Tervis

Teadaolevalt esimesena koroonavaktsiini saanud eestlane: uurisin enne põhjalikult, kuid ei taha oma keha koroonaga proovile panna

Ene McLaughlin enne vaktsineerimist

Colorado osariigis elav Ene McLaughlin on tõenäoliselt esimene eestlane, kes on vaktsiini saanud. Kõrvaltoimeid t ei tähelda.

Kuna eestlasi pole vaktsiinide katsefaasides teadaolevalt osalenud ning ka Ühendkuningriigis alanud vaktsineerimiste käigus pole eestlast veel “sõelale” jäänud, on Ene McLaughlin suure tõenäosusega esimene eestlane, kes vaktsiini saanud.

-s algas vastane vaktsineerimine selle nädala esmaspäeval. Nagu ski saavad ka seal vaktsiini esimesena riskigruppi kuuluvad inimesed ja meditsiinipersonal.

Viimase hulka kuulub ka McLaughlin, kodumaal tuntud ka oma kirjanikunime Ene Sepp all. Ta selgitas, et sai vaktsiini 1A lainega, sest töötab pandeemia ajal ide võtjana.

Muidu töötab ta mägises Colorados suusapatrullis – ka selle ametiga kuulunuks ta esimeste hulka, kes vaktsiini saada võiksid. “Suusapatrull on põhimõtteliselt kiirabi suuskadel. Kui keegi ikka vastu puud sõidab ja tunnistab, et ta positiivne on, siis me ei jäta teda sinna lihtsalt lamama,” selgitas ta.

McLaughlinil pole seni vaktsiinidega muresid olnud, kuid sel korral kaalus ta piklt, kas üldse end vabatahtlikult vaktsineerida lasta.

“Mul on tavapärasest suts nõrgem immuunsüsteem. Tegelikult suisa immuunpuudulikkus, aga tõsisid probleeme hakkab see tõenäoliselt tekitama alles nii 10-15 aasta pärast. Sellest hoolimata ei taha ma katsetada, kuidas ta ga toime tuleb. Käsi desinfitseerin ja pesen, maski kasutan, vajaduse korral ka ürpi. Vaktsiin on järgmine lisand minu süsteemi, mis loodetavasti e el hoiab.”

Colorados näppu antud vaktsiinikaart. Sellega püütakse osariigis inimestel meeles hoida, et vaktsiini tuleb saada kahes doosis

Ta käis vaktsineerimas koos kaaslasega, kellel aga hakkas pärast Pfizeri vaktsiini iiveldama. “Tal ei olnud allergiline reaktsioon, lihtsalt iiveldus ja pearinglus. Igaks sajaks juhuks pakuti talle siiski võimalust pikali heita ja ennast koguda. Tuleb välja, et ta kuulub nende 1% inimeste hulka, kes tunnevad pärast vaktsiini saamist iiveldust.”

McLaughlin tunnistas, et kahtles rohkem, kui on muidu teiste hooajaliste vaktsiinide puhul kahelnud.

“Koroonae vaktsiini kohta uurisin palju rohkem ja täpslt kui gripivaktsiini kohta. Gripivaktsiini lihtsalt läksin ja tegin. Ei mingit peamurdmist, mis on kõrvalmõjud, kas ikka tasub ära ja nii edasi. Muidugi tean ma ka seda, et vaktsiin ei 100% ja kõigil ei teki immuunsust, aga kaaludes plusse ja miinuseid ning võimalikke riske, sai selline otsus langetatud. Jaanuaris läheme siis teise süsti järele,” lõpetas ta.

Täpslt saab lugeda t blogist.

Allikas

%d bloggers like this: