Võiks arvata, et 20 pervosoo ja transkultuseni mandunud Haridusministeerium ei saa enam halvemaks minna, aga ta saab ja läheb ka. Vikertädikesed erinevates kontorites on kokku leppinud, et hinded peavad koolist kaduma. Ja see on väga halb mõte. See on kõige halvem mõte üleüldse.
Alustame sellest, et üritame mõista, mis on haridussüsteemi mõte, siiani on olnud asi selge, hariduse eesmärk on arendada inimese teadmisi, oskusi ja väärtuseid, et ta saaks ühiskonnas hakkama ja panustada jne. Koolis ei panda hindeid kurjusest, vaid selleks, et kontrollida, kas oskused ja teadmised on omandatud.
Lapsed on nii ehitatud, et ilma koolita nad ei õpi ja ilma hindamata ka ei õpi. Ma julgen kindlas kõneviisis väita, et kui koolis enam hindeid ei panda, siis on mõistlik koolid üldse maha põletada ja homoseksuaalne ministeerium koos nendega. Toon ühe konkreetse näite, aga probleem on muidugi globaalne:
Kuuekümnendatel läksid Inglismaal noored riigikoolidest eliitülikoolidesse, nii mis nahises. 60% üliõpilasi tuli tippülikoolidesse riigikoolidest. Tänaseks saab korralikku ülikooli ainult kallist erakoolist, sest riiklik haridussüsteem on täielikult loomastunud. Paha on see, et kallist erakooli saab endale lubada ehk 5% inglastest, ainult rikkurid.
Kusjuures Inglismaal on A, B, C… hindamine olemas. Meie probleem on selles, et haridussüsteem mandub, hinded lähevad halvemaks, eriti matemaatika eksamitel ja põhikoolis. Seega hariduse kvaliteet on nigel ja hinded näitavad seda halastamatult, hinnatagu siis protsendiga või kuidagi teisiti.
Lõpukirjandi kaotasime ära, matemaatika eksam jäi alles, aga selle tulemusi enam ei arvestata. Iga tulemus on seega tulemus, täielik totrus ja absurd muidugi. Haridusjuhid ja muud eidekesed ei taha oma läbikukkumist tunnistada ja kavatsevad nurjumise kinni mätsida. Hindeid pole vaja, hinded ahistavad ja sildistavad. Tüüpiline sõgeda kommunisti jõuramine.
Läheme konkreetseks: “Aus on uuringutele toetudes veendunud, et hinnetel on lapse minapildile ja psüühikale pigem negatiivne mõju.” Sarnaste punauuringute põhjal väidetakse, et kohitsemisel on lastele positiivne mõju. Vähe sellest:
“Samamoodi on lihtsustatud sildid kleepsud või naerunäod, mida kasutatakse vahel algklassides. Need mõjuvad lastele samamoodi nagu hinded.” Vaata kui halvasti, sildistamine on paha, kool aga muudkui sildistab, tädikesed on aga südamelt head ja vabastavad lapsed hirmsast sildiorjusest.
Tartu Ülikooli haridusinnovatsiooni professor Margus Pedaste sõnas, et õpilase arengu toetamiseks ei ole üldse hindeid vaja. Ka tädistunud onud suudavad üllatada. Seevastu toetavat õppimist sisuline edasiviiv tagasiside, mida see siis ka ei tähendaks.
Endine haridusminister ja Tartu Ülikooli doktorant Liina Kersna (Reformierakond) usub, et haridusvaldkond tervikuna ootab hinnete kaotamist väga. Aga mina ei usu ja ei hakkagi uskuma. Mina usun matemaatika eksami masendavaid tulemusi – erinevalt Kersnast toetab minu usku ilmutus.
Kõik see jutt on väga ilus, aga kahjuks vale. Töötab ainult konservatiivne haridus, mida iga päev ei reformita, ei solgita ja ei pedestata ja kus hinnatakse õppetöö tulemusi. Kui tulemust ei hinda, siis tulemust ei ole.
Hariduspsühholoog Kati Ausi ideaalmaailmas hindamise asemel hoopiski analüüsitakse töid koos õpilasega, toimub lõputu ja mittekuhugi viiv dialoog logardite ja puupeadega ning seanahavedaja saab ise ka kohe aru, kus on arengukohad.
Ma ei hakka küsima, kus riigis selline süsteem töötab, ma tean ilma selletagi, et kõik vikertädikeste hullumeelsed ideed on täiesti viljatud, meil vist ikka veel käib destruktiivne kaasamiskultus ja umbkeelsete ukrainlaste aru ja otsata menetlemine. Tulemuseks on see, et keegi ei õpi midagi ja matemaatika eksam nurjub.
Teadur Ausil tekib tunne nagu koolis käiaksegi ainult hinnanguid saamas ja voolav dialoogiline õppimise protsess kaob selle asja sees ära. Mul on juba pikka ega põhjendatud hirm, et õppimise protsess ongi globaalsetesse luulusesse ammu ära kadunud, minu hirm põhineb masendavatel eksamitulemustel.
Samas isikud, kelle töö peaks olema õppeprotsessi tulemuslikku tagamine, muretsevad sildistamise ja dialoogi pärast. Mu meelest ei ole dialoog võimalik inimjääkidega, kes ei oska protsenti arvutada. Tädikesed ja tädistunud onud, tehke haridus korda, tehke nii, et matemaatika eksami tulemused oleksid positiivsed või otsige endale teine töö.
Võigaste tsitaatide paraadi lõpetame teadur Kersna meeleheitliku kiunatusega: “”Ma olen oma doktoritöö uuringus näinud, kuidas isegi väga väikesed õppijad on võimelised oma õppimist ise hindama…” Või nii, aga milleks meil siis kooli ja haridustedlasi vaja on? Väike krants ise õpib, ise hindab ja muudkui areneb loovas protsessis?
See on täiesti haige arusaamine. Kui meil on sellised haridusministrid, nagu nad meil siin on, siis on ime, et meil veel üldse mõni positiivne hinne antakse. Lõputu mure sildistamise, ärevuse, mõnusa õppimise ja õpilaste õnnetunde pärast on vaja suunata õiges suunas.
Ärevust vähendab see, kui koolis ei tekitata kliimapaanikat ja ei süvendata perversselt soodüsfooriat. Mõnus õppimine algab siis, kui oled korralikku ülikooli sisse saanud ja õnn seisneb spetsialisti hästitasustatud töökohas, see kõik tuleb muidugi alles pärast kooli.
Liberaalses tädikeste õnnekoolis võib olla mõnus logeleda, aga pärast kooli ootab ees mustatöölise raske põli, burksiputka või midagi sellist. Kõik tööd on head, aga kõiki töid tehes ei ole lihtne olla õnnelik.
Minu tagasihoidlikul hinnangul on haridussüsteemi metoodiline solkimine sigadus, mis lööb kõige valusamalt lapsi, aga pikemas perspektiivis viib kogu ühiskonna loomastumiseni. Täpsustan, lõpliku ja pöördumatu loomastumiseni.
Ärge uskuge uuskommunistidest tädikeste valesid, nende keelel on mesi, aga südames globalistide ja satanistide mürk. Tagasi Inglismaa kahetsusväärse näite juurde, kõike seda tädiasja on juba proovitud ja see lõppeb katastroofiga. Nokulaul ei tõuse kunagi hittide edetabelisse.
Miks me peame seda läbikukkunud hullust kaasa tegema? Muidu ei tule NATO hävitaja või? Ei pea ja ei tohigi teha, ega koolide rüvetamine ei ole väiksem asi kui energeetika pekki keeramine, rahvusriigi jaoks on haridus erilise ja sümboolse väärtusega.
Lastest on kahju. Vaesed lapsed, hullud mutid lihtsalt võtavad neilt tuleviku, mitte kliima, mitte Putin, mitte natsid, laste tuleviku hävitavad kari poolemeelseid ja uuskommunistlikke tädisid. Kui sul on lapsi, vali esimesel võimalusel EKRE, kellelegi muule pole loota ei lastel ega nende vanematel.
Sven Sildnik,
Sisepaguluses 06.03.2026