![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/68/D%C3%BCrer_-_Selbstbildnis_im_Pelzrock_-_Alte_Pinakothek.jpg/220px-D%C3%BCrer_-_Selbstbildnis_im_Pelzrock_-_Alte_Pinakothek.jpg)
![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/09/Michel_Sittow_-_Portrait_of_Diego_de_Guevara_%28%3F%29_-_Google_Art_Project.jpg/220px-Michel_Sittow_-_Portrait_of_Diego_de_Guevara_%28%3F%29_-_Google_Art_Project.jpg)
![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0f/Laikmaa_marie_under1.jpg/220px-Laikmaa_marie_under1.jpg)
Portree on teatavat isikut või isikuid kujutav kunstiteos ja -žanr skulptuuris, maalikunstis, graafikas, fotograafias. Peale välise sarnasuse püütakse sageli tabada ja edasi anda ka portreteeritava inimese psühholoogilisi iseärasusi.[1] Portreekunsti viljelejaid nimetatakse ka portretistideks.
Portreekunst tänapäevases mõistes tekkis 16. sajandi alguses Itaalias ja Saksamaal. Barokiajastul õitses portreemaal eriti Flandrias ja Madalmaades ning 18. sajandi Inglismaal. Euroopa kuningakodade juures tegutsesid õueportretistid. 19. sajandil kaotas portreemaal fotokunsti tekkimise tõttu suuresti oma tähtsuse.
Liigitamine
Portreid liigitatakse:
- figuuri edasiandmise ulatuse järgi
- pea ja büst
- poolfiguur
- põlvedeni figuur
- täisfiguur
- peahoiaku järgi
- en face ehk otsevaade
- profiil
- poolprofiil
- "pagev" profiil
- portreteeritave arvu järgi
- üksik-, kaksik- ja grupiportree
- kujutatava sotsiaalse seisundi järgi
- näiteks autoportree, ratsaportree, valitseja- või õpetlaseportree
Portree võib olla idealiseeriv, realistlik, ekspressionistlik vms.
Viited
- ↑ Kunstileksikon, Kunst, Tallinn, 2000. lk 410