Muu

Kuidas saabus kapitalism

Keegi maasikakasvataja kaebles, et tlt löödi Ukraina töömehed üle. Ta maksis kogu nende saabumise kinni, aga need ei tulnud mitte t maasikapõllule, vaid läksid sinna, kuhu ise heaks arvasid.

Masikakasvataja oli püstihädas – tööliste toomine just t põllule oli mõeldamatu: inimeste keskaegne sunnismaisus kadus meilt ju koos feodalismiga ja sinna tagasi minna me ei saa.

Aga ma vaatan korra ajalukku. Euroopas oli pärast nn. Musta Surma katku suur tööjõupuudus – töömehed olid kõik ära surnud. Arvatakse, et aastatel 1346–1353 suri sellesse ca 30–60% Euroopa elanikkonnast.

Aga töö tahtis tegemist. Vili kasvas põldudel, aga polnud, kes koristaks. Juhtus see, et võimu said enda kätte talupojad, lihtinimesed. Nad läksid tööle selle senjööri juurde, kes rohkem maksis. Katk, mis tappis poole eurooplas, oli seeläbi sünnitanud täiesti uued töösuhted – kapitalistlikud töösuhted. Töövõtjal oli äkki öelda oma sõna, mis tingimustel ta tööd teg üldse hakkab. Must Surm algatas sel moel kapitalismi.

Täpselt sama on praegu: pandeemia möllab, töötegijaid ei ole ja need, kes on, lähevad sinna, kus rohkem makstakse. See on seesama kapitalism, mida me oma sotsialismis nii endale tahtsime. Meie ettevõtjad võiksid selle endile meelde tuletada.

Allikas: Harri Kingo (Facebook)

%d bloggers like this: