
Kristian Taska (sündinud 23. novembril 1973) on Eesti filmiprodutsent ja filmiproduktsiooni ettevõtte Taska Film asutaja.
Taska filmi toodetud linateosed kuuluvad Eesti menukaimate ja vaadatuimate filmide hulka.[viide?]
Haridus
Haridusteed alustas ta Tallinna 7. Keskkoolis ning jätkas õpinguid Santa Monica kolledžis USA-s, kus õppis ärijuhtimist, stsenaristikat ja filmiajalugu. Seejärel õppis ta ärijuhtimist Concordia Rahvusvahelises Ülikoolis.
Karjäär
Kristian Taska alustas oma karjääri Kanal 2-s, mis on Eesti vanim erakanal. Taska aitas isal, Ilmar Taskal 1993. aastal Kanal 2 asutada ja oli üks aktsionäridest. Kanal2-s töötas Kristian Taska esmalt turundusjuhina, hiljem direktori ja juhatuse liikmena.
2000. aastal asutas ta filmiproduktsiooni ettevõtte Taska Film, mille alt on tootnud enam kui 30 filmi. Taska on olnud produtsendiks mitmele Eesti kinokunsti tähtteosele[viide?], sealhulgas "Nimed marmortahvlil" (2002), "Puhastus" (2012), "1944", Klassikokkutuleku triloogia (2015), Apteeker Melchior triloogia, "Talve" (2020), "Elu ja armastus" (2024) ja paljud teised. Taska Film on tootnud enamuse üle 100 000 kinovaataja kogunud mängufilmidest Eestis.[viide?]
Kristian Taska on üks Eesti tuntuimaid filmiprodutsente, kelle toodetud filmid on pälvinud nii publiku kui ka kriitikute tähelepanu, aidanud kaasa Eesti filmikunsti ja filmitööstuse kodumaisele propageerimisele ning rahvusvahelisele tutvustamisele.[viide?]
Kristian Taska on ACE Producers võrgustiku liige ning European Film Promotion programmi vilistlane.
Aastatel 2005-2006 oli Taska Eesti Draamateatri direktor ja juhatuse liige.
Taska Film
Pikemalt artiklis Taska Film
Kristian Taska asutas 2000. aastal produktsioonifirma Taska Film, millest on kujunenud üks Eesti juhtivaid filmitootmisettevõtteid. Tema eestvedamisel on Taska Film tootnud ja kaastootnud enam kui 30 mängufilmi, telesarja ja dokumentaali, keskendudes nii kodumaisele publikule kui ka rahvusvahelisele turule.
Taska Filmi toodang on leidnud laialdast menu nii Eestis kui ka välismaal.[viide?] Näiteks ajalooline draama “1944” (2015) müüdi 25 riiki, sealhulgas Prantsusmaale, Suurbritanniasse, Saksamaale, USA-sse, Jaapanisse ja Lõuna-Koreasse. Mängufilmi "Sangarid" (2017) ostis Netflix ning "Apteeker Melchior" (2022) müüdi mitmele rahvusvahelisele platvormile, sealhulgas Amazon Germany/Austria ja Telecom Deutschland.
Taska Filmi toodetud "Nimed marmortahvlil" oli pikka aega taasiseseisvusaja vaadatuim kodumaine kinofilm, kogudes rekordilised 168 113 vaatajat. Selle rekordi purustas samuti Taska Filmi toodetud "Klassikokkutulek", mida vaatas ligi 189 100 inimest, tehes sellest uue vaadatuima Eesti filmi. Suur publikumenu saatis ka filmi järge "Klassikokkutulek 2: Pulmad ja matused", mis oli 2018. aastal vaadatuim Eesti film.[viide?]
Taska Film on tuntud uuendusmeelsuse poolest Eesti filmitööstuses.[viide?] Ettevõte oli üks esimestest, kes tootis filme täielikult erarahastuse toel ja Taska Filmi mängufilm "Igitee" oli esimene film, mis toodeti Film Estonia tagasimaksesüsteemi toel. Lisaks tõi Taska Film turule hübriidformaadi, kus "Apteeker Melchior" oli vaadatav nii mängufilmi kui draamasarja formaadis.
Kristian Taska juhitud ettevõte on olnud osa rahvusvahelistest suurprojektidest, osaledes kaastootjana mitmete riikide koostööprojektides. Taska Film on teinud koostööd Ameerika Ühendriikide, Saksamaa, Austria, Rootsi, Taani, Soome, Läti ja Leedu koostööpartneritega.
Isiklikku
Taska isa on filmilavastaja, -produtsent ja -stsenarist ning kirjanik Ilmar Taska ja vanavanaisa oli moodsa eesti nahkehistöö rajaja Eduard Taska.
Ta on abielus Veronica Taskaga (neiupõlves Puhk). Neil on kaks last. Kokku on tal 4 last.
Välislingid
Kristian Taska Eesti Filmi Andmebaasis
You must be logged in to post a comment.