Välisuudised

Eestlanna Palestiinas: Iisrael viib läbi etnilist puhastust


Seda kirjutades kostub naaberkülast i sõdurite visatud pommide plahvatusi.


Balata pagulaslaagri tänavate ristmik ja tänaval mängivad lapsed. Foto illustratiivne

Ühise eesmärgiga avaldada t palestiinlastele toimus möödunud nädalavahetusel i nii Euroopa riikides, Ameerikas kui ka Austraalias. Isegi meie naabrid soomlased olid lippudega tänavatel hüüdes: „Vaba, vaba Palestiina!“

Vaatamata sellele, et nad ei ole siin, tajuvad tuhanded inimesed üle ebaõiglust, mille käes palestiinlased põlvkonniti kannatanud on. Paraku teevad kõiksugu läbirääkimisi ja otsuseid kolmandate riikide ed ja ilmselgelt on nad kallutatud suunas kuidas endale kõige rohkem kasu lõigata.

Juudid viivad läbi etnilist puhastust

Olukord riigis on ühe nädalaga muutunud hirmuäratavalt tõsiseks ja keeruliseks. Mõni päev pärast siinsete sündmuste algust jõudsid uudised ka Eesti meediasse ning nii mu pere kui ka lähedasemad sõbrad tundsid huvi nii minu turvalisuse kui ka selle üle, mis ja miks siin päriselt toimub.

Uudistest saame kuulda ja lugeda küll Palestiina-i nö „konflikti“ kohta- kes, kus, millal ja keda pommitas, kuid minus tekitab kurvastust nähes, et uudised on väga pinnapealsed ja vahel ka puuduliku tõega. Kuna mu lähedased on esitanud mitmeid Palestiinat ja palestiinlasi puudutavaid küsimusi sain ma aru, et infot selle kohta, millist elu palestiinlased i okupatsiooni all on pidanud elama, ei ole kerge leida.

Ning olgem ausad, Palestiina on Eestist piisavalt kaugel, et võib-olla polegi tavalistel inimestel suurt vajadust ja huvi süveneda siinsesse äärmiselt keerulisse olukorda. Kuna aga ma siin praegu elan, on minu lähedastel see huvi tekkinud ning võib-olla pole nemad ainsad.

Nende esitatud küsimuste põhjal sain ma aru, et asju on vaja hakata nimetama õigete nimedega ning nähtavale on vaja tuua see taustainfo, mis on jäänud kas siis i ehitatud müüride või checkpointide taha kinni. (checkpoint on i okupatsiooni poolt loodud barjäärid palestiinlaste liikumisvabaduse piiramiseks).

See, mis siin praegu toimub, ei ole konflikt, vaid ehtne etniline puhastus ja palestiinlaste-vastane rassism. Tõsi, kannatajaid on mõlemal poolel ja ükski inimelu pole teisest vähem tähtsam, kuid olukorrast, millesse palestiinlased aastate vältel nende tahte vastaselt pannud on, ei saa ega tohiks vaikida.

Kui palestiinlaste vabadusi – nii liikumisvabadust, reisimisvabadust, otsustusvabadust, perekonna loomise vabadust, kodude ehitamise võimalusi OMA maadele, põllumajandusaaduste kasvatamise vabadusi, oma põllumaadel käimise vabadusi, rahumeelsetel protestidel osalemise vabadusi piiratakse, siis kuidas saab nimetada ohvriks i, kes on koos oma võimsaima sõjaväega kogu selle segaduse loojaks?

FOTO: EROGU

Pilk ajalukku

i riigi loomisega 1948. aastal kaotasid oma maad ja kodud umbkaudu 750 000 palestiina araablast, kellest põgenikke on nii ümberkaudsetes araabia riikides kui ka Ameerikas, Euroopas ja mujal. Mitmed palestiinlased paigutati ümber oma riigi piires põgenikelaagritesse, millest nüüdseks on välja kasvanud tiheda asustusega eraldi linnaosad.

Kohalikud nimetavad neid aga endiselt laagriteks. Palestiinas on alati elanud kõrvuti kolme erineva usu esindajad – nii moslemid, kristlased kui ka juudid. Enne Nakbat (tõlkes katastroof, millega palestiinlased nimetavad i loomist) elati üksteisega arvestades, rahus ning võrdsetes õigustes ja vabadustes.

Sionismi liikumise loomisega paraku kõik muutus ning juudid otsustasid, et siinsest maast peab saama kõikide juutide ühine kodumaa – . i riigi loomise aluseks oli eeldus, et juudid – rahvas ilma maata asundatakse maale ilma rahvata, kuid väike tõsiasi on see, et Palestiina ei olnud maa ilma rahvata.

See rahvas siin oli oma käte ja tarkusega üles ehitanud oma riigi. Kõik hüved, mis nad kunagi loonud olid – infrastruktuur, raudteed, maad, majad ja kodud võttis silmagi pilgutamata üle. Ka Tel Avivi lennujaam, mille kaudu palestiinlased enam reisida ei tohi, oli nende enda loodud.

Kuigi Palestiina, nagu Eestigi, on olnud mitmete erinevate riikide võimu all, ei ole nad kunagi varem kannatanud nii drastiliselt kui poolt toetatud i riigi all. Põgenikest juutidele varju ja kaitset andvatest palestiinlastest said vastutasuks ise sõjapõgenikud.

Minu sõbranna Samah, kes on pärit Põhja-Palestiinast, praegusest i linnast Akko, rääkis kuidas ta vanaisa oli imestanud, et miks need juudid mägede vahel oma relvadega sõjaväelist väljaõpet teevad, siin on neil ju turvaline ja nad ei ole enam ohus. Peagi aga saadi aru, kelle vastu nad ennast treenisid.

Niisiis, nagu ma mainisin, palestiinlased on siin riigis lükata-tõmmata i riigi tahtmist mööda ning aastate vältel pole vaatamata mitmetele läbirääkimistele ja kokkulepetele midagi muutunud – palestiinlaste riigist väljasaatmine või ümberasustamine ei ole lõppenud. See, millest sai alguse praegune olukord, oli i otsus tühjendada 28 pere kodud Jeruusalemma linnaosas nimega Seikh Jarrah ja anda need üle juutidele.

Jah just nimelt ANDA, nagu lotovõit. Ma ei tea, kui vaikselt ja hea meelega Sina pealt vaataksid, kui sind oma kodust välja tõstetakse? Kui tolereeriv suudaksid sa olla, kui su sõbra või lähedase pere lihtsalt ühe riigi otsuse ja allkirjaga kodutuks jäetakse? i armee arreteeris iga palestiinlase, kes enda, oma kodu või oma lähedase kaitseks välja astus.

Politseivägivald

Selles videos räägib Jeruusalemmas elav juut ausalt ja ehedalt, mis plaan neil mainitud linnaosaga on – teha kogu ümbruskonnast juutide piirkond.

Lisaks Seikh Jarra’s toimunule hakkasid iisraeli sõdurid saboteerima palestiinlastest moslemite palvetamist Jeruusalemmas asuvas Al Aqsa mošees nende püha kuu Ramadani lõpupäevadel. i sõdurid püüdsid palvustele tulevaid moslemeid meetmeid valimata ära ajada, visates pühakotta pisargaasi ja pomme. Ja see ei olnud ainult ühekordne üritus, vaid päevi kestev sabotaaž ja ründamine.

Ööl vastu kaheksandat maid magasid palvetama tulnud inimesed i jõudude vägivalla tõttu mošees. Samal päeval peatas i politsei bussid, millega moslemid kaugemal asuvatest linnadest Jeruusalemma sõitsid takistades nende kohalejõudmist. Rahvas aga ei lasknud end sellest heidutada ning üheskoos võeti nõuks Jeruusalemma edasi jala minna. Nii mõnigi Jeruusalemmas elav palestiinlane tuli neile autodega vastu.

i sõdurid aga jätkasid mošee juures oma teguviisi, arreteerides ja vigastades mitmeid inimesi (FB video) ning rünnakute käigus süüdati ka mošee ees olevad puud, mille peale massides iisraeli juute nutumüüri ääres laulude ja hõisete saatel rõõmustasid (FB video). Kuna mošee juures toimuvatele palestiinlastele suunatud rünnakutele ei paistnud lõppu tulevat otsustas reageerida Hamas, Palestiina vabastamiseks loodud organisatsioon. Hamas teatas i sõjaväele, et kui nad teatud kellaajaks oma sõdureid mošee juurest välja ei too, vastab Hamas raketirünnakutega.

Palestiinlasi terroriseerivaid sõdureid mošee juurest ei likvideeritud ning Hamas pidas oma lubadust saates raketid Tel Avivi poole teele. Püüame nüüd aru saada, et Hamas mitte ei alustanud rünnakutega, vaid AGEERIS oma rahva kaitseks Jeruusalemmas, püüdes eelnevalt edastatud teatega seda ka ära hoida. Kas okupatsiooni all elavad palestiinlased peavad enda peal aastakümneid teostatavat terrorit vaikides ja ennast kaitsmata pealt vaatama?

Ilmselgelt mitte! Sõjaväelise okupatsiooni all olevatel inimestel on seaduslik õigus ennast kaitsta, ka vägivalda kasutades. Gaza on varasemalt olnud mitmete i raketirünnakute ohver, millele Hamas pole reageerinud. Nendest meedias ei räägita. Nüüd, kui Hamas ei näe muud võimalust oma inimeste toetamiseks ja kaitsmiseks, kui esitada ultimaatum hoiatusega, et i sõdurid lõpetaksid rahumeelsete mošees palvetajate ründamise, on meedia kibekiirelt täis, kuidas „terroristlik“ rühmitus Hamas Gazast i ründab.

Enesekaitse, mitte terror

Süüdistada Palestiinat enesekaitsmise eest on sama hea kui süüdistada vägistatud naist oma vägistaja löömises. Muide, sel ajal kui ma seda lugu kirjutan, kostab naaberkülast valgussähvatuste saatel i sõdurie poolt visatud pommide plahvatusi. Kõik mu lähedased on küsinud, kas ma olen ikka turvalises kohas. Jah, ma arvan, et olen, kuid ma ei tea, kas ma isegi enam hoolin sellest, sest kuidas ma saan ennast turvaliselt ja hästi tunda kui ümberkaudsed inimesed kannatavad igaöiste pisargaasi rünnakute all.

Üks öö oli vaikne ka, sest laupäeval juudid puhkavad.
Kes kannatab siin riigis tegelikult terrori all? Ma ei mõtle ainult praegust olukorda, vaid üldiselt, ka nö rahu ajal, kui seda rahuks üldse nimetada saab. Ma ütleks, et see vahepealne aeg on lihtsalt lootusetusele alistumine, sest inimesed tahavad ju ometi elada. Ma võin kõlada robustselt, kuid ma ei pea vajalikuks tõe ilustamist. Varjaku kogu oma läänemeediaga tõde, aga nagu me teame vanarahva tarkusest – valel on lühikesed jalad.

Niisiis kui keegi, kes siin ise reaalselt käinud ja olnud pole võtab nõuks öelda, et on pakkunud Palestiinale leppeid ja häid tingimusi, millega viimased nõustunud pole, siis kas järgnev kirjeldus paneb teid imestama, miks see nii on? Ma tahaks küsida igaühe, kes palestiinlasi raketirünnakutes süüdistab, sama küsimuse nagu küsib mees selle podcasti lõpus: „Kui inimesed ütlevad, et selle kõige taga on Hamas või et palestiinlased avasid tule esimesena.. miks sa süüdistad ohvrit mitte rõhujat? Miks sa süüdistad okupeeritut mitte okupeerijat?“

Põlistest Palestiina araablastest on saanud oma kodumaal justkui alamrass. Palestiinlased seisavad igapäevaselt silmitsi checkpointidega, praeguste i aladele tööle minemiseks lubade taotlemisega ja tagatipuks on ümber kogu läänekalda ehitatud okastraatidega ehitud müürid ja väravad. Selle müüri tõttu on palestiinlased kaotanud ühenduse läänekaldalt väljaspool asuvate maade ja sugulastega. Siin on nii lapsi kui ka täiskasvanuid, kes pole oma silmaga kunagi näinud merd, sest neil pole luba müüriga piiratud aladest väljuda.

Abielus palestiinlasega

Üllatus- üllatus, olles abielus palestiinlasega, olen ka mina saanud alamrassi staatuse. Kui mu abikaasal on veel õigus taotleda is töötamiseks luba, siis minul puudub igasugune legaalne võimalus i aladele minna. Kui Palestiinlastel on võimalus taotleda luba is arsti visiidi jaoks, siis minul see õigus puudub. Aga ma olen uhkusega pigem siinse alamrassi hulgas kui nende ebainimlike inimõigustele sülitavate inimeste hulgas. Olgu siis kasvõi mu pääs merele selles riigis võimatu.

Lubade taotlemisest veel nii palju, et neid tuleb tavaliselt iga kuue kuu tagant uuesti taotleda ning võib ka suvalisel hetkel loa kehtivuse peatada. See tähendab inimeste töö seisma jäämist teadmata ajaks. Vahel nad panevad palestiinlaste sisenemisload pausile oma usupühade ajal, kuid vahel puhub lihtsalt tuul vales suunas ehk siis mingit konkreetset põhjust pole – lihtsalt inimestele meelde tuletada, et nende elud on kontrollitavad.

Palestiinlastest i töölised ärkavad hommikul kella 3-4 paiku, et õigeks ajaks tööle jõuda, sest checkpointide läbimine võtab aega. Ajal, mil ma veel turistiviisaga siin olin, käisin ka ise läbi checkpoint 300 Petlemmast Jeruusalemma. Kord sattusin varahommikusele ajale, mil see töölistest puupüsti täis oli. Dokumente kontrollivad sõdurid vahel lihtsalt sulgevad järjekorra edasiliikumise teadmata ajaks ja nii nad seal ootavad lootuses õigeks ajaks tööle jõuda.

Palestiinlaste külalislahkusest on ilmselt ka iisraeli sõdurid kuulnud, sest miks muidu nad palestiinlaste kodusid suisa keset ööd külastavad? Enamjaolt on öised reidid okupatsiooni olemasolu meeldetuletamiseks. Sõdurid nõuavad majja sisenedes kogu pere, ka väikeste laste üles äratamist.

Nad vaatavad palestiinlaste dokumente, küsivad ega neil midagi ohtlikku kodus pole ning vahel otsivad terve kodu köögikappidest kuni sokisahtliteni läbi, jättes enda järel maha suure korralageduse. Kui nad midagi väärtuslikku leiavad peavad nad enda õigusteks see omastada. Ning kui nad avastavad, et selles kodus on laps, kes nende suunas kive viskas, arreteerivad nad ta mõneks ajaks ülekuulamisele. i vanglates on igal aastal 500-700 last.

Palestiinlased on nii „priviligeeritud“, et neile on suisa ehitatud nende isiklikud teed. Mitmetel i maanteedel pole Palestiina autodel lubatud sõita. Näiteks kui Ramallasse on võimalik sõita läbi Jeruusalemma viival turvalisel ja suurel maanteel, siis palestiinlaste kasutuses olev tee samasse sihtkohta on ma arvan üks ohtlikumaid teelõike.

See kulgeb mööda mägiseid kurve üles-alla ning olles ainus Palestiinlaste suur maantee on ta ka suure liiklustihedusega tee. Maantee alguses on veel silt: „ abia ehitatud“ Vau, milline abi! Abi ile, et palestiinlastel toimuks rohkem liiklusõnnetusi? Kui see pole rassism ja terror siis mida veel on vaja, et maailm näeks ja usuks?

Palestiinlased on teinud mitmeid kompromisse olles nõus isegi riigi kaheks jagama. Oslo leppega jaotati Palestiina alad kolme erinevasse kategooriasse: piirkond A – ainult Palestiina omae halduse all, piirkond B- mõlema poole, nii i kui ka Palestiina halduses ning piirkond C- ainult i riigi halduses, mis legaliseeris ka seal asuvad juutide asulad.

Tõde on aga see, et kontrollib siiski kõiki alasid ja laiendab oma illegaalsete asulate kerkimist palestiinlaste maadele nagu vähkkasvaja. Et nendest uutest asulatest vähe oleks – sealsed uued juutidest asunikud, kes on kokku tulnud Euroopast või Ameerikast või Etioopiast ning kes isegi selle maa kultuurist ja traditsionidest ööd ega mütsi ei tea, võtavad aeg-ajalt nõuks ümberkaudseid põliste araablaste külade elanikke terroriseerida.

“Kui sureme, siis koos perega”

Tihtipeale näeb siin uudiseid, et juudiasunikud panid jälle palestiinlaste oliivipuid põlema või süütasid kellegi põllumaa. Ja kus on politsei? Ilmselgelt kaitseb juudiasunike seljatagust, sest lihtne ja relvitu araablane on liiga „hirmus“ et üksi teda terroriseerima minna. Palestiina politsei käed on siinkohal lühikesed, sest paraku on ka nemad okupatsiooni mõju all.

Muide, igal juudiasunikul on õigus omada ja kaasas kanda relva. On täiesti tavaline, et i tsiviilisikutel, kes araablaste küladest mingit kaupa või teenust ostmas käivad, on relv vöö peal. Nad arvavad, et elavad vabas riigis, kuid tegelikult on neil pidev hirm ning selle hirmu küüsis tahavad ennast relva kandes tugevate ja võimsatena näidata. Söögu nüüd ise oma vägivallaga toodetud hirmu.

Olen rääkinud palestiinlastega, kelle sõnul olgu siin mistahes riik või riigipiirid, aga antaks neile lihtsalt vabadus elada inimlikku elu sinna juurde kuuluvate õigustega. Minu hinnangul on see täiesti aktsepteerimatu, et tegelik terroriorganisatsioon – i kannab peent nime IDF ehk Israel Defence Forces ning kogu lääne meedia kanalid sildistavad Hamasi, kes oma inimeste õiguste ja vabaduste eest välja astub, terrorirühmituseks.

Tihti näeb meedias ka vastukaja palestiinlaste poolt sõdurite pihta visatud kivide osas – miks nad ikka nii teevad ja seda ei saa tolereerida. Aga kui täisrelvastuses ja peast jalgadeni kaitsevarustuses sõdur selle T- särgi väel kive loopiva lapse pihta tulistab, kiidetakse takka ja öeldakse, et see oli enesekaitse.

Aga tuleme tagasi eelmise nädala sündmuste juurde. i peaminister Netanyahu väitis, et teeb kõik võimaliku tsiviilohvrite vältimiseks. Kas tõesti? Samal ajal kui iisraellased end abiga ehitatud pommivarjendites peidavad, kaotavad Gazas i rünnakute tagajärjel lapsed oma vanemaid ning vanemad oma lapsi.

Ühest Facebook’i postitusest lugesin Gazas elava naise sõnu: „Täna öösel võtame kõik lapsed oma tuppa magama. Kui meie maja peaks pommi alla jääma, siis sureme vähemalt kõik koos ja ükski ei peaks teisi taga leinama.“ Gaza on vaid 365 km² suurune ala, kus elab üle 2 miljoni inimese. Nad on pea 15 aastat olnud täieliku i blokaadi all mistõttu pole neil sõja eest ka kuskile põgeneda. Jah, kui nad teavad, et nende maja on järgmise rünnaku ohver, otsivad nad varju oma sugulaste juurest, kuid mis edasi? Ma küsisin oma abikaasa käest, miks nad Egiptusesse ei põgene? Kasvõi tunnelite kaudu, neil ju on neid küll, aga vastuseks sain ahastust tekitava ebaõigluse: „i ja Egiptuse e esindajad on ühes paadis ning neil on omavaheline leping, et Egiptus Gazat ei aitaks. Eelmine Egiptuse president Muhammad Mursi oli i ähvardanud, et kui nad Gaza poole sõrmegi liigutavad, siis saadab ta Egiptuse sõjaväe nende vastu. Pärast seda Mursi vangistati ning vanglas ka tapeti.“

Ma ei tea, kui tõsi see on, aga mind ei pane enam miski imestama.

Koolilapsed rünnaku iga araablast

Samal ajal, kui i ründab Gazat, toimuvad üle terve riigi araablaste rõhumisi, nii läänekaldal kui ka nendel aladel, kus nii araablased kui ka juudid koos elavad. Petlemmast meie külani on vaid kuus kilomeetrit, kuid mu kohalikud sõbrannad ei julge siia sõita, sest teedel on nii sõdurid kui ka juutide asulate elanikud, kes araablaste autosid ründavad. püüab väita, et nende vastu on korraldatud pogromm, kuid need, kes siin araablaste poode ja autosid rüüstavad ning isegi politsei saatel araablaste kodudesse tungivad, on i lippu õlgadel kandvad juudid kes mööda tänavaid käies hüüavad „surm araablastele!“.

Koolilaste whatsapp’i vestlusgrupis oli loodud üleskutse minna tänavatele võttes kaasa mistahes relv ning rünnata igat vastutulevat araablast. Kui juudid nägid aga, et tänavad olid palestiinlastest tühjad, mindi neid politsei julgestuse saatel majadesse otsima. Palestiinlased ei lähe kunagi tsiviilisikute vastu tänavatele või nende kodudesse. Kui nad midagi korraldavad, siis sõdurite vastu.

Lodi linnas tapsid neli juuti koos ühe araablase. Pärast politsei poolset ülekuulamist vabastati nad järgmisel päeval ja öeldi vaid, et mõned päevad linnast eemale hoiaksid. Kui olukord oleks olnud vastupidine, läinuks araablane aastateks kui mitte eluks ajaks vangi. Nendes videotes on aga näha relvade või nugadega iisraellasi koos oma politseiga tänavatel araablasi otsimas, kuid reporter väidab, et pogromm on juutide vastu (video).

Selles videos kirjeldab siin elav tüdruk ausalt ja selgelt, 12.05 toimunud juutide terrorit araablaste vastu. Palestiinlaste protest Naatsaretis: siinse olukorra sees olles ning pärast nende ja paljude siin mitte jagatud videote vaatamist läheb mul süda pahaks, kui loen läänemeediast, et palestiinlasi nimetatakse verejanulisteks araablasteks.

Praeguste i rünnakute tagajärjel on Gazas elu kaotanud üle 200 inimese, kellest 59 lapsed. on hävitanud mitmeid torn-maju, sealhulgas meediakontorite maja. Ilmselgelt läbi selle üritavad Gazas teostatavat terrorit maha vaikida. ei tea enam kuhu poole joosta, sest igal ööl suurendab oma rünnakuid.

Eile tegi 14-aastane poiss Hamza 8.ndalt korruselt välja hüpates enesetapu. 2009. aastal sai tema noorem vend jalgpalli mängides läbi i raketi surma. 2012 tapeti tema vanem vend, 2014 tapeti tema isa. Hamzal oli jäänud ainult ema, kellega ta väga lähedane oli ning kes eelmisel nädalal i rünnaku tagajärjel hukkus. Veidi pärast seda lõpetas ta ka enda elu. Ja ülejäänud maailm vahetab kanalit kui pilt liiga õõvastavaks läheb.

Väike meeldetuletus Tel Avivi kohta, kuhu Gazast rakette saadeti: Tel Avivi kaitseb raudkuppel, mis enamus raketid kahjutuks teeb ning inimestele on ehitatud pommivarjendid. Gaza enda ehitatud raketid pole sama kvaliteediga nagu i pommid, mis suudavad korraga kõrgeid maju hävitada. Mina näen ja tajun lihtsalt seda, et hingitsev Palestiina püüab le näidata, et ka nemad tahavad lõpuks vabalt hingama hakata. Ja neil on täielik õigus oma vabaduste eest seismiseks!
Homseks, 18.05, on palestiina noored üles kutsunud korraldama proteste üle .

Pane kasvõi pesu nöörile kuivama iisraeli lipuvärvides – must, , roheline, punane, tee sellest sotsiaalmeediasse pilt #SaveSheikhJarrah ja #GazaUnderAttack.

Et lõpetada positiivsemas võtmes, siis kõik juudid aga ei ole i poolt. See tähendab, et siin on suur vahe sionistidel ja õigetel juutidel. Miks aga nende sõna nii vähe maksab ja seni midagi muutnud pole, jääb mulle mõistmatuks.

Nendes videotes annavad juudid märku, et sellega, mida palestiinlaste vastu teostab, on katastroof palestiinlastele ja vägivald juutide usu vastu. Nad nõuavad, et palestiinlased peavad tagasi saama kõik oma õigused. Vaadake ise siit ja siit.

Allikas

Related Posts

%d bloggers like this: