Koroonaviiruse uue tüve levik purustas miljonite brittide jõuluootuse

Euroopa riigid hakkasid enda elanike kaitseks Briti reisijaid tõrjuma.

Londoni elanikud said üleeile teha oma viimased jõuluostud, sest pühapäevast alates jäid ainult hädatarvilikud poed.

Euroopa riigid hakkasid täna keelama Suurbritanniast saabuvaid reise, sest seal levib koroonae uus, senisest nakkavam tüvi. Esimeste seas keelasid lennuliikluse Belgia, ja Itaalia.

Koroonae uus tüvi on Londonis ja Kagu-Inglismaal levinud nii kiiresti, et tänavu loodetud jõuluaegne leevendus jääb kolmandiku brittide jaoks ära. Suurbritannia peaminister Boris Johnson teatas laupäeval, et südaööst hakkavad osas piirkondades kehtima eriti karmid ja inimesed peavad pühade ajal koju jääma. „Pean väga südamega teatama, et me ei saa jõuludega kavatsetud moel edasi minna,” ütles Johnson.

Briti lehed reageerisid uudisele valuliselt. „Jõulud jäävad sel aastal ära,” kirjutas väljaanne Sunday Times. „Miljonite jaoks jäävad jõulud ära,” kirjutas Sunday Telegraph. „Johnsoni kannapööre rikkus rahva jõuluplaanid,” teatas Observer.

Külalised ei tohi ööbima jääda

Kolmandikul rahvast ei ole enam lubatud jõulupühade ajal kahe teise leibkonnaga „mulli” moodustada, kirjutab Guardian. Piirkonnas, kus levib vähem, võivad inimesed endiselt koos pühi pidada, kuid mitte viis päeva, vaid ainult ühe. Ka ei tohi külalised ööbima jääda.

Raudteejaamadesse on saadetud lisajõud, et inimesed ei saaks Londonist mõjuva põhjuseta lahkuda. Valitsuse teatel kaalutakse ka inimestele ära jäänud reiside eest hüvitiste maksmist. Pärast Johnsoni pöördumist tormasid londonlased rongipileteid ostma ja kella seitsmeks õhtul polnud mitmes raudteejaamas rongile enam ühtegi vaba istekohta müüa.

Uued tulid halva üllatusena ka paljudele äridele, sest need olid lootnud tasakaalustada kesist aastat jõulueelse ostupalavikuga.

Suurbritannia tervishoiuminister Matt Hancock hoiatas täna, et e uue tüve levik on kontrolli alt väljas, mistõttu võib tulla riiki osaliselt lukus hoida veel kuude kaupa.

Uued tulid halva üllatusena ka paljudele äridele, sest need olid lootnud tasakaalustada kesist aastat jõulueelse ostupalavikuga.

„Juhtumite arv on hüppeliselt suurenenud, nii et meil on veel pikk tee minna,” tõdes Hancock eile Sky Newsile. „Ma arvan, et seda (uut tüve – toim) on äärmiselt kontrolli all hoida. Oleme säärase olukorraga silmitsi veel järgmised paar kuud.”

Briti kõrgeimate tervishoiuametnike sõnul on uus tüvi kuni 70% nakkavam, kuid mingeid tõendeid pole selle kohta, et see oleks ühtlasi surmavam või reageeriks vaktsiinile kuidagi teistmoodi, kirjutab BBC.

hoiuministri sõnul loodetakse palju sellele, et piisava arvu inimeste vaktsineerimine aitab viimaks koroona levikut tõkestada. Ta märkis, et nädalavahetuse lõpuks loodetakse vaktsineerida pool miljonit inimest.

Varem lubas peaminister Johnson piiranguid jõulude ajal leevendada, ent tegi kannapöörde pärast erakorralist kohtumist tervishoiuametnikega, kes juhtisid e mutatsioonile.

Hancock tõdes pühapäeval samuti, et teaduslikud tõendid viitavad ohtlikule mutatsioonile, mis on juba levinud nii Austraaliasse kui ka Mandri-Euroopasse ja võib olla nakkuse leviku äsjase kiirenemise taga.

„Me lubasime seda teadmata, et tuleb uus tüvi, mis levib nii palju kiiremini,” ütles Hancock e esialgsete plaanide kohta.

Pole esimene mutatsioon

Suurbritannias kiiresti leviv koroonae tüvi pole esimene SARS-CoV-2mutatsioon.

Eelmisel kuul käskis Taani hukata miljonid naaritsafarmide loomad, kui selgus, et farmide kaudu oli nakatunud sadu inimesi.

Oktoobris levis Hispaania farmitöötajatelt pärit tüvi kiiresti läbi Euroopa ja moodustas enamiku Suurbritannias registreeritud juhtumeist.

Allikas

%d bloggers like this: