette muusikažanr.
21. sajandil on ingliskeelset terminit world music maailmamuusika tähenduses peetud "kolonialismi, rahvuslikkuse ja "mitteameerikaliku" konnotatsiooni (“connotations of colonialism, folk, and ‘non-American”) pärast solvavaks, mistõttu see on nii mõnelgi puhul asendatud terminiga global music. Näiteks National Academy of Recording Arts and Sciences märkis 2020. aastal tehtud avalduses, et parima maailmamuusika albumi "best world music album" Grammy auhinna vastav kategooria nimetatakse ümber "best global music album". Avalduses väideti, et termin "global music" on "asjakohasem, kaasaegsem ja kaasavam" (“more relevant, modern, and inclusive”). Kuigi ingliskeelse termini muutmise on võtnud ette ka teised institutsioonid, on see asendus žanrile endale toonud vähe sisulist muutust.
Välislingid
You must be logged in to post a comment.