Täna näeb «sinist» verekuud koos täieliku kuuvarjutusega

Superkuu

FOTO: CHINE NOUVELLE/SIPA/CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Astronoomide teatel näeb täna, 31. jaanuaril maailma paljudes paikades ebatavalist kosmilist fenomeni,  «sinist» verekuud, mis on superkuu, koos täieliku kuuvarjutusega.

Superkuu tähendab seda, kui Kuu on oma liikumistrajekdooril just täiskuu ajal Maale kõige lähemal, mille tõttu Kuu paistab Maalt vaadatuna 14 protsendi võrra suuremana ja 30 protsendi võrra heledamana.

Superkuu

FOTO: LUIS ROBAYO/AFP/SCANPIX

Seda põhjustab asjaolu, et Kuu liigub elliptiliselt, kõige lähemas punktis on ta Maast umbes 363 000 kilomeetri ja kõige kaugemas punktis umbes 405 000 kilomeetri kaugusel.

Termini «superkuu» võttis 1979. aastal esimesena kasutusele USA astronoom Richard Nolle. Teaduskeeles kannab see fenomen ingliskeelset nimetust perigee-syzygy of the Earth-Moon-Sun system.

Nüüdse kuuvarjutuse ajal näeb ka verekuud (Blood Moon). Selle fenomeni puhul saab Kuu veripunase värvuse Maa atmosfääri äärtelt tungiva päikesevalguse tõttu. 

Superkuu

FOTO: CHINE NOUVELLE/SIPA/CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Mis puudutab aga niinimetatud sinist Kuud (Blue Moon), siis sellega tähistatakse täiskuu ilmumist taevasse ühe kalendrikuu jooksul juba teistkordselt. Kuutsükkel on 29,5 päeva, kalendrikuu aga 28 – 31 päeva, seega ei näe ühes kalendrikuus just sageli kahel korral täiskuud.

Eestis näeb tänast kuuvarjutust osalise varjutusena, sest täisvarjutus lõpeb pool tundi enne Kuu kerkimist horisondile. Kuu tõus leiab aset kell 16.38 ja siis saab varjutust vaadata veel poole tunni jooksul. Maa vari kaob Kuu eest lõplikult kell 18.00 ja siis on taas näha täiskuud.

Osaline kuuvarjutus 

FOTO: Hannibal Hanschke/Reuters/Scanpix

Kuuvarjutus leiab aset siis, kui maa on Päikese ja Kuu vahel ning Maa vari langeb Kuule, varjates selle.

Eelmisel korral nägi sellist kuukombinatsiooni, «sinist» verekuud, mis oli superkuu, koos täieliku varjutusega 152 aastat tagasi, 31. märtsil 1866. aastal.

Järgmine täielik kuuvarjutus on selle aasta 27. juulil. 

Allikas

Saksa kohus seadustas pähklite puu otsast alla kukkumise

Pähklipuu (pilt on illustratiivne)
Pähklipuu (pilt on illustratiivne) (AFP/Scanpix)

Frankfurdi piirkonnakohus Saksamaal otsustas reedel, et pähklid tohivad puudelt alla kukkuda, kuna tegemist on loodusliku paratamatusega. Mis sundis kohust nii tavapärase asja jaoks eraldi seadust tegema?

Deutsche Welle kirjutab, et üks naine kaebas Frankfurdis enda naabri kohtusse ja nõudis temalt rohkem kui 3000 euro suurust kahjutasu. Seda seetõttu, et naabri aias kasvavalt pähklipuult olid naise autole kukkunud pähklid, mis tema autole kahju tegid.

Hageja väitis, et pähklid kukkusid naabri aias kasvavalt puult ta autole 2013. aasta oktoobris, mil puhus vali tuul. Pähklite autole potsatamise tagajärjel tekkinud aga mõlgid nii katusele kui ka kapotile. Naine nõudis naabrilt 3866 eurot, et auto parandamiseks läinud kulusid katta.

Naabri aias oleva puu oksad ulatusid poolteist meetrit üle aia naise valdustesse, seetõttu said ka pähklid tema autole kukkuda. Naaber väitis aga, et on regulaarselt puu oksi tagasi lõiganud. Lisaks keeldus naaber naise nõudest ehitada tema auto parkimiskoha peale pähklite kaitseks varikatus. Naaber seletas, et ta ei pea naabri autot tema krundil kasvava puu pähklite eest kaitsma, kuna valminud pähklite allakukkumine on loomulik looduslik protsess.

Kohus asus naabri poolele ning naaber pääses kahjutasu maksmisest. Küll aga peab naabri kohtusse kaevanud naine tasuma kohtukulud.

Allikas

Teie poeg nimetas mind prostituudiks!!!!

Õpetaja kaebab Vovotška isale: – Teie poeg nimetas mind prostituudiks!!!!

Isa Vovat sõimama: – Mis see veel peaks olema, tänamatu?!? Õpetaja sind õpetab, hoolitseb su eest! Mis see sinu, koera, asi on millega ta pärast tööd tegeleb?!?