Irja Lutsar COVID-19 uuest tüvest: otsime mutatsiooni ka Eestist

Irja Lutsar 17.03.2020

Viroloogiaprofessori ja teadusnõukoja liikme Irja Lutsari sõnul võivad esimesed tulemused selle kohta, kas Suurbritannias avastatud uut COVID-19 tüve ka Eestis leidub, tulla homme.

Esimesed koosolekul Suurbritannia teadlaste leiu kohta peeti Eestis reedel. Praegu otsivad teadlased riigi genotüübi andmebaasist vastavaid näitajaid.

“See võtab natukene aega, sest praegu alles tulid need täpsemad andmed,” ütles Lutsar ja nentis, et temagi töötas Suurbritannia teadlaste artikli läbi täna hommikul.

Lutsar loodab, et esimene ülevaade sellest, kas avastatud e ka Eestis leidub, võiks tulla homme. “Või siis saaks vähemalt teada, kas meil neid üksikuid e esineb,” sõnas ta. “Selles uues variandis on mitu i koos.”

Esimesed tulemused: uus tüvi on nakkavam, aga vaktsineerimist ei sega

Suurbritannia pea Boris Johnson pidas eile pressikonverentsi, kus ta rääkis uuest tüvest ja sellega seoses rakenduva angu. Johnson ütles, et uus tüvi võib olla k 70% nakkavam.

“See on jah spekulatsioon, et ta seostub paremini retseptoriga. Need teadlased ise ka ütlevad, et need on praegu spekulatsioonid,” ütles Lutsar. “Need on eksperimendis näidatud, samas praegu neil genoepidemioloogilisi andmeid ei ole.”

Lutsar nentis, et esialgsete väidete põhjal ei ole uuel tüvel mõju i toimele, kuid e võimalik kiire muteerumine on kindlasti asi, mida tuleb kohe ja põhjalikult ka vaktsineerimist silmas pidades uurida.

nglismaa jälle lukus

Kuigi Inglismaa pidi jõuluajaks anguid leevendama, ütles Inglismaa pea Boris Johnson eile, et kiiresti leviva e uue tüve tõttu tuleb anguid jõuludel hoopis veelgi karmistada.

Lutsari sõnul pole uus tõenäoliselt ainus põhjus, miks Suurbritannia lukku keerati. “Praegu küll Boris Johnson ütles, et see lockdown tuli uue tüve pärast, aga ma arvan, et see on ikkagi vaid üks osa. Sest tegelikult avastati etüübid sekventsidest, mis olid septembri lõpus kogutud, nii et see ei ole ilmunud nüüd detsembri algul,” rääkis Lutsar.

“Oleme seda ju näinud paljudes riikides, et kui anguid lõdvendatakse, tuleb tagasi, ja Suurbritannia seda ju hiljuti ka tegi,” lisas ta.

Allikas

%d bloggers like this: