Soomes on kümneid tuhandeid maju, mis on aastaid tühjalt seisnud

Soomes on 66 000 eramaja, kus pole sees elanud üle 7 aasta. Ligi pool neist asuvad statistikakeskuse andmetel maapiirkondades.

Kõige enam on tühjalt seisvaid maju Lõuna-Savos. Enamus tühjadest majadest on d talumajad. Kõik neist majadest pole tingimata mahajäetud, neid võidakse tada suvilatena, vahendab Yle.

Statistikakeskuse andmetel on Soomes 8000 halvas seisukorras ja mahajäetud maja. Kehva olukorra tõttu hüljatakse 100 maja aastas.

Soome keskkonnakeskuse andmetel on 140 000 sellist maja, kus pole elatud vähemalt 3 aastat. Neist 20 000 on halvas seisukorras ja ilmselt hüljatud.

Suurem osa mahajäetud maju on ehitatud enne 1960. aastat, neljandik on aastatel 1960-1990 ehitatud majad ja 4 protsenti on peale 2000. aastat ehitatud majad.

Keskkonnakeskuse andmetel jääb Soomes 10 000 maja aastas pikemaks ajaks ilma elaniketa. Teisalt leiab 5000 varem tühjalt seisnud maja omale uued elanikud.

Soomes on maju maha jäetud põhiliselt 2000ndatel aastatel. Põhjuseks on linnastumine ja asjaolu, et inimesed tahavad omale uut maja. Kui majas elab vanem , kes sureb, siis uusi elanikke tavaliselt sinna ei tule. Samuti jääb maja tühjaks, kui elanik kolib hooldesse, aga maja ei raatsita maha müüa. Samuti ei pruugita majale leida ostjat.

Vanade majade lammutamine on väga harvaesinev, kuna sellega kaasnevad kulud. Vahel on nii, et pjad ei suuda maja tamises kokku leppida. Kui maja asub veekogu ääres, siis võetakse see enamasti suvilana tusele.

Tavaliselt on ka nii, et kui maja on juba pikalt tühjalt seisnud, siis on see nii kehvas seisukorras, et sinna on leida uusi elanikke.

Vuosia tyhjillään olleita taloja on kymmeniä tuhansia

Suurin osa ilman asukkaita jääneistä omakotitaloista on rakennettu ennen 1960-lukua, mutta 2000-luvullakin rakennettuja taloja jää nyt tyhjilleen. Suomessa on noin 66 000 omakotitaloa, joissa ei ole asunut vakituisesti kukaan yli seitsemään vuoteen. Lähes puolet näistä taloista sijaitsee joko ydinmaaseudulla tai harvaan asutulla maaseudulla, Tilastokeskuksesta kerrotaan.

//cdn.embedly.com/widgets/platform.js

The post Soomes on kümneid tuhandeid maju, mis on aastaid tühjalt seisnud appeared first on eestinen.

Loe otse allikast

%d bloggers like this: