Toit

Mis vahe on mandariinil, klementiinil, satsumal ja tangeriinil?

Mandariinid jõudsid Euroopasse tubli paarsada aastat tagasi, tänapäeval on platsis ka trobikond tema sugulasi. Kolm tuntumat mandariini ristsugutist on klementiin, satsuma ja tangeriin.

Mandariinipuu on pärit Vietnamist ja Lõuna-Hiinast, aga nimetus mandariin pärinevat Mauritiuselt, kus kohalikud kasutasid nende tsitrusviljade kohta sõna mandara. Teise ja vähem levinud versiooni järgi tulenevat mandariini nimetus Hiina ametnike mandariinideoranži värvi riietusest. Igatahes on nimetus mandarin ühtviisi levinud pea kõikides keeltes.Euroopasse jõudsid mandariinid 1805. aastal, Ameerikasse umbes 40 aastat hiljem,kirjutab Wikipedia

Mida väiksem klementiin, seda magusamMandariine on mitmes suuruses, kuid tavaliselt on nad apelsinidest siiski väiksemad.Samuti magusamad. „Mandriin on vähem happeline kui enamik tsitruselisi ja enamik sorteon seemneteta,“ ütleb Coop Eesti Keskühistu kommunikatsioonijuht Martin Miido.Koor on tavaliselt vilja küljest lahti, nii et seda on kergem eemaldada kui apelsinikoort jaselle värvus võib ulatuda kollasest oranžikaspunaseni. Küpse vilja koor on lahtine jaühtlast värvi. Seevastu kuivanud ja kõva kest viitab vananenud viljadele.Mandariinist on aretatud palju sorte, millest levinumad onsatsuma, klementiin ja tangeriin. Ka kolmveerand apelsini geenidest on pärit mandariinilt(ülejäänud veerand pärineb pomelilt).Mandariini ja klementiini ristand satsuma on pärit samanimelisest Jaapani provintsist,kuid sünnimaal tuntakse teda ka mikan’i nime all. Mikan käib Jaapani traditsiooniliseuusaastariisikoogi tippu, kuid see on üsnagi värske traditsioon – vanasti pandi sinna vilidaidai, mille nimi viitab põlvkondade järgnevusele. Kuna daidai on mõru, hakati selleasemel kasutama hoopis maitsvamat mikan’it.„Tavaliselt on satsumad väga magusad,“ kinnitab ka Miido. „Satsuma viljad on õhukese jaläikiva täpilise koorega ja täpiliseks muudavad selle eeterliku õli paunakesed. Hapukasmahlane viljaliha on seemneteta,“ ütleb Miido. Tänu lahtisele koorele on satsumat lihtnekoorida, aga riknenud kohti on raske märgata. Meile jõuavad satsumad Hispaaniast jaItaalias ning seda põhiliselt oktoobris.Klementiin on mandariini ja pomerantsi ehk mõruapelsini hübriid, mis sai oma nimemisjonär Marie-Clément Rodier’ järgi, kes Alžeeria lastekodu aias väidetavalt juhuslikult1902. aastal uue hübriidi avastas.Klemeniini punakasoranž koor on sageli kergelt krobeline ja vilja on kerge koorida.Klementiinid on magusamad kui mandariinid. Miido sõnul vastab sageli tõele väide, etmida väiksem klementiin, seda magusam. Klementiini tipphooaeg langeb novembrissedetsembrisseja meie advendilauale jõuavad nad Itaaliast, Hispaaniast ja Kreekast.Teoreetiliselt on mandariinid pärit Hiinast, tangeriinid ehk kääbusapelsinid aga AafrikastTangiers’ist, kuid sellele erinevusele vaadatakse juba ammu läbi sõrmede, sest neidkasvatatakse mujalgi. Tangeriin on siiski värvilt tumedam, punaka varjundiga. Mandariinija mõruapelsini ristamise tulemusel saadud tangeriini viljaliha on Miido sõnul vähemlõhnav kui mandariinil. „Kahjuks see meie lettidel kohta leidnud ei ole,“ tõdeb ta.

Küll kohtab suvekuudel meie kauplustes minneola’t. „Sellel mandariini ja greibi ristandilon iseloomulik „kael“, mis muudab vilja kellukakujuliseks. Valminud vilja koor on erksatpunakasoranži värvi,“ märgib Miido.

Allikas

%d bloggers like this: