Muu

Lill, mis on ilus, sünnib süüa ja peletab kahjureid

Kressi õied kaunistavad salateid.
Kressi õied kaunistavad salateid.Foto: Shutterstock

Selle lille seemned on sama suured kui kuivatatud herned, mistõttu neid on kerge käsitseda. Kasvatamine on jõukohane igale algajale aednikule ja ka lastele, kes soovivad aiandusga tutvust teha.

Suur mungalill ehk kress (Tropaeolum majus) on armastatud taim, sest ta näeb imekena välja, sobib söögiks ja aitab isegi kahjurite vastu võidelda.

Maadeuurijad tõid Lõuna-Ameerikast Euroopasse lisaks tomatitele ja paprikatele ka kressid. Kõige laialdaslt kasutati seda taime salatiköögiviljana inkade impeeriumis. Kuid Euroopas muutus kress populaarseks oma eksootilistele õitele. Kressi on lihtne aretada ja nii on saadud palju eri värve.

Kuningas Louis XIV ajal istutati need haruldustena Versailles’ palee juurde ning juba kolm sajandit hiljem müüsid seemnekataloogid selle taime sorte tosinate kaupa.

Kõrgkasvuline suur mungalill sobib ka ronitaimeks.Foto: Shutterstock

XX sajandi algus oli suurte mungalillede kõrgaeg, kuid tänapäeval on nende populaarsus uuesti kasvama hakanud. Arvatavasti levis mungalill Euroopas ja sattus ka sse munkade vahendusel, kes teda kloostriaedades kasvatasid kui lillekultuuri, ravitoimelist salatitaime ning viinamäetigude söödataime.

Suur mungalill on üheaastane rohttaim, mis moodustab kompaktse, maapinda hästi katva 40–60 cm kõrguse laiuva puhmiku. Neid on saadaval väga erinevate õiekujude ja säravate värvitoonidega. Sageli tärkavad sügisel mulda varisenud seemne kevadel uued taimed. Nii levib suur mungalill öökülmade eest kaitstumas koduaias isekülvi teel ja kohati isegi massiliselt.

Hea teada

Kasvav mungalill peletab ele ka lehetäid. Kui kuivatatud ning peenestatud lehepuru hoidlas mugulate ja juurikate vahele puistata, parandab see porgandite ja kartulite säilivust.

Sobib kasvatamiseks algajale

Kressi seemned on sama suured kui kuivatatud herned, mistõttu neid on kerge käsitseda. Kasvatamine on jõukohane igale algajale aednikule ja ka lastele, kes soovivad aiandusga tutvust teha. Parim on väiketaimed eraldi pottides ette kasvatada. Seemned võib ka otse kasvukohale külvata, kuid sellisel juhul peab vaatama, et idanemise ning kasvamise ajal oleks kindlasti piisavalt niiskust. Külvamisel on oluline, et pinnas oleks parajalt niiske juba terve enne seemnete muldapanemist.

Kresside sordivalik on mitmekülgne ning need varieeruvad kasvu ja värvi poolest. On ka täidisõielisi ja isegi peaaegu lehestikuga sorte.

Madalamaid sorte on hea kasvatada konteinerites. Kõrgid taimi saab kasutada kattetaimena või paigutada seinu mööda alla ronima. Nad kinnituvad väga hästi ka ilma toestamata. On selliseidki sorte, mida saab kasvatada köögivilja- või lillepeenras puhmastena.

Kui mungalilli kasvatada köögiviljade vahel, aitavad nad kurkidest ja kõrvitsalis kahjureid ele hoida. Nende tugevad varred annavad taimele lopsakust, ning kui istutada neid tühjtesse kohtadesse, takistavad nad umbrohtude kasvu ja nii saab vähendada rohimise vaeva. Mesilased koguvad innukalt kressi nektarit ja ka liblikad peavad neist õi lugu.

Erilisi hooldustöid peale umbrohutõrje mungalill ei vaja. Enamikus aedades kasvavad mungalilled vabalt ja looduslikud kahjurid neid väga ei ohusta. Tasub teada, et kui aeda satuvad näiteks kapsaliblikad, kellel pole võimalik kapsastele muneda, võivad nad seda teha mungalillede lehtedele. Seda juhtub tihti õitsemisaja lõpus. Kui kapsaliblikas on kressi lehtedele munenud, ei sobi kressid neile söögiks ja nad hävivad koos peremees-taimega. Nüüd jääb üle vaid kapsaliblika röövikud käsitsi ära korjata.

Noorte võrsete pidev kärpimine ja toiduks tarvitamine tuleb taime välimusele pigem kasuks kui kahjuks. Esimese söögiks kõlbliku lehe- ja võrsei saab juba kuu-poolteist pärast külvi. Lehti, õienuppe, õisi ja valmimata seemneid saab koristada pidevalt kuni öökülmade tulekuni.

Söödavad kressi õied lisavad toidulauale ilusat värvi ja sisaldavad rohkem C-vitamiini kui petersell. Söömiseks mõeldud õied korjatakse hommikul jahedas ning säilitatakse kuni kaks päeva külmikus kilekotti pakendatult. Kõige paremini maitsevad õite kroonlehed.

Kressi lehtedel on vürtsikas, vesikressiga sane maitse. Serveerides annavad need taldrikule huvitavat rohelust ja neid võib lisada väikeses koguses näiteks suvistesse salatitesse. Mõned inimesed kuivatavad lehti ning kasutavad neid värvi ja piprase maitse lisamiseks isetehtud maitsesooladele.

Samuti võib suurt mungalille püreestada pestoks.

Allikas

No tags for this post.

Related Posts

%d bloggers like this: