Mõistmatu juhtum: Kilingi-Nõmmes heisati Euroopa Liidu lipp Vabadussõja mälestussamba juurde

Lipu heiskamine.

Saarde vallas Kilingi- linnas on tekkinud skandaal sellest, et vallavõimud heiskasid kingituseks saadud Euroopa Liidu lipu Vabadussõja mälestussamba juurde, kus lipuvarras on tegelikult riigilipu jaoks ette nähtud.

Pärnu Postimees kirjutab sellest, kuidas EL-i tähelipu 65-aastaseks saamise puhul jagas Euroopa Komisjoni esindus kampaania korras valdadele, kogukondadele ja koolidele välja 100 tasuta EL-i lippu ja sajas saaja oli Saarde vald.

Esmaspäeval heiskasidki vallavanem Andres Annast ja Euroopa Komisjoni esinduse juht Keit Kasemets EL-i lipu… Kilingi- Vabadussõja võidusamba juurde masti.

Saarde vallavolikogu liige Margus Kukk räägib, et kuna vallamaja küljes on ainult torud vardaga lippude tarvis, kingitud lipp aga tuleb heisata masti, siis valis vallavalitsus selleks lipumasti Vabadussõja võidusamba juures. See aga on rahvusmeelsete inimeste seas protesti tekitanud, sest EL-il ja Vabadussõja võidul pole midagi ühist.

Lipp võeti küll samal õhtul maha, aga paljud inimesed on nördinud, et riigi sündi tähistava monumendi juurde heisati asjasse mittepuutuv lipp – küsitakse, et mis saab siis, kui rahvusvahelisel seksuaalvähemuste päeval tuleb kellelgil pähe sinna vikerkaarelipp heisata?

EL-i lipu koht pole samba juures

“Meie mehed võitlesid vabaduse eest lipu all, nad ei võidelnud nende väärtuste eest, mida meile uuest liidust vägisi peale surutakse. Nad ei võidelnud ka Euroopa föderaliseerumise eest, kuhu püütakse nüüd ka Vabariik allutada! Võidusamba juurde sobib jäägitult ainult üks lipp ja see on sinimustvalge rahvuslipp!” kirjutab  oma Facebooki postituses Pärnu linnavolikogu liige Edmond Penu. “Seega on vastuvõetamatu selline olukord, kus euroföderalistid on astunud pärusmaale, mis on riigi vabadusest hoolivatele inimestele püha. Euroopa Liidu lippu ei tohiks kasutada kalmistutel ja mälestusmärkide juures.”

Kaitseliidu kaplan Meelis Malk märgib: “Eestlastel on üks selline ütlemine nagu “kuri karjas”. Mis oma olemuselt tähendab seda, et miski väga paha asi on heade ja vajalikke asjade keskele sattunud. Ja nüüd on tõesti ” kuri karjas”. Või kui veel täpsem olla ja jälle vanasõnu kasutades selgitada, siis sobib see lipp sinna auväärsesse paika nagu “sea selga sadul”.”

“Igal juhul on mul eestlasena ja kaitseliitlasena häbi, et ühe Pärnumaa valla keskuses asuva eestlaste jaoks väga austamist vääriva Vabadussõja ausamba juurde meie riigi seadusi eirates see EU lipp masti tõmmati. Üks kõik kuhu mujale, aga mitte nende meeste mälestussamba juurde, kes oma elu andsid vaba eest. Vabadussõjas langenud mehed väärivad austust ja selle lipu all nad tõesti ei võidelnud,” jätkab Meelis Malk.

“Loodan, et meis on veel säilinud seda tervet talupoja mõistust teha vahet, mis on oluline meie rahva ja riigi kestma jäämiseks ning, et neid väärtusi ei hüljata ega proovita naeruvääristada meie iseseisvuse ajalugu. Meil on riigina palju tähtsamad asjad hetkel olulised – ellujäämine pandeemia tingimustes, rahvale tema sõna tagasiandmine, põlisrahvusena määratlemine, rahvuse juurdekasv ja palju muud, aga ka kõikide eestlaste tunnustamine vabadusvõitlejatena, kes eest ennast ohverdasid, olenemata sellest millisest vabadusvõitluse ajajärgust me räägime. eest!” lõpetab ta.

Lippude jaoks on reeglid

Lipuseadus2 § 11 ütleb üheselt, kuhu ja millal Euroopa Liidu lipp heisatakse. See heisatakse koos lipuga ja seda nii, et lipp seisaks rõhutatult aukohal. Euroopa Liidu lipp heisatakse ainult seaduses märgitud ajal ja juhtudel!

§ 11. lipu ja Euroopa Liidu lipu heiskamine
(1) Riigikogu, Vabariigi Presidendi, Vabariigi Valitsuse, Riigikohtu, Riigikontrolli, Õiguskantsleri, ministeeriumi, Panga, Kaitsejõudude Peastaabi, maavalitsuse, valla- ja linnavolikogu ning valla- ja linnavalitsuse hoonele või hoone juures asuvatesse lipumastidesse heisatakse koos lipuga Euroopa Liidu lipp Euroopa päeval ja Euroopa Parlamendi valimise päeval.

(2) Vabariigi Valitsus määrab piiripunktid, kus koos lipuga heisatakse alaliselt Euroopa Liidu lipp.
(3) välisesinduse hoonel Euroopa Liidu lipu heiskamise kohta annab juhised välisminister. Euroopa Liidu lipp heisatakse koos riigilipuga.

Uute Uudiste kommentaar:

“Ilmselt väidab nii mõnigi eurolojalist, et Euroopa liidu lipp sobib heiskamiseks igale poole, sest on selle liidu liige. Tegelikult on riiklik suveräänsus ikkagi esikohal ja alles siis tuleb kuulumine mingisse liitu. Äärmisel juhul tulnuks lipp heisata koos lipuga, mida aga ei tehtud.

Eriti räigeks aga teeb juhtunu see, et Vabadussõjas sõditi just teistsuguste ideaalide eest – mitte impeeriumiga ühinemise, vaid sealt lahkumise eest. Euroopa Liit aga jäi tollal veel kaugesse tulevikku, selle alus ehk Euroopa Söe- ja Teraseühendus jäi 30 aasta ehk ka ühe sõja taha. Vabadussõda ei saa ka parema tahtmise juures Euroopa Liiduga seostada.

Sellel lool on kahtlemata inimlik taust – lipp anti vallale, aga heisata polnud kuhugi. Siis tulnuks see pidulikult vastu võtta, mitte aga otsida lihtsalt kohta, kuhu see heisata. Ilmselt aga annab võimu arvamised edasi isamaalase Andres Metsoja postitus: “Kui ELi lipp kui sümbol on paha siis peaks ka EL ed olema saatanast. Tehke asjad selgeks ja teavitage, ma püüan senikaua selle orjastava liidu raha Pärnu linna mitte eraldada.”

Siin on näha, kuidas isamaalasest Riigikogu saadik ähvardab protestijaid ja annab teada, et temast sõltub ka eurorahade eraldamine. Talle vastab Edmond Penu: “See EL-i sümbol koristati ka Toompeal ära, EL-i lipu otsene seostamine EL-i tega ja saatana mängutoomine ning seda enam ähvardamine Pärnu linn oma suva järgi mingitest rahadest ilma jätta on Isamaa pale Pärnu näitel.””

The post Mõistmatu juhtum: Kilingi-Nõmmes heisati Euroopa Liidu lipp Vabadussõja mälestussamba juurde appeared first on Uued Uudised.

Loe otse allikast

%d bloggers like this: