Huumor

MEHE KÄSITÖÖOSKUSTE VÄLIMÄÄRAJA: oled sa nisanäpp või plekk-käsi? 

On teada tõde, et seal, kus mõni mees teeb vajaliku käsitöö kiiresti, sujuvalt ja ilusasti ära, jääb mõni teine hätta. Ja ehkki Eesti mehed on üldiselt tööriistadega üsna sina peal, näivad need ajad, kus mees (puht vajadusest johtuvalt) kõike oskas, vajuvat ajaloohõlma. Elustiil kategoriseeris mehed käsitööoskuste järgi. Leia enda kategooria ja tutvu ka soovitustega oma võimete edasiarendamiseks.  

KULDSETE KÄTEGA MEES

Suudab ehitada oma kätega nullist valmis maja, kasutades sealjuures vilunult ka haruldasemaid tööriistu ja tehes oma kätega nii aknad kui aiapäkapiku. Vajaduse korral ehitab majale juurde kaks kaitsetorni, parapeti ja ülestõstetava värava. Sealjuures on suur osa tema tööriistakasti sisust veel vanaisalt päritud.

Kantud Eestis punasesse raamatusse ja on väljasuremisohus.

Soovitus: mitte kibestuda, et uued põlvkonnad enam nii töötada ei oska – selleks pole enam lihtsalt vajadust, kuna iga töö jaoks leidub spetsialist ja aega pole kellelgi liiga palju.

HÕBEKÄSI

Valdab enamikku erinevatest käsitöödest, kuid jääb pisut hätta veidi peenematega. Erinevalt kuldsete kätega mehest ei oska näiteks une pealt teha kalasabatapp-ühendusi, vaid peab omajagu pusima.

Hõbekäele võib usaldada maja ehitamise, kuid aknad ja uksed ta sellele ostab (samas ise paigaldades) ning sarikate paigaldamisel kutsub sõbra appi.

On aupaklik kuldsete kätega mehe suhtes, kuid tunneb tolle suhtes samas ka veidi üleolekut, kuna kasutab enamasti moodsamaid tööriistu.

Soovitus: arendada peentööoskusi, proovida näiteks nikerdamist või keerukama mööbli ehitamist.

PRONKSKÄSI

Eestis üsna levinud mitmekülgsete oskustega mees. Eriti levinud nädalavahetuseti ja suvel, kui kalevipojad on Soomest koju käimas. Muuhulgas saab aru automootori tööpõhimõttest ja oskab lihtsamad vead kõrvaldada, suudab laduda üsna sirget müüri ning teeb valmis kena raamaturiiuli. Eelnevatest kategooriatest eristab pronkskätt see, et a. ta ei valda nii palju erinevaid tööprotseduure, b. ta ei pruugi olla mõõtmisel-loodimisel nii täpne ja c. tal kulub töö lõpetamisele rohkem aega.

Sõbra juurde maale jaanipäeva tähistama minnes teeb koos teise pronkskäega paari tunniga valmis uue keldritrepi, kuid võib peohoos unustada paigaldada alumise astme.

Soovitus: harjutada täpsust, üheksa korda mõõta ja üks kord lõigata.

PLEKK-KÄSI

Vilunud akutrelli ja ketaslõikuri kasutaja, ehkki viimasega teeb vahepeal plätudele sälke. Nurgikute ja kruvide abil suudab koostada riiuleid, mõningase nokitsemise järel paigaldab katusele lumetõkked või kõpitseb korda lagunenud puukuuri.

Võib jääda arutlema vesiloodi tööpõhimõtte üle ja mõõdulinti kasutades ei ole harv juhus, kui mõõteviga on +/- 2 cm. Kui naine palub vannituba plaatida, siis jääb vait, kaob kaheks päevaks kodust ja paigaldab lõpuks ähkides ning pohmellist värisedes kaks plaati. Nende järel ind raugeb ja lõpuks kutsub plekk-käsi kohale professionaalse plaatija.

Eelnevad kategooriad ütlevad plekk-käe kohta sõbralikult: “Ega tal tööriistad just päris käest ei kuku.”

Soovitus: leida sugulaste või sõprade seast mõni hõbe- või kuldkäsi, kes vajadusel erinevate tööde puhul juhendada oskaks.

NISANÄPP

Nimetatakse ka “nutitelefoninäpuks” või “fesarinäpuks”, kuna on osav nutitelefoni kasutaja ja suudab ka ebakaines olekus edukalt kasutada kõikide äppide erinevaid võimalusi. Tööriistade kasutamises märgatavalt oskamatum. Hädaolukorras suudab haamri abil uuesti kinnitada maakemmergu lahtitulnud uksehinge. Ühe naela asemel tarvitab küll kolm, kuna kaks esimest lähevad kõveraks. Kolmandat naela lüües põrutab endale haamriga pöidla pihta ja peab minema linna EMO-sse.

Soovitus: arendada teadlikult oma käelisi oskusi, hankida mõned tööriistad ja õppida nende kasutamist ning osaleda võimalusel käsitöö õpitubades

%d bloggers like this: