Kolmapäevasel Riigikogu istungil nõudis EKRE fraktsiooni saadik Rene Kokk mootorsõidukimaksu (automaksu) ja registreerimistasu kehtetuks tunnistamist, nimetades seda valeks ja ebaadekvaatseks maksuks, mis on halvendanud inimeste eluolu, eriti maapiirkondades, ning toonud kaasa võlgnevusi, kontode sulgemisi ja autopargi vananemise.
Rene Kokk rõhutas, et EKRE on olnud automaksule algusest peale vastu, on teinud komisjonis ettepanekuid selle vältimiseks, pöördunud õiguskantsleri poole ja lubanud, et olles järgmisel aastal valitsuses, tühistab erakond automaksu. “See on lihtsalt niivõrd vale asi, et isegi selle arhitektid ei julge siia saali tulla,” ütles ta, viidates sellele, et maksu pooldajad pole aruteludel osalenud.
Ta kritiseeris Reformierakonna esindajate edulugusid, sealhulgas rahanduskomisjoni esinaise Annely Akkermanni viidet Postimehe uudisele, kus automüüjad väidetavalt kiidavad olukorda. Kokk märkis, et võrdlused toimuvad madalate baasnumbritega perioodidega ning jäetakse mainimata maksuvõlad, kontode sulgemised ja inimeste igapäevaelu raskused. “Inimesed ei saa normaalselt elada, sest kontod on automaksu pärast kinni pandud,” ütles ta.
Kokk tõi esile mitmed prognoosid, mis tema sõnul on realiseerunud hoolimata ametnike kinnitustest, et need on opositsiooni hirmujutud:
*Maapiirkondade inimeste transpordikättesaadavus on halvenenud, kuna auto omamine on kallimaks läinud, ühistransport on hõre ja elukallidus tõusnud.
*Väikeettevõtjad on saanud suure löögi, lisakulud on kandunud tarbijatele üle, teenused kallinenud.
*Maksutulud on hoopis vähenenud, kuna automüük on kahjustunud, töökohad kadunud ja tekkinud on ulatuslikud võlgnevused.
*Autopargi keskmine vanus on tõusnud 15 aastani (Euroopa keskmine 12–12,5), mis tähendab suuremat saastamist, mitte väiksemat, nagu lubati. Keskkonnahoiu argument on seega lihtsalt nonsenss.
Lisaks viitas Kokk tulevastele automaksu ja registreerimistasu tõusudele aastatel 2028 ja 2031 ning absurdsele muudatusele: alates 2027. aastast tuleb romusõiduki arvelt maha võtmata jätmise eest maksta 800 eurot (praegu 15 eurot).
Kokk kritiseeris ka regionaalministri ettepanekut hakata maksustama pensionäre ja lapsi, et saada ülevaadet ühistranspordi kasutamisest. “Tule taevas appi!” ütles ta.
Lõpetuseks avaldas Kokk lootust, et eelnõu menetlusse kaasatakse siiski kõik huvigrupid ning see ei saa praegu tagasi lükatud ega katkestatud. Ta rõhutas, et automaks on loonud ebausaldusväärse maksukeskkonna ja inimesed ei usalda riigijuhte enam, sest varasem lubadus “maksud ei tõuse” osutus räigeks pettuseks.
Arutelu toimus Riigikogu täiskogu istungil 12. märtsil 2026 mootorsõidukimaksu ja registreerimistasu kehtetuks tunnistamise eelnõu üle. Täpne stenogramm on kättesaadav Riigikogu ametlikul veebilehel.
Automaks on olnud terav kriitikaobjekt alates selle kehtestamisest 2024. aastal, tekitades laialdast rahulolematust eriti maapiirkondades ja väikeettevõtjate seas.