Poliitika

Ilveste mikrofirma laenas sadu tuhandeid eurosid. Viimati võeti laenu eelmisel aastal

Toomas Hendrik Ilves lasi terve kümnendi jooksul presidendi kantseleil, st meil kõigil, kinni maksta oma kodu elektri-, vee-, kütte- ja prügiveo arved. Aga ka valveteenuse, korstnapühkija ja lumelükkamise.

Peale selle võttis presidendi kantselei palgale sulased, et talus oleks kõik tipp-topp. Ka kõik remondi- ja tööriistade arved laekusid kantseleile, mitte talu omanikule. Talu aastaseks ülalpidamiskuluks kujunes 60 000–70 000 eurot.

Kui Evelin Ilves asutas 2005. aastal osaühingu Ermamaa, et rajada Ärmale turismitalu, leppis ta abikaasa Toomasega kokku, et osaühing võtab Ärma talu Toomas Hendrik Ilveselt 25 aastaks tasulise hoonestusõiguse lepinguga oma bilanssi. Kui Ärma talu ei oleks Ermamaale kuulunud, ei oleks äriühing EAS-ist sentigi t saanud.

Alates asutamisest on Ermamaa pidevalt laenu võtnud, ainult 2014. aasta jäi vahele. Pisike, peaaegu müügituluta äriühing – peamine sissetulek tuli Toomas Hendrik Ilveselt, kes maksis kodus käimise ja elamise eest Ermamaale iga kuu 1150 eurot renti – on kümnendi jooksul võtnud üle 740 000 euro laenu ja sama ajaga maksnud tagasi üle 486 000 euro.

Alates asutamisest on Ermamaa pidevalt laenu võtnud, ainult 2014. aasta jäi vahele.

Viimase, suuruselt teise laenu võttis Ermamaa juba Toomas Hendrik Ilvese omanikuks olemise ajal 2015. aastal. Ilves laenas Ermamaale 147 240 eurot. Kellelt ja milleks, ei ole teada. Igatahes on laenusumma peaaegu identne selle summaga, mille president Ilves mullu isiklikult Nordea pangast laenas.

Pangalaenude tähtaeg on aasta pärast

Eelmise aasta lõpu seisuga küündisid Ermamaa laenutused 227 894 euroni, millest 122 038 eurot võlgnes presidendi äriühing pankadele. Pangalaenude tähtaeg saabub juba järgmise aasta 25. augustil. Mikroskoopilise müügituluga Ermamaa pangalaenu marginaal on väärselt hea: kõigest 0,5, peale püsib euribor nullis või isegi miinusmärgiga.

Palju räägitud ja siunatud EAS-i maksti välja kahes osas: 2006. ja 2007. aastal. Nagu sihtotstarbeliste te puhul ikka, peab äriühing nende saamiseks kirjutama äriplaani ja põhjenduse, milleks ta raha vajab. Seejärel EAS kaalub, kas raha eraldatakse.

Graafika: Toom Tragel

Asja iva on te määramise korras. Ehkki äriühingule määrati – kõnealusel juhul 192 000 eurot –, pidi Ermamaa kõigepealt vastavad ehitustööd oma kulu ja kirjadega lõpule viima ning tšekid ja arved EAS-ile saatma. Pärast seda otsustasid sihtasutuse ametnikud, kas tehtud tööd vastasid varasle kokkuleppele. Ermamaa puhul vastasid ja raha laekus. Aga 50% omafinantseeringu jaoks pidi Ermamaa enne võtma suuri laene nii omanikult, tolle abikaasalt kui ka pangalt.

Samasse aega jäi ka inetu vaidlus toona Evelin Ilvesele kuulunud Ermamaa ja Nuia Meliori vahel. Karksi-Nuias asuv maaparandus- ja pinnasetööde ning killustikutootmisega tegelev ettevõte Nuia Melior kaevas 2006. aasta maist augusti lõpuni president Ilvese ja Evelin Ilvese Ärma talus kraave ja tiike, vedas kruusa ja ehitas 600 meetrit kõnniteid.

Tööd, mis tehti 2006. aasta juulis ja augustis, olid aga 2007. aasta augustis veel maksmata.

Osa tööde eest tasus proua Ilves kokku umbes 70 000–80 000 krooni. Tööd, mis tehti 2006. aasta juulis ja augustis, olid aga 2007. aasta augustis veel maksmata. Võlg ulatus 120 000 kroonini. Vaidlus läks kohtusse, aga hääbus pärast seda, kui Ilvese advokaat Madis Päts hirmutas väikefirmat nelja-viieaastase kohtuasjaga. Nuia Melioril ei olnud raha aastate kaupa kohtus käia ja pärast 120 000 kroonist ilmajäämist ettevõte likvideeriti.

Ärma talu külalistja ehitanud Aus Investi omanik Mait Aus süüdistas 2011. aastal Ekspressile antud intervjuus Evelin Ilvest, et too jäi Ausile võlgu. Mitu teistki Evelin Ilvese firmale Ermamaa töid teinud firmat jäid oma rahast ilma, ent presidendi kantselei teatel on kõik võlgnikud Mait Ausi firma Aus Invest alltöövõtjad, kellele on võlgu Aus Invest. Evelin Ilves on peatöövõtja Aus Investile kõik ära maksnud, kinnitas presidendi kantselei pärast Ekspressi artiklit.

Kui Toomas Hendrik Ilvesest sai mullu Ermamaa omanik, hakkas ta esimest korda äriühingu ajaloos talu juurde kuuluvat a majandama. Ärma talu 80 hektarist on 44,8 hektarit a all. Osa sellest müüs president mullu maha ja teenis Ermamaale 69 000 eurot. Ermamaa aastane müügitulu tegi küll anomaalse hüppe, kuid aasta lõpuks jäi talu majandav osaühing ikkagi 144 euroga kahjumisse.

Allikas

%d bloggers like this: