Väike soome tüdruk põeb mitmendat kuud nn pikka koroonat ja vaevused ei taha lõppeda

Euroopas on tärganud mure laste pärast, kes põevad nn pikka t ehk long covid’it. 8-aastane tüdruk haigestus eelmisel sügisel ja vaevused kestavad siiamaani.

Esimese klassi lapsel tuvastati eelmise aasta oktoobris, kuigi vanemad olid vältinud sotsiaalseid kontakte. Vaevused algasid keset koolipäeva kurgu kipitamisega. Palavikku polnud, aga kodus voolas ninast tatti, vahendab MTV.

Tatti voolas nii palju, et kodus oleks pidanud panema ämbri lapsele nina alla – seda oli nii palju. Haigus polnud raske ja pere ravis seda kodus. Mõne nädala pärast aga hakkas vaevusi lisanduma.

Tüdrukul on astma, mis enne t ei põhjustanud probleeme. Ema mure kasvas, kui ta nägi, et tütar ei jaksa kodumaja trepist üles minna. Siis oli nakatumisest möödas nädal.

Tütrel ku polnud, aga ta kaebas emale, et keha väriseb, kuigi seda polnud märgata. Küljeli magamine oli valude tõttu võimatu. Uued vaevused olid jalgade suremine ja valud, mille vastu aitasid valuvaigistid.

Neljandal nädalal algasid kõhuvaevused, mis käisid lainetena. Paar päeva oli vahet, ja siis oli kõht taas . Kuu aega pärast haigestumist hakkas ema juba lapse pärast muretsema. Ta võttis ühendust iga, aga teda ei võetud tõsiselt. Vaevuste seost ga ei tahetud tunnistada.

Detsembri algul lasi ema teha ühe tuttava erakliiniku i juures tütrele kopsupildid. Piltidel oli näha kopsustus.

Nüüd on nakatumisest möödas neli kuud ja vaevused on ikka alles. Tütrele meeldib käia koolis ja on tragi esimese klassi õpilane. Tütart aga häirib see, et vaevused jätkuvad ega lõppe. Häirib jalgade valu, samuti peavalu. Arsti väitel ei peaks enam liikumist piirama, aga pikem vahemaa tekitab külje sisse pisteid.

Ema on mõelnud, millal vaevused lõpuks kaovad, aga ütles, et kopsudele peab andma taastumiseks aega. Ema on õnnelik, et kopsud olid jaanuari lõpus tehtud piltidel puhtad. Nüüd loodab ema, et kevadeks vaevused kaovad.

Ema räägib, et on üritanud säilitada positiivsust ning usub, et vaevused leevenevad, aga selleks on vaja aega.

Euroopas ja eriti Rootsis ollakse viimasel ajal mures lastel esineva pika pärast. Nakkushaiguste professori Harri Saxéni väitel pole Soomes kogutud infot laste pikaajalise kohta. See ei tähenda, et seda poleks olemas.

Nn pika tuvastamine võib olla vaevuste paljususe tõttu raske. Lastel esineva pika kohta pole olemas teaduslikke uuringuid. ülikooli aomiaprofessori Seppo Parkkila väitel on laste pika vaevused samad mis täiskasvanutel. Need vaevused on muu hulgas kurnatus, amisraskused, kurguvalu ja lihaste nõrkus. Vaevusi võib olla palju enam. Nn long covid tehakse kindlaks liku läbivaatuse käigus, idel on hea teada, et selline asi võib esineda ka lastel.

Lapsed põevad t reeglina kergemalt kui täiskasvanud. Haigusest taastumine on lastel samuti kiirem. Jaanuari lõpus tehtud Itaalia uuringu tulemusel aga selgus, et üle pooltel t põdenud lastel olid vaevused neli kuud peale haigestumist. Selle uuringu tulemused on professor Parkkila väitel murettekitavad.

Praegu ravimit nn pika vastu ei teata. Abiks võib olla ravi vaevuste vastu, samuti taastusravi. Eesmärk on see, et haigestunud saaksid võimalikult kiiresti tervise tagasi.

The post Väike soome tüdruk põeb mitmendat kuud nn pikka koroonat ja vaevused ei taha lõppeda appeared first on eestinen.
Loe otse allikast

Post expires at 4:59pm on Sunday February 28th, 2021

%d bloggers like this: