Martin Helme ERR-ist: sellist propagandaasutust ei pea maksumaksja rahaga üleval pidama

ERR-i eelarve on aastal 2026 58 miljonit. 2025. aastal oli see 56 miljonit. Peagi kulub selle telekompleksi ülevalpidamiseks 60 miljonit eurot igal aastal. Riigieelarvest maksab maksumaksja ERR-le 41,5 miljonit eurot. 10 miljoni saadakse juurde avalikke vahendeid erinevatel viisidel nt koostööprojektidest kaitseministeeriumiga, maaeluministeeriumiga.

Paneme siia kõrvale võrdluseks, et Riigikogu aastane eelarve on 32 miljonit eurot, Riigikohtul 7,4, presidendil 7,3, Riigikontrollil 6 miljonit, Õiguskantsleril 3,5 miljonit. ERR-il 41,5 miljonit eurot maksumaksja raha.

Võrdluseks veel, et Postimehe Grupp, kuhu kuulub ka Kanal 2, kasutab 31 miljonit eurot, TV3 kuulub All Media gruppi ja nemad kasutavad 19,2 miljonit eurot aastas ja mõlemal puhul on programmi tootmine tagatud.

Kolmapäeval kaitsesin Riigikogus meie fraktsiooni esitatud eelnõu, mille eesmärk on ERR erastada, nii ERR-i portaal kui ka raadio- ja telekanalid.

Erandiks on Klassikaraadio, mille tegevus antakse üle SA-le Eesti Kontsert koos praegu ERR-il olevate eelarveliste vahenditega. Teiseks erandiks on Vikerraadio kanal, mis antakse üle Riigikantseleile, see hakkab kandma ohutusteavituse edastamise kohustust, aga tavaolukorras saab kanal jätkata meelelahutusliku sisu pakkumist.

Põhjus, miks me niisuguse ettepanekuga välja tulime, on lihtne: maksumaksja ei pea üleval pidama televisiooni, mis on kallutatud propagandakanal, kus saateid tehakse endist, endale ja peaasi, et meeldiks endale.

Võtame mõned näited.

Teisipäeval oli ETV eetris saade Orbanist, mis oli räige propagandalugu Orbáni vastu. Lihtsalt räige, valelik propagandalugu, nõretavalt tendentslik, piinlik! Tuleb meelde, et 2020. aastal andis Ungari välisminister Péter Szijjártó intervjuu ERR-i ajakirjanikule Astrid Kannelile, kes põlevate silmadega seal käitus nagu, ma ei tea, parim Hiina kompartei väljaande esindaja. See on neile nii tavapärane.

Või võtame selle, kuidas Astrid Kannel edastas 2022. aastal uudise Kanadas toimunud autojuhtide ja rekameeste protestete koroonadiktatuuri vastu – AK uudistes räägitakse, et protesteerib 200 rekameest, kui samal ajal oli väljas sadutuhandeid inimesi.

Tuletame meelde ka seda, kuidas vahetult enne Ameerika Ühendriikide valimisi näidati ERR-i eetris Kamala Harrist kiitvat täielikku panegüürikat.

Aga järjest piinlikumaks läheb! Mis asi on saade Ringvaade?!

30 aastat järjest on meil Marko Reikop krimpsus näoga erinevaid suupisteid seal diivanil degusteerinud. Parimal kellaajal lahutatakse maksumaksja meelt teabega, et kastanid maitsevad kehvasti, rott on kõvasti parem!

Hiljuti võeti jalad kõhualt välja ja mindi stuudio diivanilt lausa õue – saatejuhid Lõbu ja Reikop upitasid näoli maas räpases lumehanges. Vaatajad said lustida, kuidas see oli nii „vastik-vastik-vastik.“

Nii läheb, kui saateid teevad 50-aatased teismelised. Uuriva ajakirjanduse lipulaev „Pealtnägija“ – pakub oma diivanit neile, kel parasjagu must vaja valgeks rääkida. Olgu selleks siis Taavi ja Luisa Rõivas külmkapiskandaaliga, Marko ja Tuuli Mihkelson alaealistest lastest tehtud vastuvõetamatute fotodega või Rita Holm rääkimas, kuidas ta on Eesti kõige solvatum inimene riigis, aga ka Ilmar Raag! Tema siis veeretamas kogu süüd Johanna Maria Lehtmele, kuigi enda tunnistuse kohaselt tõi ta korduvalt Ukrainast üle piiri Lehtmelt saadud sularaha 10 000 euro kaupa.

Kanal ETV+, milleks, ütelge milleks meile see kanal?! ETV+ on näidanud korduvalt Vene propagandafilme. 2023 näidati propagandafilmi, mille eest maksti Vene produtsendile Eesti maksumaksja taskust. See polnud esimene kord. 2021. aastal paisati eetrisse nõukogulike sõjafilmide traditsioone jätkav mängufilm „Öised pääsukesed“.

2025 KOV valimiste ajal toimusid ETV+ eetris arvukad valimisdebatid. Ja kõik puha vene keeles! See on absurdne! Eestis toimuvad valimised ja Eesti poliitikud pursivad Eesti Rahvusringhäälingu kanalil vene keelt, et rääkida Eesti asjadest!

Aastavahetusprogrammidega on avalikkus välja vihastatud rohkem kui korra – 2018 otsustas programmi toimetus ära jätta traditsioonilise Eesti hümni mängimise uue aasta saabumise puhul. 2018 oli Eesti Vabariigi juubeliaasta!

2025. aastal löödi letti drag-show, kus mõnuga mõnitati naisi, emasid ja laste saamist. 2025. aasta lõpul kutsus Astrid Kannel Kristen MIchali stuudiosse ja nõudis peaministrilt põlevate silmadega, miks me Vene hävitajaid alla ei lasknud: „Miks me neist ühtegi alla ei lasknud??? See oleks Venemaale väga selge sõnum.“

Meie sõnum on ERR-le on selge – sellist propagandaasutust maksumaksja rahaga üleval ei ole vaja pidada ja erastamisele läheb see ükskord nii või teisiti.

Martin Helme, EKRE esimees

Loe allikast edasi