Tabara on küla Harju maakonnas Saue vallas.
Enne Eesti omavalitsuste haldusreformi 2017. aastal kuulus küla Nissi valda.
Tabara külas on säilinud 19. sajandi teise poole miljöö ja hoonestus. Iseloomulikud on seal käänulised külateed ja puudesalus õued, uuemaid juurdeehitisi on vähe.
Asukoht
Tabara küla asub Saue vallas Harju maakonnas, umbes 38 kilomeetri kaugusel Tallinnast. Küla piirneb lõunas Viruküla ja Kivitammi, läänes Siimika, põhjas Aude ja läänes Vilumäe külaga. Kagupiiril on Ääsmäe–Haapsalu–Rohuküla maantee.
Loodus
Küla põhjaservas asub Orkjärve soo, mis kuulub Orkjärve looduskaitseala alla.
Küla nimi
Küla vanim teadaolev nimekuju on 1241. aastast Tapaiarhu. Hilisemad ajaloolised nimevormid on 1394 Tappierve, 1586 Tapper ja 1726 Dabora. Paul Johanseni seletuse järgi võis külanimi algselt koosneda oletatavast isikunimest Tapaja ja sõnast aru (varasemates allikates arve) tähenduses 'kuiv kõrge maa'. Julius Mägiste on seostanud nime teise poole läänemeresoome sõnadega aro, aroi.
Teine võimalik seletus lähtub asjaolust, et praegune Orkjärve raba küla põhjaosas võis varem olla järv. Sel juhul võis nime teine pool olla järv : järve ning esimene pool võis pärineda kas taimenimetusest tapp või taba-algulistest kalandusse puutuvatest sõnadest.[4]
Rahvapärimus
Kohaliku pärimuse järgi oli Viruküla–Padise tee äärne raba kunagi järv, mille juures oli tapetud rüüstajate eest pakku läinud inimesi. Kirjanduses, arhiivides ja Läti Henriku kroonikas sellele sündmusele otsest kinnitust pole, küll aga on leitud kaudseid viiteid sarnastele sündmustele.
Põlistalud
- Hansu
- Juudi
- Kalju
- Kasanski (endine Sirina)
- Kubja
- Kuura
- Pulga
- Rohula
- Sütsi
- Vahtramäe
Vaatamisväärsused
- Orkjärve looduskaitseala
- Viruküla tammik
- Järve talu
- Kivisilla talu – sealt läks talitee Orkjärve rabaheinamaadele. Igal väikesel soosaarel oli rahvakeeli oma nimi: Tammemäe, Kaasiku, Raeda mägi jne, enamasti olid need pandud talunimede järgi. Kaugemate talude inimesed olid nädal aega rabas ja tegid heina. Ööbiti soosaartel.
- Metsavendade punker – kaks metsavenda hukkusid kinnipidamisel. Kaks mälestuskivi: punkri kohas ja tee ääres.
- Orkjärve raba talvetee – Siimika ja Larvi küla elanikud kasutasid seda teed Riisipere mõisa vesiveskil käimiseks.
Tuntud inimesi
Tabara külas sündis ja kasvas lavastaja Priit Põldroos.
Vaata ka
Viited
- ↑ Maa- ja Ruumiamet, vaadatud 21.11.2020.
- ↑ Statistikaameti statistika andmebaas, vaadatud 15.12.2023.
- ↑ Eesti haldus- ja asustusjaotuse klassifikaator, vaadatud 9.06.2014.
- ↑ "Tabara". Dictionary of Estonian Place names. Vaadatud 9. veebruaril 2025.