Läti Riiklik Tuletõrje- ja Päästeteenistus viib koostöös Leedu Tuletõrje- ja Päästeametiga ellu Interregi piiriülest projekti „MassMovement” (nr LL-00310). Projekti eesmärk on tugevdada Läti ja Leedu valmisolekut elanikkonna massilise evakueerimise korraldamiseks ja läbiviimiseks hädaolukordades.
Projekti raames tihendatakse kahe riigi vahelist koostööd, katsetatakse evakueerimismehhanisme ning parandatakse asutuste suutlikkust kriisiolukordades tõhusalt tegutseda, vahendab esfondi.lv.
4.augustil 2026 toimub praktiline piiriülene õppus, mille käigus simuleeritakse elanike massilist evakueerimist Lätist Leetu.
Marsruut: Daugavpils – Jēkabpils – Pasvalys (Leedu).
Väljasõit: 4. augustil 2026 kell 9.00.
Kavandatud teekond: 1. ja 2. etapp: 255 km (u 3 tundi ja 38 minutit);
Tagasitee (3. etapp): 174 km (u 2 tundi ja 20 minutit).
Õppuse käigus simuleeritakse praktiliselt kogu evakueerimisprotsessi, sealhulgas kogunemist, transpordi korraldamist, registreerimist, piiriülest liikumist, vastuvõttu sihtkohas, toitlustamist ja muid elanikkonnakaitse meetmeid. Kõiki toiminguid viiakse läbi võimalikult lähedaselt tegelikule hädaolukorra stsenaariumile.
Need õppused ei ole pelgalt teoreetiline harjutus – nende eesmärk on kontrollida evakuatsiooniplaanide toimimist praktikas. Vabatahtlike kaasamine võimaldab:
- hinnata evakuatsiooniprotseduuride tõhusust;
- tuvastada valdkondi, mida saaks veelgi parendada;
- tugevdada Läti ja Leedu ametiasutuste vahelist koostööd;
- suurendada elanikkonna valmisolekut tegutseda hädaolukordades.
Iga osaleja annab olulise panuse turvalisema ja tõhusama elanikkonnakaitse süsteemi arendamisse.
Kõik projektis osalevad vabatahtlikud saavad:
- päeva jooksul toitlustuse (väli- või kuivtoidupakid);
- praktilised meened projekti korraldajatelt;
- võimaluse osaleda spetsiaalselt korraldatud meelelahutusüritusel Pasvalyses (Leedus);
- väärtusliku kogemuse, osaledes ainulaadsel rahvusvahelisel tsiviilkaitseõppusel.
