Maailm

USA talunikud nõuavad õigust ise oma traktoreid remontida

Mittefarmeril (ja eestlasel – toim) võib olla seda raske uskuda, aga USA-s ei tohi moodsate traktorite omanikud neid ise remontida – põhjuseks seadused, mis loodud tarkvara intellektuaalse omandi kaitseks, vahendab Modern Farmer. 

Tegelikult läheb see hullus veelgi kaugemale. Eelmisel aastal kirjutas maailma suurim traktoritootja John Deere USA autoriõiguste ametile, et traktori ostnud inimesed ei oma neid – mitte sellisel viisil, nagu avalikkus on harjunud omandi mõistest aru saama. Selle asemel on John Deeri teatel traktori ostnud inimesed hoopiski soetanud “litsentsi opereerida sõidukiga selle eluea jooksul”.

Veidra olukorra taga on 1998. aastal vastu võetud autoriõiguste akt DMCA, mille eesmärgiks oli kaitsta tarkvaratootjaid piraatluse eest, aga mis eriti ei töötanud. John Deere on hüpanud mängu tänu sellele, et firma moodsatel traktoritel on kasutatud märkimisväärselt tarkvara. Enam pole tegu lihtsate masinatega, vaid neid on programmeeritud töötama efektiivsemalt, neil on diagnostika juhtimissüsteemid ja suhtlustarkvara.

See tähendab seda, et traktoriomanikud ei tohi oma traktoreid remontida – ja kui seda tehakse, on see DMCA rikkumine. Niisiis, kui masin lakkab töötamast, ei saa omanik ise jaole minna, uurida, mis viga ja seda korda teha. Selle asemel peab ta seaduse järgi viima traktori hoolduskeskusse (mis peab olema konkreetse tootja oma, kuna ainult tol on luba selle masina probleeme analüüsida). See võib olla kulukas ja ajamahukas. Ning lisaks ka ebavajalik – vähemalt nende erinevate osariikide farmerite sõnul, kes praegu töötavad selle nimel, et sundida traktoritootjaid tegema oma diagnostikatööriistu kättesaadavaks iseseisvatele remonditöökodadele ja traktoriomanikele.

Mitte kõik pole selles konfliktis talunike poolt. AP teatel on mõned mures, et see võiks traktoritootjate kasumeid vähendada ja neile muresid põhjustada. Traktoriomanikud pole muidugi nõus, neid häirib, et traktoreid koheldakse teistmoodi kui nende autosid ja veokeid, mida võib hooldada igas iseseisvas töökojas.

Allikas

%d bloggers like this: