Teadus

Vägev: tuhande tuumaga protsessor, mida toidab kõigest üks AA-patarei – Forte

Vägev: tuhande tuumaga protsessor, mida toidab kõigest üks AA-patarei

Foto: California üli, Davis

Senised id on näidanud, et nutiseadmessse pole mõtet enam kui nelja tuumaga protsessorit toppida, sest puhta jõudluse numbrid võivad kokkuvõttes hoopis veidi langeda, aga süsteem tarbib energiat (= akut) rohkem.

Mis aga oleks, kui paljutuumaline protsessor tarbiks suhteliselt vähe energiat? Sellise panid kokku -s Davises asuva California ülii teadurid.

KiloCore’il on, nagu nimigi viitab, lausa tuhat tuuma, aga energiatarve jääb nii tagasihoidlikuks, et käigushoidmiseks piisab AA-patareist.

KiloCore suudab üksikuid tuumasid vastavalt vajadusele välja lülitada ja teeb kokkuvõttes kuni 115 miljardit arvutust sekundis, energiatarbega 0,7 vatti.

Davise California ülii teadurid lasid protsessori toota IBM-il, aga 32 nm tootmisprotsessi põhjal. Tänapäeval on tavaline juba 14 nanomeetri põhine tootmine. Nii et see pole kõik, mida KiloCore suudaks.

Muidugi ei piisa tuumadest jõudluse tõstmiseks, vaid arendajad peavad looma ka tarkvara, mis aina rohkid tuumasid ära kasutaksid. Nii et väga hullu pole, kui KiloCore kohe varsti uutesse nutiseadmetesse ei jõua.

Paljutuumalised süsteemid ongi peamiselt serverite ja arvutite mängumaa, kus on mõnus tuumadele näiteks samaaegselt faile krüpteerida, videot kodeerida ja teadusandmeid töödelda.

Aga tore saavutus ikkagi!

Allikas

%d bloggers like this: