Tervis

Ülevaade: COVID-19 uued variandid ja nende levimus

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
$content[‘photos’][0][‘caption’.lang::suffix($GLOBALS[‘category’][‘lang’])]?>
muteerub pidevalt ja iga uue tüvega tekib küsimus, kas vaktsiin selle vastu kaitseb. r/allikas: Prachatai/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Ehkki koroonae vastu vaktsineerimine on s hoo sisse saanud, hoiavad teadlased e arengul silma peal. SARS-CoV-2 muteerub pidevalt ja iga uue tüvega tekib küsimus, kas vaktsiin selle vastu kaitseb. Novaator tegi uue Euroopas leviva variandi valguses ülevaate murettekitavate variantide eripäradest ja nende levikust.

 

 

 

Inglise variant ehk B.1.1.7

Esimest korda teatati uuest nakkavamast variandist . aasta septembris Ühendkuningriigis. Liidu riikides tuvastati seda esmakordselt 9. novembril. nt on ohtlik, sest kaheksa tüve 17-st mutatsioonist asuvad e ogavalgus. Uuringute järgi nakkab see esialgsete epidemioloogiliste andmete põhjal kuni 56 protsenti kergemini ja võib olla 30–70 protsenti surmavam kui algne variant.

Mutatsioonid pole seniste analüüside põhjal mõjutanud vähemalt Pfizer-BionTechi ja Mode vaktsiinide tõhusust.

nti on leitud vähemalt 29 inimesel ka Eestist. Eesti lähiriikidest on varianti leitud Lätist, Leedust, Venemaalt, Soomest ja Rootsist.

Lõuna-Aarika variant ehk B.1.351

Seda varianti leiti esimest korda . aasta oktoobris Lõuna- Vabariigis. Euroopa Liitu jõudis see teadaolevalt 28. detsembril. nt on ohtlik, sest kannab saselt Inglise variandile mutatsiooni N510Y, mistõttu võib see levida kuni poole paremini. Haiguse kulgu see teadaolevalt ei mõjuta.

Samuti kannab variant ogavalgu mutatsiooni E484K, mis võib vähendada vaktsiinide tõhusust. Uuringud näitavad, et Pfizer/BionTechi vaktsiin kaitseb selle variandi eest kõige kehvemini.

nt on levinud üle terve ja seda on leitud vähemalt ühel inimesel ka Eestist. Eesti lähiriikidest on varianti leitud Soomest, Rootsist, Norrast, Taanist ja Saksamaalt.

Uganda variant ehk A.23.1

A.23.1 varianti leiti esimest korda . aasta oktoobris Ugandast. Euroopa Liitu jõudis see esimest korda aastavahetuse järel. nt võib olla ohtlik, sest mutatsioonid ogavalgus võivad hõlbustada selle levikut. Kuigi sellest saanud Ugandas kõige laialdasemalt levinud tüvi, ei saa vaid selle põhjal oletusi teha. Eestile lähematest riikidest on varianti leitud Saksamaalt, Taanist, ist ja Belgiast.

Brasiilia variant ehk P.1

P.1 varianti leiti esimest korda . aasta detsembris Brasiilias. Euroopa Liitu levis see variant esimest korda 12. jaanuaril. nt võib olla ohtlik, sest kannab mutatsiooni N510Y, mis suurendab e nakkuvust. Seda üheselt kinnitavaid analüüse veel avaldatud pole, kuid seda seostatakse Brasiilias Amasoonias hüppeliselt kasvanud nakkusjuhtude arvuga.

nt kannab ogavalgu mutatsiooni E484K, mistõttu võib vaktsiinide tõhusust vähendada. Üksikutel juhtudel nakatusid variandiga ka , kes olid -19 juba läbi põdenud. Laborikatsetes on jõutud erinevate tulemusteni.

Eestile lähematest riikidest on varianti leitud ist, Belgiast, Prantsusmaalt ja Šveitsist.

Uus Ühendkunigriigi variant ehk B.1.525

Uuest variandist teatati esimest korda . aasta detsembris Ühendkuningriigis. Euroopa Liitu levis see 6. jaanuaril. nt kannab ogavalgu mutatsiooni E484K, mis võib vaktsiinide tõhusust vähendada. ndi kiiremat nakkavust ja haiguse mat kulgu pole seni täheldatud.

Eesti lähiriikidest on varianti leitud Soomest, Taanist ja ist. Enam kui pooled nakkusjuhtumitest on registreeritud seni Taanis ja Suurbritannias ning teistes riikides on see veelgi haruldasem.

Allikas

Related Posts

%d bloggers like this: