Maailm

USA talunikud nõuavad õigust ise oma traktoreid remontida

Mittefarmeril (ja eestlasel – toim) võib olla seda uskuda, aga -s ei tohi moodsate traktorite omanikud neid ise remontida – põhjuseks ed, mis loodud tarkvara intellektuaalse omandi ks, vahendab Modern Farmer. 

Tegelikult läheb see hullus veelgi kaugle. Eelmisel aastal kirjutas suurim traktoritootja John Deere autoriõiguste ametile, et traktori ostnud inimesed ei oma neid – mitte sellisel viisil, nagu avalikkus on harjunud omandi mõis aru saama. Selle asemel on John Deeri teatel traktori ostnud inimesed hoopiski soetanud “litsentsi opereerida sõidukiga selle eluea jooksul”.

Veidra olukorra taga on 1998. aastal vastu võetud autoriõiguste akt DMCA, mille eesmärgiks oli kaitsta tarkvaratootjaid piraatluse eest, aga mis eriti ei töötanud. John Deere on hüpanud mängu sellele, et firma moodsatel traktoritel on kasutatud märkimisväärselt tarkvara. Enam pole tegu lihtsate masinatega, vaid neid on programmeeritud töötama efektiivslt, neil on diagnostika juhtimissüsteemid ja suhtlustarkvara.

See tähendab seda, et traktoriomanikud ei tohi oma traktoreid remontida – ja kui seda tehakse, on see DMCA rikkumine. Niisiis, kui masin lakkab töötamast, ei saa omanik ise jaole minna, uurida, mis viga ja seda korda teha. Selle asemel peab ta e järgi viima traktori hoolduskeskusse (mis peab ol konkreetse tootja oma, kuna ainult tol on luba selle masina probleeme analüüsida). See võib olla kulukas ja ajamahukas. Ning lisaks ka ebavajalik – vählt nende erinevate osariikide farmerite sõnul, kes praegu töötavad selle nimel, et sundida traktoritootjaid teg oma diagnostikatööriistu kättesaadavaks iseseisvatele remonditöökodadele ja traktoriomanikele.

Mitte kõik pole selles konfliktis talunike poolt. AP teatel on mõned mures, et see võiks traktoritootjate kasumeid vähendada ja neile muresid põhjustada. Traktoriomanikud pole muidugi nõus, neid häirib, et traktoreid koheldakse teistmoodi kui nende autosid ja veokeid, mida võib hooldada igas iseseisvas töökojas.

Allikas

No tags for this post.

Related Posts

%d bloggers like this: