Majandus, RSS, Soome, Tervis, Uudised

Rootsi laeval oli leetrite juhtum – Soome terviseamet edastas juhised

Rootsi laeval oli leetrite juhtum – Soome terviseamet edastas juhised

Leetritesse nakatunud isik sõitis parvlaeval Viking Glory – mis sõidab liinil Turu–Mariehamn–Stockholm – väljudes Mariehamnist 13. augustil kell 14.25. Sama isik sõitis ka 15. augustil Eckerö Line’i parvlaeval, kasutades kell 20.00 väljuvat reisi Grisslehamnist Eckerösse. Sellest teatas Soome terviseamet (THL).

Nakatunu on vaktsineeritud, mis vähendab oluliselt edasise leviku ohtu. Nakatumisoht laeval on väike, vahendab Iltalehti.

„Ka vaktsineeritud inimene võib leetritesse nakatuda, kui kokkupuude on intensiivne – sel juhul kulgeb haigus siiski kergemalt ja oht nakkust teistele edasi anda on väga väike,” ütleb THL-i arendusjuht Mia Kontio.


Nakatunu on seotud Rootsis Västernorrlandi maakonnas 30. juulist kuni 1. augustini toimunud muusikafestivaliga Urkult. Rootsi terviseameti andmetel oli 20. augustiks kogu Rootsis kinnitatud kokku 24 selle muusikafestivaliga seotud haigusjuhtu. Enamik festivaliga seoses haigestunutest olid vaktsineerimata.

Soome terviseameti (THL) andmetel on leetrid erakordselt nakkav haigus. See levib õhu kaudu ning nakatumiseks võib piisata ainuüksi sellest, kui viibitakse nakatunud inimesega samas ruumis.


Nakatunud inimene võib haigust edasi anda neli päeva enne lööbe teket – ehk juba päev enne esimeste sümptomite ilmnemist – ning neli päeva pärast lööbe avaldumist.

„Leetrid võivad olla tõsine haigus igaühe jaoks, olenemata vanusest. Eriti ohtlikud – raskekujulised või isegi surmavad – võivad leetrid olla nõrgestatud immuunsüsteemiga inimestele,” märgib THL.

Kaks leetrite või MMR-vaktsiini doosi tagavad haiguse vastu hea kaitse. Riikliku vaktsineerimiskava raames on MMR-vaktsiin kõigile tasuta. See kaitseb ühtlasi mumpsi ja punetiste eest.

Inimestel, kes sõitsid ajavahemikus 30. juulist kuni 1. augustini samadel parvlaevareisidel või osalesid Urkulti muusikafestivalil, soovitatakse kontrollida, kas neil ja nende pereliikmetel on leetrite vastu piisav kaitse.

Loe allikast edasi