Tõnu Ots: elamise ühik on päev

IMG_3864

Tõnu Ots. Arvo Tarmula foto

Psühholoog Tõnu Ots ütleb, et inimesed on harjunud mõtlema suurelt, aasta ja kuu kaupa, kuid elamise ühik on päev. Tähtis on, kuidas inimesena elada päikesetõusust loojanguni.

Kord lubanud pedagoogikateadlane ja arengupsühholoog Tõnu Ots oma naise Mare isale: kui ta peaks leidma maja, kust meri on sõna otseses mõttes kiviviske kaugusel, siis ostab ta selle ära. Äi olnud kange kalamees. Tõnu leidiski maja ja ostis ära, kuigi majal polnud tookord tegu ega nägu. Nüüd on sellest saanud nägus elamine, seda peavad oma lapsepõlvekoduks ka Mare ja Tõnu kolm last ning suvekoduks hulk lapselapsi. Veebruaris 75aastaseks saanud Tõnu istub aga igal hommikul ja õhtul maailma ääre peal Matsalus sellesama maja akna all – sealt paistab silmapiirini välja vaid meri ja lage maa – ja vaatab silmapiiri taha.

 

Miks peaks inimene püüdma silmapiiri taha vaadata?

Püüd silmapiiri taha vaadata on üks mediteerimisi. Kõik, mida me näeme või tajume, äratab mõtteid. Mediteerimise eesmärk on lülitada end tajudest välja nii, et me ei kuuleks ega näeks midagi ja räägiksime mõttes iseendaga. See aitab mõtteid korrastada ja kontrollida. See siin on õnnelik koht – näeb silmapiirini ja tekib tahtmine vaadata selle taha. Kui ühtegi lindu pole näha ega liigu ükski lible, siis saab inimene kontakti iseendaga. See on praktiline eneseanalüüsi, -juhtimise ja -kujundamise tegevus.

Sa ütlesid ennist, et oled kaks korda astunud olematusse.

Me elame ajal, mil kõige tähtsamaks teaduseks on saanud statistika. On määratud statistiline eluiga. Praegu on see meestel 71 ja naistel 81 eluaastat. Kui olin 63aastane, siis lugesin ajalehest, et meeste keskmine eluiga on 64 eluaastat. Kui sain 64, siis astusingi ma olemisest statistilisse olematusse, ja tegin suure peo. Et sellest hetkest olen ma olematu inimene. Mõttetu inimene, nagu noored ütlevad. Ma lakkasin olemast. Sama juhtus siis, kui sain 71. Siis jõudis keskmine eluiga mingite statistiliste korrigeerimistega mulle järele. Pidin teist korda piirist üle astuma. Nüüd see piir mulle enam järele ei jõua. Ma arvan, et kui ma tunnen, et kõige tähtsam teadus mind enam ei tunnista, siis tuleb pöörata ringi ja liikuda tulevikku, selg ees. Ma ei vaata enam, mis ees ootab, sest tean, et ees ootab igavik, mida ei saa vältida ega kujundada. Palju targemad inimesed kui mina on otsinud, mis on piiride taga. Inimene ikka otsib, aga varem või hiljem jõuab ta selle piirini, kust enam edasi ei pääse.

Aga mis on piiride taga?

Max Planck (Saksa füüsik, kvantteooria rajaja – toim) ütles, et on olemas piir, mis määrab eksistentsi olemuse. See on üks veider arv, kõige väiksem energia hulk, mis saab universumis olemas olla. Pärast seda ei ole enam miski võimalik. Mina olen jõudnud arusaamisele, et piiriks on inimaju loogiliste arusaamade võimekuse piir. Nagu kiiruspiiranguga autoga – vajuta gaasi, kui palju tahad, kiiremini edasi ei lähe. Nii on ka inimajuga – ära uuri, edasi niikuinii enam ei saa. Jäävad vaid oletused ja esoteerika.

Me kõik enam-vähem teame, mis on pedagoogika, mis on andragoogika, aga me ei tea suurt midagi geragoogikast. Sina oled selle kõigega tegelnud.

Pedagoogika on õpetus, kuidas saab lapsest täiskasvanu. Seda õpetavad täiskasvanud lastele, sest nad on ise lapsed olnud ja teavad, kuidas see käib.

Kui saame täiskasvanuks, lülitatakse meid andragoogilisse süsteemi. Andragoogika on täiskasvanute vastastikuse harimise õpetus, üks täiskasvanu õpetab teist. Ega andragoogika meile eriti meeldi, on veidi häbistav midagi ümber õppida: see tunne, et sa ei kõlba enam sellisena, nagu sa oled. Et ühiskond nõuab, et sa pead olema teistsugune.

Kui me aga astume kolmandasse põlve, kui meil sünnivad lapselapsed, keskmiselt 50aastaselt, siis avastame, et pole enam vanemat põlve, kes suudaks meid õpetada. Inimkonna sotsiaalses ja geneetilises ajaloos pole kogemust nii kaua elada. Siin tulebki mängu mõiste „geragoogika” – iseendale vananemise õpetamine. See on nii nagu alpinismis. Kõigepealt tõuseme mäkke. See on pedagoogika. Siis oleme tipus. See on andragoogika. Mäest allatulek on geragoogika – õpetus sellest, kuidas vana olla.

Suure osa maailma asju, sh viimasel ajal Eesti poliitikas toimuva võib lahti mõtestada kolme põlve teooriaga, nagu sa rääkisid. Et on esimene põlv, noored 25. eluaastani, need, kel lapsi pole; siis teine põlv, kellel on lapsed, nii 25.-50. eluaastani; ja kolmas põlv, kellel on lapselapsed. Et kõik need põlved toimivad elus väga mitmel moel, nende  psüühika on täiesti erinev.

Need on inimese elu demograafilised tsüklid. Nende psüühilistes otsustes on väga suur vahe. Esimene põlv õpib, et targaks saada, ja elab mõtetega tulevikus, unistab, sageli ka ebareaalselt. Esimeses põlves me riskime.

Niipea kui sünnib laps, astutakse teise põlve ja tekib vastutus. Teisele põlvele, 25–50aastastele tundub, et nad on targad, et neil piisab elamiseks tarkust.

Kui lapsed on suureks kasvatatud ja neist omakorda on saanud lapsevanemad, algab kolmas põlv, keskmiselt 50. eluaastast, ja siis saab, ei tea miks, meie aju juhtõpetuseks elutarkus.

Kogu maailma, sh Eestit juhib praegu teine põlv. Teise põlve häda on selles, et nad ei hooli minevikust ega eriti ka tulevikust. Seda on meie poliitikast näha. Me ei võta õppust isegi sellest lühikesest minevikust, mis pärast iseseisvumist on olnud, ja tuleviku piiriks on eelarve vahendite jätkumine. Teine põlv elab olevikus, kujutab ette, et olevik kestab igavesti, lahendab olukordi siin ja praegu. Kui jõuame kolmandasse põlve ja pöörame selja ette, siis on meil õigus sekkuda sõnadega „Minu ajal tehti nii!”. See pole nostalgia, see on kogemuste üldistamise tarkus – elutarkus. Vaid kolmandal põlvel on sellise sünteesimise õigus. Ta vaatleb probleeme nende arengus.

Eelkõige on psüühilised muutused siis ikkagi seotud laste ja lastelaste, mitte vanusega?

On neid, kes riskivad kõrge vanuseni. Lapsi ei ole, ise on juba vanurid, aga riskivad ja elavad ainult endale. Nad ei pea ennast säästma ega ohverdama kellegi teise nimel. Kui lapselapsi ei ole, siis ei ole inimese elu taastootmise kogu missioon täidetud. Missiooniks ei saa olla tahe olla viimase põlve eestlane, vaid ikka soov elu edasi viia. Kuidas seda näha või ära tunda, et missioon on täidetud? Kui vanemad oma lapsi armastavad, siis on egoistlik nõuda, et lapsed ka vanemaid armastaksid. Lapsed peavad vanemailt õppima, kuidas oma lapsi armastada. Kui nad oskavad oma lapsi armastada, tasuvad nad vanemale põlvele selle eest lugupidamise ja austusega. Selle pealt, kuidas lapsed oma lapsi kasvatavad, on näha, kas missioon on täidetud. Minu kooliõpetajast ema nimetas seda vana käia efektiks. Igat masti õpetaja on nagu vana käi. Ta ei lõika ise midagi, aga noad ihub teravaks. Inimene saab olla uhke käia peale, kes ta selliseks ihus. Nii on ka vanemate ja vanavanemate missioonilise põhirolliga.

Minu hea tuttava, kunagise Pärnu muuseumi direktori, nüüdseks lahkunud Omar Volmeri hobi oli indiaani (vist maiade? või inkade? või asteekide?) kultuur. Ta rääkis, et indiaanlaste kogukonda juhtis üheksaliikmeline kogu. Sinna valiti kaks liiget, kellel lapsi polnud, noored, kes esindasid  riskimise mentaliteeti. Neli kohta täitsid teise põlve inimesed, kellel olid lapsed. Kolm kohta said kolmanda põlve inimesed. Kõik otsused langetati kolme põlve konsensuses. Kolme põlve eri nägemustest sünnib tõde. Meie poliitika viga praegu on selles, et me püüame lahendada olukordi nüüd ja praegu. Me ei hooli tulevikust ega arvesta kogemusi.

Kas Eesti viga on selles, et poliitikute seas puudub kolmas põlv?

Neid pole vähe, aga nad ei pääse mõjule mitte kui elutargad, vaid nii, et kuulame selle äti ära, las nostalgitseb, aga arvesse ei võta.

Mis on põlvkondadevahelises suhtluses esmatähtis?

Igasuguse suhtlemise kõige väärtuslikumaks sisuks on hoolimine. Igasugustes seadustes, ka perekonnaseaduses on kirjas, et vanurite ja laste eest tuleb hoolitseda. Aga mis on hoolitsemine? Hoolitsemine on kohtlemine, et söök oleks laual, riie seljas jne. Aga hoolitsemise sees on väärtuslikum osa: hoolimine, mida seadusesse panna ei saa. Ei saa panna seadusesse, et sa pead teisega juttu rääkima, teda mõistma, ära kuulama, andestama. On palju lapsi, kelle eest on halvasti hoolitsetud, nad on vaesest perest, pole süüa saanud ega midagi, aga nad armastavad oma vanemaid, sest neist on hoolitud. On ka palju vanureid, kelle eest on vanadekodus imehästi hoolitsetud, kuid oma sugulaste hoolimisest tunnevad nad puudust. Ka riigiladviku ametkond ei oska inimestest hoolida, peaasi et hoolitsemise seadused oleksid täidetud. Hoolimist ei saa õpetada, see tuleb perekonnasuhetest, kui me aga võtame kasvatusest perekonnasuhted välja, kui me ei suuda määratleda, mis on perekond ja abielu…

Jah, mis vahe on perekonnal ja abielul?

Abielu on kokkuleppe küsimus. Ma lepin kellegagi kokku, et olen temaga abielus ehk teineteist abistavas ja respekteerivas elus. Aga niipea, kui sünnivad lapsed, tekib kolmas, abitu osapool, ja abielust saab perekond. Lapse areng perekonnas peaks olema riiklikult garanteeritud nagu hariduski. Kuigivõrd nii ju ongi, kui on näiteks perevägivald, siis laps võetakse ära. Aga et laps ei kasvaks joodikuks, kui peres on joodik, ei kasvaks vargaks, kui peres on varas… Peaks olema ka kaitse, et ei tekiks sotsiogeenset väärkasvatust, mikrosotsiaalset negatiivsete ilmingute pärilikkust. See on elulaadi pärilikkus, mille negatiivsete ilmingutega – julmus, vägivaldsus, arrogantsus – ei või ühiskond leppida.

Meil kasvatatakse laps seaduskuulekaks kodanikuks, aga kõigi kasvatusseaduste järgi tuleks laps kasvatada eelkõige heaks, õiglaseks ja rahulikuks inimeseks. See toimib riikides, kus on tugev perekultuur. Näiteks islamis peab ema kasvatama tütre tervemaks, kui ta oli ise samas eas, ja isa peab kasvatama poja targemaks, kui ta oli ise samas eas. Tütar peab ema üle elama ja poeg peab isa üle elama. Väga loogiline. Perekond peab olema püha, sest perekond on inimese esimene kasvukeskkond ja seal omandatu määrab tulevikuühiskonna inimlike suhete ja väärtuste vundamendi. Rumalaks jäänud last saab alati järele aidata, aga peres kõveraks kasvanud inimesele ei ole järeleaitamistunde.

Headuskasvatus on väga oluline. Me räägime palju sotsiaalsetest väärtustest – vabadusest ja demokraatiast, elamisväärsest elust –, aga esmatähtis on headus – biofiilia, võime armastada ja sallida kõike, mis sünnib ja sureb, armastus elava vastu, armastus elu vastu.

On siis meie ühiskonnas liiga palju viha ja liiga vähe headust?

Me räägime vihakõnest. See pole õige sõna. Viha on emotsioon. Kõik me vahetevahel vihastame, seda ei saa takistada. Viha läheb üle. Viha pole veel vihkamine. Vihkamine on teadvuse sügav veendumus, et objekt või subjekt tuleb hävitada. Mina ei ole tabanud, et Eestit oleks tabanud totaalne vihkamise laine. Igat sorti valitud või määratud ametnike poliitika on aga rahva vihale ajanud küll. Valesti sõnastamine indutseerib ka valesti mõtlemist. Näib, et on kasulik sisendada, et inimesed on vihkamist täis, ja nii on kerge ka rahva rahulolematust eluoluga tunnistada vihkamisena ohtlikuks tendentsiks.

Ka sallimatus pole vihkamine, vaid on põlgus – ignoreerimine ja distantsi hoidmine. Samuti nagu tolerants pole armastus. See on teise inimese arvestamine sellisena, nagu ta on. Et ma võtan teda sellisena, nagu ta on, ja arvestan, kas ta kujutab endast ohtu. Neist ohtudest on kohustuslik ka rääkida. 

Sa ütlesid, et me ei oska olla vanad ja keegi ei õpeta kah. Kuidas siis ikkagi elada, kui trepiastmed muutuvad üha kõrgemaks ja pastakad peenemaks?

Mehed võivad vananedes taadistuda, aga ei tohi ätistuda. Naised võivad memmestuda, aga ei tohi eidestuda.

Kuidas seda mõista?

Pean väga tähtsaks väärikuse säilitamist igas olukorras. Kõige lihtsam on mõelda nii, et eidestunud naisest ei saa iialgi „gränd-õuld-leedit” ja ätti ei nimeta keegi „gränd-õuld-mäniks”. Vananemine on täis senitundmatuid ohte.

Mäest üles minnakse, nägu ees, alla tullakse, tagumik ees, nagu redelistki, aimates järgmist pulka ja võimalikke ohte. Parimad näited on inglise traditsioonilisest kasvatusest. Kui mees saab 50, teeb ta teatavaks oma pärimiseelistused ehk testamendi alged. Inglased peavad ka normaalseks, et viiekümneselt peab sul olema harrastus. Meiegi peame lõpuks aru saama, et tööd ei tohi armastada. See kõlab eestlasele hullusti, sest eestluse üks alustalasid on, et tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb ka armastus. Tammsaare ajal see kehtis, sest oldi otsesuhtes tööga. Nüüd on inimese ja töö vahel tööandja, töö kui armastuse objekt on tööandja ärihuvides. Meie aga tunnetame, et töö ei armasta enam meid. Harrastus armastab. Kui sa armastad oma roosipeenart, siis tunned, kuidas ta sind vastu armastab. Kui sa armastad oma margikogu, siis vaatad sa teda armastusega ja tunned, et ta armastab sindki. Hobidega on side kahepoolne. Kui sul on harrastus, mis leevendab töiseid probleeme, siis on see teraapiline vahend.

Inglased kingivad 50. sünnipäevaks härrasmehele spinningu või midagi muud harrastuslikku. Väga oluline on ka hommikune tuju, mida tuleb vananedes jälgida rohkem kui varem. Hommikune halb tuju eskaleerub halvaks meeleoluks. Tuju on hetkeline, aga meeleolu on kestev. Halvale meeleolule järgneb stress. Stress iseenesest pole ohtlik, see on organismi püüd taastada hea tuju. Kui me seda ei suuda, siis järgneb depressioon. Vanainimeste depressiooniga tegeldes olen jõudnud arusaamisele, et kõige sagedamini algab see igahommikusest halvast tujust, et õudne, jälle üks tüütu päev tuleb üle elada.

Kuidas vältida hommikust halba tuju?

Juba lapsega on nii, et meeleolu, millega ta õhtul uinub, kinnistub öösel iseloomuks. Kui laps jääb magama vihasena, siis areneb agressiivsus. Kui ta jääb magama nuttes, siis areneb abitus. Magama tuleb heita rahunenuna. Igal õhtul tuleb päev kokku võtta ja teha homseks plaanid. Siis ei ole ka tuju hommikul kehv. Vanade inimestega on samuti. Magama heites peab endale sisendama, et homme on uus tegus päev, ja kergem on seda alustada, kui on mõeldud, millest peale hakata. Hommikuti tuleb ärgata aeglaselt. Kui 10–15 minutit on ärgatud, siis võib silmad lahti teha ja jalad voodist välja lükata.

Hommikune kiirustamine on meeleolu kujunemisele ohtlik. Endast lugu pidav inglise härrasmees ei luba endale hommikust kiirustamist. Ta joob rahulikult kohvi või teed ja loeb värskeid ajalehti. Ärgata tuleb nii palju varem, et polekski vaja kiirustada. Kiirustamise järgmine etapp on paanika – tekib tunne, et ei saa hakkama. Paanika mõjub igas eas halvasti, aga vanemas eas on see lausa ohtlik.

Päeva tuleb pikendada hommiku, mitte öö arvel. Aga internetiajastul me istume öösiti üleval ja hommikuti on kiire. Võib õelalt või isegi dissidentlikult vihjata, et poliitilis-olmelises mikrokliimas on kergem manipuleerida rabelevate, kiirustavate, paanitsevate, peataolekus inimestega.

Kuidas kiirustamise ja paanikaga toime tulla?

Tuleb sundida ennast rahulikuks. Alustada päeva sõnadega, et olen ennegi hakkama saanud, saan edaspidi ka. Selmet peeglisse vaadates ütelda, et jube, kui kole ma olen, pilguta endale silma ja ütle, et pole vigagi. Selle asemel, et ütelda teisele, miks ta täna nii halb välja näeb, naerata ja tee kompliment esimesele ettejuhtuvale olendile või iseendale. Me kardame teha komplimente. Selle asemel, et ennast või teisi innustada, külvame kahtlust. Tuleb innustada, sisendada eneseusku. Ei tohi ise ega lasta teistel endale sisendada, et vanadus on surmaeelne seisund. Vanad on aktiivselt oma pikka elu elavad inimesed. See on inimese elujõu, elamise aktiivsuse ja eluhoiakulise optimismi küsimus. Kasulik on jälgida loojuvat päikest, mida minu juures on väga hõlbus teha. Kui päike läheb looja, kulub kümmekond minutit hetkest, mil ketas puudutab silmapiiri ja kaob. Selle aja  jooksul me kõik, kes meie majas parasjagu on, vaatame päikeseloojangut ja mõtleme kolme kohustuslikku mõtet: kes mulle täna aitäh ütles ehk kellele ma olen täna head teinud; kellele mina täna aitäh ütlesin ehk kas ma ise märkasin headust; ja kas midagi jäi hinge peale, kas on keegi, kelle käest ma pahandust või tüli andeks ei palunud, ära ei leppinud.

Me oleme harjunud mõtlema suurelt, mõtlema aasta kaupa, kuu kaupa, nädala kaupa, tegema aastaplaane ja kokkuvõtteid, aga elamise ühik on päev. Päikesetõusuga see sünnib ja päikeseloojangul sureb. Tähtis on see, kuidas ma selle ajaühiku olen hea inimesena elanud.

Millal on inimene vana, vanadusele alla andnud?

Inimene elab, täites kolme missioonilist tegutsemiskompleksi: enese eest hoolitsemine, parandamine-korrastamine ja loomine. Kui me vananeme, siis me loobume kõigepealt millegi uue tegemisest, loomisest. See on  enesehinnanguline märk lähenevast vanadusest. Kui inimene mõtleb, et pole  mingit uut katust vaja, nii kaua, kui mind on, kestab vana küll, kui ta enam ei soovi väravat ega maailma parandada, siis tähendab see, et vanadus on käes.

Kui inimene ei austa enam ennast, kui ta endale lauda ei kata, õhtuni pidžaamas ringi käib, enese eest enam ei hoolitse, siis on ta kaotanud eneseväärikuse, ja edasi ta vegeteerib. Kui lauda kaetakse vaid külalistele, mitte endale, siis ollaksegi vanadusele alla andnud.

Vanaduses ootab inimest ka see, et ta muutub hajameelseks, kaotab asju, unustab. Kas selle vastu on rohtu?

Näiteks tuleb hakata endaga valjusti rääkima. Me oleme kogu elu kuulanud, mida meile öeldakse, ja arvestame sellega. Selle harjumuse järgi oleme valmis kuulama ka seda, mida me ise endale ütleme või mida endal teha käsime. Me mõtleme kiiremini, kui suudame mõtet taibata, kuid valjusti rääkides taltsutab inimene mõtete tormamist. Ka ei unusta me hõlpsasti suulist kinnitust tegevusele, mis on hajameelsuses tavaline. Kui ollakse öelnud, et panen võtmed nagisse, pole hiljem otsides vaja mõelda mitte võtmetele, vaid sellele, mida öeldi.

Kõik otsivad rahu. Kuidas seda leida?

Elus on väga palju ebameeldivaid asju, nii kogu maailmas kui ka lähiümbruses, mis röövivad rahu. Vanas eas on paljude maailmahädade kohta tark endale sisendada, et see pole minu asi. Lähikonna ütlemisi, intriige, teinekord ka soovitusi kuulates aga endamisi öelda, et see pole minu asi õiendada. Valjusti ei tohi, siis läheb sõjaks. Umbes selline on ka juba Moosese-aegne tarkus: et hing oleks rahul, püüa muuta asju, millega sa toime suudad tulla, ja lepi asjadega, millega sa toime tulla ei suuda. Vonnegut pani sinna juurde veel nõude nende vahel vahet teha. Rahu on leppimises. Lepi sellega, mis on. Mitte oludega, vaid endaga oludes. Säilita eneseväärikus ja püüa olla väärikas teiste silmis. Andestamine, andeks palumine, kokkuleppimine ja äraleppimine – need on igasuguse rahu allikad. Nii lihtne see ongi.

Tõnu Ots

Tõnu Ots, sündinud 6. veebruaril 1941, on eesti psühholoog.

Hariduse sai Tartu ülikoolis.

1977–1986 ilmus ajakirjas Noorus rubriik „Vastab dr. Noormann”, mis käsitles enamasti intiimprobleeme.

1995–2000 Lihula gümnaasiumi direktor.

Elab juba palju aastaid Läänemaal Matsalu külas.

 

Allikas

“Ema Hukatus” tegi palju kurja: Naised müüsid maha oma lapsed ja mehed jäid impotendiks

“Mothers Ruin” ehk Londonit räigelt oma õudusesse allutanud džinnijoomakirg.Foto: Wikipedia

Oru lossi perenaise Maria Jelissejeva vabasurma tõttu sai Päts suveresidentsi

Maria Durdina (Jelissejeva) | FOTO: arhiiv
 

Toila lähedal asunud monumentaalne Oru loss kajastas omaaegse Peterburi kaupmeeskonna hiilgust. Varsti pärast multimiljonäri Grigori Jelissejevi unistuse teostumist juhtus, et see, kes siin pidi majahingena valitsema – Maria, omaniku naine – lõpetas oma elu enesetapuga. Koos temaga kadus ka Jelissejevite impeeriumi rikkus ja hiilgus.

 
 

Loe edasi “Oru lossi perenaise Maria Jelissejeva vabasurma tõttu sai Päts suveresidentsi”

Aimar Ventsel: jutt loodusrahvaste loodusharmooniast on linnaaktivistide jura

Aktivistid Haaberstis hõberemmelga ümber. | FOTO: Liis Treimann
 

Möödunud päevadel on mul mitu korda üle ekraani jooksnud väide «Aga eestlased on ju loodusrahvas!». See peaks nagu tähendama, et loodusrahvad on erilised loodusehoidjad. Aga kuidas sellega siis on?

 
 
 
Mõiste «loodusrahvad» on omaette väljamõeldis, 18. ja 19. sajandi romantiliste tugitoolifilosoofide leiutis. Kuna aga antud väite esitajad näivad panevat eestlasi boreaalsete metsarahvaste kilda, siis ma ütlen, et Masingut on tervistav lugeda, aga tegelikkus on ikka väga teine. Lühidalt, ökoloogiline mõtlemine ja metsarahvad on teineteisest ikka väga kaugel.

Ma olen juba enam kui kaks dekaadi tegelenud uurimistööga Siberi Arktikas. Niipalju kui ma olen olnud taiga- ja tundrarahvaste seas, siis ennekõike paistavad nad silma kirgliku sportküttimise poolest. Tulistatakse kõike, mis lendab, jookseb või ujub ja püssi ette satub, hoolimata sellest, kas on liha vaja või mitte. Selle sain ma selgeks juba 1995. aastal, kui ma esimest korda hantide juures olin. Ma olen sellist sportlaskmist ka hiljem näinud ja isegi kaasa teinud.

Teine väide on see, et loodusrahvad justkui ei soovi igasugu träna, sest nad elavad harmoonias universumiga ja tarbimiskultuur on neile võõras. Olin paar aastat tagasi jälle Põhja-Jäämere äärses tundras dolgaanide juures. Asjad olid muutunud, rahvas oli paiksemaks jäänud [omaette teema] ning põhjapõdrajahi asemel rohkem tegelema hakanud kalapüügiga. Iga mehe unistus oli püüda kala, et selle eest osta Yamaha mootorsaan ja vahetada välja vene Buran.

Yamahat oli vaja, et paremini kala püüda ja küttida. Küttida ja kala püüda on aga vaja, et osta hirmkallist kütust ja varuosi sellesamale Yamahale. Kui raha üle jäi, siis ka mobla, telekas, naisele riideid.

Võib ju väita, et vanasti olid asjad teistmoodi ja siis harmoonia kõiksusega rokkis taevani. Arheoloogid väidavad, et mammutid surid välja, sest nad lihtsalt söödi ära. Aeti niikaua püünisauku, kuni polnud kedagi enam ajada.

Arusaam, et metsarahvad ei taha midagi ja on rahul sellega, mis neil on, on ikka väga tobe. Niipea kui boreaalsetest rahvastest teateid tulema hakkas, oli ka kohe selge, et nad tegelesid intensiivselt kaubitsemisega ehk siis kommertsjahiga ja -karusloomapüügiga. Selleks muutus kogu nende majandussüsteem – toidu ja kehakatte asemel hakati küttima/lõksustama müügiks. Eesmärgiga osta hulga ebavajalikku nänni nagu alkohol, tubakas, vabrikuriie jne.

Koprad, sooblid ja muud karusloomad suretasid välja ikka põlisrahvad. Omaette teema on metsarahvaste suhtumine metsapõlenguisse, metsa kogemata või tahtlikku süütamisse, ma võiks sellest palju kirjutada. Aga lugege raamatut «Kolmekesi kõnnumaal», seltsimehed! Niipalju siis geneetilisest loodushoiust.

Üks asi on meie boreaallastel siiski ühine nende pärisboreaallastega. Toda loodusharmoonia jura kipuvad põhjarahvaste juures ajama aktivistid, kes elavad linnas, saavad palka, reisivad ringi ja eriti metsas-tundras ei käi. Samamoodi, nagu FB-klikkajad.

Allikas

Miks me kaome

 

Miks me kaome

Me kaome, sest selle määravad ära viis objektiivsest asjaolu, mida me ei saa muuta.

1. Naine on sünnitaja. Naine otsustab, kui palju lapsi ta ilmale toob.

2. Kapitalism. See tähendab, et mehed teenivad oma töö eest nii vähe raha, et ka naised on sunnitud tööl käima – seda kogu oma fertiilse ea jooksul. Kahte teha – käia tööl ja palju lapsi sünnitada ning üles kasvatada – see pole võimalik.

3. Tarbimismentaliteet. Kuna tarbimine on saanud üha enam meie tavapäraseks vajaduseks, siis pole kunagi piisavalt raha, et naine võiks tööst loobuda ja elada vabana, valides ise, mida ta oma elus teeb. Kui me tahame tarbida, nagu me tarbime, kui me tahame tarbida üha enam, siis me peame ka tööd rabama, nagu me rabame. Ja rabama üha enam. Mis lapsed!? Need teevad vaid elu raskemaks ja loovad kohustusi.

4. Ideoloogia, mis esitab väärarusaama vabadusest. Naised arvavad, et kui nad on sunnitud samamoodi tööd orjama nagu mehed, siis on nad sama vabad kui on mehed. Paraku – võitlus võrdõiguslikkuse eest meestega on võitlus samasuguse tööorjuse eest, nagu see on meestele paratamatu. Võrdõiguslased võitlevad naiste meestega võrdse orjuse, mitte naiste reaalse vabaduse eest.

5. Mitte vaid kaasaja naised, vaid samavõrd ka kaasaja mentaliteeti endas kandvad mehed ei soovi, et naised oleks vabad ja palju lapsi neile sünnitaks. Mehed ihkavad olla ise vabad ja sõltumatud, ja mitte seotud suure pere, kohustuste ja vastutusega. Mehi rahuldab täiesti, et pere on väike ja et naine käib tööl ja ennast ise ülal peab.

Kui me saaksime naised kui sünnitajad vabastada vajadusest olla töötavad orjad, siis oleksid nad vabad oma elus ise valima, mida nad teha tahavad – kas käivad tööl, õpivad neile meelepärast, leiavad mingi sobiva ja sotsiaalselt kasuliku tegevuse, pühendavad ennast ühiskonnale või oma perekonnale ja lastele esmaselt. Nende valikut ei piiraks sundseis – elus püsimise vajadusel orjatööd teha. Naised saaksid end realiseerida kuidas nad tahavad – see oleks nende vaba valik. Sel juhul oleks 3 last paari kohta tavaline ja eesti rahvas võiks kesta.

Paraku, kapitalismi keegi ära muuta ei saa. Meie väärastunud mentaliteeti üha enam tarbida samuti mitte. Ideoloogia, et naiste tööorjus ongi naiste vabadus on meie jaoks dogma ja aabitsatõde – naiste orjusest vabastamist ei taha naised ise, seda ei taha ka mehed.

Tulemus on paratamatu – eestlaste kadumine. Pikemas perspektiivis – kõikide nende rahvaste kadumine, kus valitseb kapitalistlik tootmisviis, tarbimismentaliteet ja tööorjuse pidamine vabaduseks. Esimesena kaob valge rass – kõik eelkirjeldatu on omane esmaselt valgele rassile. Valge rass ongi ma sellise elu- ja mõttelaadiga maailmas ainus kahanev – ja väga kiiresti kahanev rass. Ning kõige esimestena kaovad selle hulgast kõige pisemad rahvad – näiteks meie.

Allikas 

Tsitaat Harri Kingolt

 

Miks kingade ostmine nii kaua aega võtab?

Ostlemisel on sügav evolutsiooniline tähendusFoto: depositphotos.com
 

Mõnedele naistele poodides käimine ei meeldi, kuid rõhuv enamus siiski peab sellest kõrgesti lugu. Paljude meeste jaoks on naiste ostlemise stiil närvesööv ning see võib kõlada klišeena, kuid tõepoolest, poes käimine on suur meeste ja naiste omavaheliste arusaamatuste allikas. Paraku ei ole naistest võimalik seda evolutsiooni käigus väljakujunenud omadust välja juurutada, seega mingit mõtet pole selle peale närvi minna. Mõistes seda paremini, on võimalik vältida nii konflikte kui peavalu. Ära unusta, sinu eesmärk on harmoonia ning harmoonia tuleb ühel lainel olemisest ning mõistmisest, mil moel naine sinust erineb.

Miks kingade ostmine nii kaua aega võtab ehk kuidas mõista ostlemise evolutsioonilist tähendust?

Aegade algusest, mil inimesed veel koobastes elasid, on naisedkorilusega tegelenud teadmata ette, mida nad oma otsinguretkedel leida võivad. Paljudes kogukondades sõltus selle liikmete eluspüsimine sellest, et naised võtsid korvid, sidusid lapsed endale selga, ja läksid metsa. Tulehakatust otsima, marju ja pähkleid korjama, juuri kaevama, tee jaoks lehti koguma, ravimtaimi hankima. Terve päeva ei teinud nad muud kui jahtisid manti. Nad otsisid ja otsisid ja otsisid.

Aga kuidas see kõik naiste ostlemisega seotud on? Evolutsiooni seisukohalt vaadates oleme nende naiste järglased, kellel oli hea detailimälu ja kes olid head korilased. Meie esiemad pidid ürgses looduses ellu jääma, lõkkematerjali otsima, süüa, juua ning ravimeid leidma. Nad otsisid asju, millega end ehtida, asju, millega oma eluaset mugavamaks teha ning materjali, mis sobiks keha katmiseks, et pere soojas püsiks. Terve kogukonna tervis ja heaolu sõltusid naiste korilasoskustest, mälust ja loomingulisusest, mis kõik arenesid selleks, et nad suudaks leida asju, mis hõimu elu hõlpsamaks teeks.

Mehed olid jahimehed, naised kogujad ning mõlemad pidid olema oma töös osavad, et koos ellu jääda. Enam ei ela inimesed koobastes, kuid kui naine läheb poodi, ta ikka võtab oma korvi ja kasutab oma loomingulisust ja mälu selleks, et tuua oma perele erinevaid ande – süüa, juua, riideid, arstimeid ning asju, millega kaunistada ennast, oma peret ja oma “koobast”.

Näidendis “Ürgmees” kirjutab Rob Becker, et kui mees läheb poodi, siis ta käitub nagu jahimees, ta otsib üht konkreetset asja, näiteks aluspükse. Ta läheb sihikindlalt ja keskendunult aluspükstejahile. Tal on olemas rünnakukava. Ta tapab ühe paari ja läheb “jahisaagiga” kiiresti koju tagasi.

Naine aga läheb oma korviga otsingule, uurima, mida ta leiab. Ta naaseb paljude asjadega pere ja kodu jaoks. Ta ei tea, mida ta leiab, kuid ta otsingutes on olemas oma meetod ja ilu. Erinevalt jahiprotsessist on otsimine ja kogumine sotsiaalne tegevus. Need kaks on väga erinevad asjad ja eeldavad väga erinevaid oskusi. Ürgse korilase kõige olulisem omadus oli mälu, sest ellujäämine sõltus sellest, kas sa mäletasid, millised on mürgised ja millised söödavad marjad.

Tänapäeva naised, kes teevad umbes 85 protsenti ühe majapidamise ostuotsustest, vajavad erakordset mälu, et hoida meeles, mida osta, mis hinnaga ja kust ning veel tervet rida aspekte, mis ostlemiskorilust puudutavad. Näiteks arvestavad nad, et mis värviasi sobib kokku juba kapis olevate asjadega. Või et, oh, mu poeg vajab koolis just neid dressipükse. Oo, mu abikaasa oleks selle raamatu üle kindlasti õnnelik! Naised oskavad kõiki neid pisiasju mäletada ja arvestada.

Ostlemine on sotsiaalne tegevus ning sealjuures veel selline, mis sõltub paljuski suhetest. Nutikad turundajad teavad, et naised kulutavad rohkem raha, kui neil on brändi või inimestega oma suhe. Kui naine läheb poodi, teeb ta seda vahel koos sõpradega, või on tal suhe inimestega, kes on selle poe omanikud või töötavad seal. Naised kipuvad rakendama “hoolitse ja sõbrusta” mudelit. Meestel ei tuleks pähegi arutada neile aluspükse müüva noormehega aspekte oma isiklikust elust, kuid naised võivad arutleda neid teenindava müüja suhteid, pereprobleeme ja karjääriplaane. Tõsi, see võib mõned poeskäigud väga pikaks venitada, kuid üks asi, mis meestele naiste juures meeldib, on nende ainulaadne oskus luua suhteid, isegi poes osteldes. Tänu neile erinevustele kulub meestel poes palju vähem aega. See ajafaktor ajab paljud mehed endast välja. Britid uurisid 2000 mehe ja naise ostlemisharjumusi ja avastasid, et mehed peavad naistega koos osturetkel olles vastu umbes 26 minutit ja on seejärel nõus tegema mida iganes, et sellest olukorrast välja pääseda.

Ostlemine ja identiteet

Naiste identiteet on aegade algusest sõltunud sellest, kuidas nad välja näevad ja mida kannavad. See identiteet, välimusekultus, ei ole naiste väljamõeldis ega kaupmeeste leiutis. Usu või mitte, aga üks pikaajalist abieluõnne käsitlev uurimus tegi kindlaks, et kõige enam abielu kestvust määrav aspekt oli naise rõivateadlikkus. Kurb tõsiasi on see, et kui naine näeb hea välja, siis ta mitte ainult ei tõmba ligi partnerit, aga suudab teda ka kinni hoida.

Sajandeid on naisi hinnatud atraktiivsuse põhjal, peamiselt selle järgi, kui seksikad nad välja näevad. Kui naised poodi lähevad, siis tavaliselt ostavad nad riideid, kosmeetikat ja ehteid ning paratamatult puudutab see kõik välimust. Naised võistlevad oma välimusega nagu mehed oma töö ja sportlike tulemustega. Naised tunnevad vajadust end tõestada, kuna nad usuvad alateadlikult, et suudavad mehe armastust ja pühendumust välja teenida vaid juhul, kui nad on atraktiivsed. Misläbi, taas endale teadvustamata, nad muretsevad, et nad ei leia võimalust paljuneda, oma geneetilist liini jätkata. Seega, naiste jaoks on ostlemine isikliku ja geneetilise ellujäämise küsimus. Kui tal kulub oma riiete valimisele natuke rohkem aega, siis seda seetõttu, et tema jaoks on see tegelikult elu ja surma küsimus.

Miks see kõik oluline on? See on oluline, sest kui sa mõistad evolutsioonilisi seoseid, võid sa säästa end paljudest probleemidest ja peavalust. Ära kritiseeri oma naist osturetkedel käimise pärast. Ja mis veel olulisem, kui sulle ei meeldi poes käia, ära mine kaasa. Enamus naisi (aga mitte kõik) armastavad poes käia .Enamus mehi (aga mitte kõik) ei armasta poes käia. Arvesta selle erinevusega. Kui sa mõistad, et naiste jaoks on ostlemine positiivne, kunstiline, loominguline eneseväljendus, mis on ta DNA-sse evolutsiooni käigus sisse kodeeritud, suudad sa ka sellest lahingust loobuda. Naisega elades tuleb lahinguid osata valida ja ostlemislahingut sa ei võida iialgi. Ole mees. Võta raamat või iPod kaasa. Loe oma e-kirju ja looda, et ta ostab sulle midagi toredat. Sa ei taha ju mürgitatud saada, las ta siis harjutab oma korilaseoskusi. Ostlemine on naistel DNA-s. Naised on hallidest aegadest pidanud olema head korilased. Teiste elu sõltus nende oskustest.

Pea meeles:

 • Enamus naisi (aga mitte kõik) armastavad ostelda. See on nende jaoks loominguline eneseväljendus ning positiivne ja sotsiaalne kogemus.
 • Majapidamise ostuotsustest teevad 85 protsendi ulatuses naised.
 • Ostlemine eeldab head mälu ja naiste mälu on meeste omast palju parem.
 • Mehed ostlevad oma esiisade moodi – nad on jahimehed, kes lähevad lahingusse, murravad saagi maha ja lähevad koju.
 • Naised suhtlevad ja loovad suhteid oma osturetkedel.
 • Kui sa vihkad poes käimist, ära mine kaasa.
 • Uuringud näitavad, et mida rõivateadlikum naine on, seda suurema tõenäosusega on tema abielu edukas.
 • Ära kurda, kui tal kingade ostmisele liiga kaua aega kulub – eriti kui tegu on kõrgete kontsadega. (Loe lõiku “Miks sulle meeldivad kõrgeid kontsi kandvad naised?”).

Miks sulle meeldivad kõrgeid kontsi kandvad naised?

Antropoloog Helen Fisheri sõnul stimuleerib kõrgete kontsade kandmine kurameerimisasendit, mida enamuse imetajate puhul nimetatakse lordoosiks. Kõrged kontsad teevad selja nõgusaks ja pepu pringiks, mis loomade kuningriigis kannab universaalset seksuaalse valmisoleku sümboli tähendust.

Sa oled mittekeegi, kui …

 • sa ei mõista naise suhet ostlemisega.
 • sa kritiseerid ta ostlemist ja oled hinnanguline.
 • sa arvad, et ta peaks poes käima, nagu sina seda teed – hops sisse ja hops välja.
 • sa kritiseerid ta oste või välimust.
 • sa vihkad poeskäimist, aga lähed ikka kaasa ja ajad naise hulluks.
 • sa arvad, et kõigile naistele meeldib poes käia. Kõik naised on erinevad, isegi küsimustes, mis puudutab ostlemist.
 
 

Leonid Gaidai, kõige kuulsamate Nõukogude komöödiate tegija ja elu lõpuni laps

“Kaukaasia vang ehk Šuriku uued seiklused”: Natalja Varlei ja Aleksander Demjanenko.Scanpix/RIA Novosti

“Operatsioon “Õ” ja teised Šuriku seiklused”, “Kaukaasia vang ehk Šuriku uued seiklused”, “Briljantkäsi“, „12 tooli“… Kes siis Leonid Gaidaid ei teaks! Kui ühes intervjuus küsiti režissööri leselt Niina Grebeškovalt taas, milline Gaidai oli, vastas vanaproua taas: „Vaadake Šurikut ja teile peaks kõik selge olema. Leonid Iovitš oli suur naiivne laps, täiesti abitu igapäevaseks eluks ja olmeks.“

Niina Grebeškova on intervjuudes neid näiteid Gaidaist toonud hulgaliselt. Kord kadus Moskva kauplustest sibul. Täiesti normaalne asjade käik õitsva nõukogude korra tingimustes. Niina tuli koju ja nägi, kuidas kõrvalasuvasse poodi saabus veoauto sibulakoormaga. Kohe tekkis ka hiiglaslik järjekord. Naine tõttas koju, sest režissöör Leonid Gaidail oli ju sõjainvaliidi propusk ja sellega sai ilma tavajärjekorrata. Saatis mehe poodi ja hõikas veel järele, et kui saaks kasvõi kilokese sibulat, kodus on täitsa otsas. Mitme tunni pärast jõudis Gaidai kilo sibulatega koju tagasi. Ta oli häbenenud oma tõendiga vehkida, seisnud viisakalt kogu järjekorra ära. Naine küsis selle peale, et anti ju nina peale kolm kilo, miks sa ainult ühe võtsid. „Sa ju ise ütlesid, et võta kilo sibulaid,“ oli mees vastanud.

