Religioon

Kreekas võib jumala- ja usuteotus jälle vangi viia

Foto: vana kirik Ateena südalinnas (V. Vihuri)

Kreeka konservatiivne valitsus on karistusseadustikku tagasi toonud paragrahvi 198, mille eelmine, vasakpoolne valitsus tühistada lasi. Ateena peapiiskopi Hieronymose sõnul ei vaja seaduse kaitset mitte Jumal, kirik või religioon, vaid ennekõike on küsimus sotsiaalses rahus ja sidususes ning kultuuri säilimises.

Jumalateotuse ja Kreekas legitiimse kiriku või religiooni kuritahtliku halvustamise eest on ette nähtud kuni kaheaastane vangistus. Paragrahv 198 võeti karistusseadustikku algselt aastal 1950.

“Kas te tõesti arvate, et Jumal vajab kaitset prokurörilt?” päris justiitsministrilt endise võimuerakonna SYRIZA esindaja Spyros Lappas, kelle hinnangul solvab paragrahvi taastamine “meie demokraatlikku maad” ja meenutab pigem Lähis-Ida või Aasia fundamentalistlikke riike.

Minister Kostas Tsiaras ütles vastuseks, et valitsus tahab tagada inimeste tegelikke õigusi ja vabadusi, vaatamata nende poliitilistele või usulistele veendumustele ja õpetustele.

Kreeka õigeusukiriku pea, Ateena peapiiskop Hieronymose sõnul ei ole karistusseadustiku kõnealuse paragrahvi taastamine mõeldud kaitsma Jumalat, Õigeusu Kirikut või mistahes muud religiooni, mis ei vaja inimlikku kaitset.

“Ennekõike on kogu see temaatika kultuuri küsimus,” ütles peapiiskop.

Allikas

%d bloggers like this: