Pistaatsiaroheline on roheline värvitoon, hele kuni keskmine kahvatu roheline, küpse pistaatsiapähkli tuuma värvus. Pistaatsiaroheline on jahedama tooniga kui laimi- või šartröösroheline, kromaatilisem salvei- või seladonirohelisest. Pistaatsiaroheliseks on kohati nimetatud ka šartröösirohelisega sarnanevat soojatoonilist rohelist, mis sarnaneb blanšeeritud pistaatsiapähklite värvusega[2][3].

Vahel on pistaatsiarohelist peetud ka mandliroheliseks[4], nende värvinimetuste kasutuses on palju kattuvust.

Pildid

Variatsioonid

E. F. Glocker kirjeldab oma mineraloogiaõpikus pistaatsiarohelist kui tumedat rohelist, millesse on segatud rohkelt kollast ja pisut pruuni[5], ning nimetab pistaatsiarohelisteks (pistaziengrün) järgmisi mineraale: moldaviit, peridoot ehk krüsoliit, epidoodi erim pistatsiit[6].

C. F. Partington toob oma entsüklopeedias pistaatsiarohelise (pistachio green) etalonnäiteks haha (Somateria mollissima) isaslinnu rohelise kuklalaigu[7].

"Werner's Nomenclature of Colours" kirjeldab pistaatsiarohelist kui smaragdrohelist segatuna sidrunkollase ja väikese koguse pruuniga ning toob värvuse näideteks pirnikoore, kiviriku lehed ja oliviinikristalli[8]. Toon on soojatooniline kollakas roheline, õunrohelisest ja rohurohelisest soojem, rohurohelisest ja oliivrohelisest heledam      [9].

Kasutamine

Värv on kasutusel seinavärvina sisekujunduses, selles toonis toodetakse tekstiile, lõngu[10], pabereid[11], majapidamistarbeid, tehnikat jne.

Koobalti- ja kroomisisaldusega rohelist pigmenti (Si4O10(OH)2Mg3 + Co3Ca + Cr2O) kasutatakse pistaatsiarohelise värvi saamiseks[12].

Vaata ka

Viited

No tags for this post.