Politsei tuvastas Eestist välismaale reisijatel koroonatesti võltsitud sertifikaadid

Alates möödunud nädalast kontrollib politsei pisteliselt a lennujaamas reisijaid ning on seitsmel korral tuvastanud reisimiseks vajalikul ja negatiivset i kinnitaval sertifikaadil võltsimistunnused.

Koroonaviiruse leviku tõttu tuleb nii Eestisse kui mitmetesse välisriikidesse reisides esitada sertifikaat, mis tõendab, et i tulemus on negatiivne. Läbipõdemise puhul peab olema tehtud rohkem kui 10 päeva tagasi, tunnistanud inimese terveks ning sellest ei ole möödunud rohkem kui kuus kuud. Nii Eesti kui mitmed teised riigid aktsepteerivad reisimisel, eneseisolatsioonist vabastamisel kui selle lühendamisel PCR-i.

Kuivõrd SYNLABile laekus vihjeid, et reisimiseks võidakse tada võltsitud PCR-ide sertifikaate, kontrollis politsei koos SYNLABI esindajatega 18. veebruari varahommikul a lennujaamas Frankfurdi, Hurghada ja Sharm el Sheikhi lennule minejaid.

„Politseinikele tehti eelnevalt koolitus, kuidas ja mille järgi tunda ära võltsitud sertifikaate. Juhul kui politseinikul kahtlus tekkis, vaatas SYNLABi esindaja labori infosüsteemist üle, kas on sertifikaadil toodud ajal i ka teinud. Kokku kontrolliti 520 reisijat ning avastati viis võltsitud sertifikaati,“ sõnas Põhja prefektuuri a jaoskonna menetlustalituse juht Jelena Mirošnitšenko.

Nädalavahetusel jätkusid lennureisijate pistelised kontrollid ning kokku vaadeldi enam kui tuhande reisija esitatud sertifikaate. „Alates 18. veebruarist tehtud kontrollide tulemusel tuvastasime kokku seitse võltsingut ja esitasime kahtlustuse kahele inimestele,“ lisas Mirošnitšenko.

Võltsitud sertifikaate oli Mirošnitšenko sõnul kaht laadi: võltsiti iseenda varasemaid tulemusi, tuues põhjenduseks, et reisi eel ei jõutud ima minna; või siis olid sertifikaadid ostetud valeandmetega.

„On kahetsusväärne, et olukorras, kus peaksime üksteise tervist hoidma ning viiruse leviku vältimiseks vähendama lisakontakte, otsustatakse negatiivse i tõestamiseks teha ise või soetada võltsitud sertifikaate. Sellega ei panda ohtu mitte üksnes enda, vaid ka teiste reisijate ja välisriigi elanike tervis. Tuletan meelde, et üks millise ametliku dokumendi võltsimine ja tamine on võrdsustatav kuriteoga, mille eest karistatakse rahalise karistuse või k kolmeaastase vangistusega,“ sõnas Mirošnitšenko.

Politsei tegeleb probleemi suuruse väljaselgitamisega ning täpsemate asjaolude selgitamiseks alustati kriminaalmenetlust paragrahvi 345 alusel, mis käsitleb võltsitud dokumendi, pitsati ja plangi tamist.

Reisijate pistelisi kontrolle jätkavad politsei ja SYNLAB ka sel nädalal.

The post Politsei tuvastas Eestist välismaale reisijatel koroonatesti võltsitud sertifikaadid appeared first on eestinen.
Loe otse allikast

%d bloggers like this: