Sõda

MEEDIAVALVUR: algab „sõjalise erioperatsiooni“ teine etapp nimega „SÕDA“

B-kategooria film

B-kategooria film (ka B-film) on film, mis on teostatud tavalisest väiksema eelarvega ning on saanud omaette nähtuseks filmimaailmas. Selle vastand on A-film. Termin pärineb Hollywoodi kuldajastust 1930.–1950. aastatel, mil USA kinodes oli tavaks näidata järjest kahte filmi, millest esimene oli A-film ja teine väikese eelarvega uuenduslik B-film. B-kategooria filmid katavad laia valiku erinevaid filmižanre, pakkudes mitmekesist meelelahutust igale maitsele. Kõige populaarsemad žanrid on õudusfilmid, ulmefilmid, kriminaal- ja detektiivfilmid, läänefilmid ja seiklusfilmid.

Kuigi klassikaline B-filmi ajastu on läbi, toodetakse tänapäeval endiselt filme, mis langevad B-filmi kategooriasse. Näited on sõltumatud õudus- ja ulmefilmid ning paljud videole ja voogedastusse suunatud linateosed.

Ajalugu

B-filmide ajalugu ulatub 1930. aastatesse, kui Hollywoodi stuudiosüsteem hakkas tootma madala eelarvega filme, et täita kinoseansse. Tihti näidati B-filme koos A-filmi peamise linateosega topeltseansi formaadis. B-filmid pakkusid võimalust katsetada uusi ideid ja anda tööd vähem tuntud näitlejatele.

Tuntud B-filmid

  • ''Reefer Madness'' (1936)
  • ''Cat People'' (1942)
  • ''The Thing from Another World'' (1951)
  • ''Creature from the Black Lagoon'' (1954)
  • ''The Evil Dead'' (1981)

1940-1950. aastatel olid B-kategooria filmid peamiselt žanrifilmid, nagu lääne-, õudus- ja ulmefilmid, mis pakkusid publiku seas kindlat meelelahutust. Aja jooksul hakkasid paljud neist filmidest kultusfilmideks muutuma. Režissöörid nagu Ed Wood ja Roger Corman saavutasid  populaarsuse tuues ekraanile innovaatilisi ideid, mis sageli olid teostatud eelarvest tingitud piiratud tehniliste võimalustega. 1950. aastate lõpus hakkas televisiooni levik B-filmi populaarsust kahandama, kuid see avas samas uusi võimalusi iseseisvatele filmitegijatele.

1980. aastatel leidsid B-filmid koduvideo-turu populaarsuse kasvades uue niši. Sellest perioodist pärinevad mitmed ikoonilised õudus- ja ulmefilmid, mis saavutasid hiljem populaarsuse isegi peavoolus. Koduvideo ja voogedastusteenuste tõus on taganud, et B-filmid jäävad kultuurimaastikule oluliseks osaks.

Eestis tuntumad näited

Eestis ei ole B-filmide traditsioon nii tugev kui mõnes teises riigis, kuid siin on toodetud mitmeid väikese eelarvega filme, mis sarnanevad oma olemuselt B-filmidega. Sellised filmid käsitlevad tihti eksperimentaalseid teemasid või on loodud piiratud ressurssidega. Näiteks mitmed sõltumatud õudus- ja ulmefilmid, mis on Eestis valminud, võivad langeda B-filmi kategooriasse. Kuigi neid filme toodetakse vähem, on nende looming tihti leidnud oma nišipubliku ning mõned neist on saanud rahvusvahelist tunnustust.

Eestis B-filmi kategooriasse kuuluvad:

''Somnambuul''

"Tulnukas ehk Valdise pääsemine 11 osas"

"Mootorsaed laulsid"

Vaata ka

Allikad

https://en.wikipedia.org/wiki/B_movie

https://www.britannica.com/art/B-film

https://harvardfilmarchive.org/programs/the-b-film

https://www.studiobinder.com/blog/what-is-a-b-movie-definition/

Kommenteeri