Seal, kus Siber laiub …

Leonid sündis Venemaa pärapõrgus Amuuri oblastis Svabodnõi linnakeses 30. jaanuaril 1923. Peatselt kolis pere kõigepealt Tšitaasse, kus elati aastakest kuus, ja sealt edasi juba Irkutskisse. Ida-Siberi pealinnaks kutsutavas Irkutskis kasvas Ljonja üles ja käis koolis.
Tema isa Iov Gaidai oli pärit Ukrainast Poltaava lähistelt. Tsaari-Venemaa läänealadel, Poolas, Valgevenes, Lääne-Ukrainas, Leedus elas 19. sajandil tuhandeid juute. Paljud neist rändasid paremat elu otsides või hiljem ka tsaaririigi kaudsel toetusel organiseeritud mustsajalise tagakiusamise pärast Lääne-Euroopasse või suuremalt jaolt Ameerika Ühendriikidesse. Kui vaadata Hollywoodi ajalugu, siis paljud olulised nimed filmimeka arengus pärinevad nendest samadest Tsaari-Venemaa läänekubermangudest (Samuel Goldwyn, Louis B. Mayer jne).

Iov Gaidai aga noore ägeda mehena ei tahtnud kuhugi emigreeruda, vaid kohapeal revolutsiooni teha. Ta osales põraandaaluses liikumises ja 1905. aasta revolutsioonis ning arreteeriti sandarmite poolt 1906. Ühe versiooni põhjal jäi ta vahele revolutsiooniliste lendlehtedega, aga tõenäolisemalt osales kohalike töösturite vägivaldses ekproprieerimises. Igal juhul saadeti ta Siberisse sunnitööle. Kui ta viie aasta pärast vabanes, läks tööle raudteele, kohtus kena vene piigaga, kelle vennaga ta oli sunnitööl sõbrunenud, abiellus, sai kolm last ja elas tähelepandamatu tubli perekonnaisana elu lõpuni. Nii Leonid kui ka tema vend Aleksander on meenutanud, et selles tagasihoidlikus vaikses raudteeametnikus, kellena nemad oma isa tundsid, ei oleks küll kuidagi osanud kunagist tulist revolutsionääri ära tunda.

Mõlemad pojad äratasid juba koolis tähelepanu. Vanem vend Aleksander kirjutas koolipoisina kohalikele ajalehtedele, Ljonja aga osales innukalt isetegevuses ja pälvis mitu korda aukirjaga äramärkimist.

Leonid Gaidai lõpetas kooli 18. juunil 1941, ülejärgmisel päeval peeti koolilõpuball. Kaks päeva hiljem algas sõda, 23.juunil läks ta koos klassivendadega ennast vabatahtlikuna kirja panema. Sõjakomissariaadis öeldi, et ta on veel liiga noor, oodaku, ja saadeti tagasi. Kui rindele kangelastegusid tegema ei pääse, siis võib ju ka millegi muu huvitavaga tegelda. Poiss läks Irkutski teatrisse lavatööliseks. Vennale kirjutab ta hiljem nii: „Teades, et mind kindlasti sõjaväkke kutsutakse, läksin 1941. aasta septembris Irkutski oblastiteatri lavatööliseks. Minu tööraamat, mis nüüd „Mosfilmis“, sai alguse 1941. aasta septembris.“

Sõda oli alanud ja varsti alustati ka evakuatsiooniga. Irkutskisse toodi tagalavarju Moskva satiiriteater. Vaimustatud provintsinoormees Leonid Gaidai nägi oma silmaga tollaseid Vene teatri tähti ja teatripisik vallutas ta jäägitult. Ta läks kohaliku kultuurimaja teatristuudiosse ja jõudis isegi paaris isetegevuslikus etenduses lavale. Sealtsamast kirjast vennale: „7. veebruaril 1942 kutsuti mind lõpuks sõjaväkke. Meelde on jäänud selline episood: meid paigutati juba vagunitesse, õhtu, ja järsku kuulen: „Ljonja! Ljonja!“ Vaatan vagunist välja ja näen ema kompsukesega. Kuidas ta mu leidis, võimatu aru saada … Tõi värskelt küpsetatud pirukaid.“

Alguses läks Gaidail hästi, ta saadeti Irkutskist mitte kaugel asuvasse Mongooliasse, 16. liiduvabariiki, nagu hiljem seda Nõukogude Liidu satelliiti kutsuti, ta hakkas tegelema hobuste karjatamise ja jooksutamisega. Loomi valmistati ette punaarmeele. Kuid pikalt vibalikku Gaidaid hobusekarjuseks ei jäetud. Ta läbis kiirkorras õppused ja saadeti Kalininski rindele. See oli temale ja enamikule „stalinlikust noorsoost“ auasi, pääseda iga hinna eest rindele fašiste peksma.
Gaidai sattus luurerühma, käis korduvalt vaenlase tagalas, teenis mitu medalit. 20. märtsil sai Leonid Gaidai operatsioonilt tagasi tulles raskelt haavata. Astus miinile, kuid jäi ellu.
Teda raviti kuid, tehti viis operatsiooni, taheti alguses isegi viga saanud jalg maha võtta, kuid Gaidai, kes ikka unistas näitlejakutsest, ei lubanud jalga maha võtta. „Ühe jalaga näitlejaid pole olemas!“ Ta riskis gangreeni ja surmaga, aga jumal oli armuline. 1944. aasta jaanuaris tunnistati ta 2. grupi invaliidiks ja sõitis koju Irkutskisse.

Tuli karkudega koju. Kuid tema tahe oli õnnetusest tugevam. Sama aasta veebruaris võetakse ta Irkutski oblastiteatri õppestuudiosse vastu. Ta õppis kõigepealt uuesti käima, aga vähem või rohkem lonkama jäi küll elu lõpuni. Kuid oli sõjaaeg, noori mehi polnud lavale kuskilt võtta, seega kehtis vanasõna: „Pimedate riigis on ühesilmaline kuningas“. 1947. aasta augustis lõpetas ta teatrikooli ja sai kohaliku teatri näitlejaks. Kusjuures edukaks näitlejaks, kellel jagus nii rolle kui kiitust. Eriti hästi mõjus ta koomilistes osades: peenike, pikk, nöbininaga, kõrvad peast eemal. Juba tema ilmumine lavale ajas rahva naerma. Tundus, et edu ongi käes. Kuid Gaidai polnud ikka rahul. Ta otsustas sõita Moskvasse ja astuda kinoinstituuti. Saab instituudist programmi, mille järgi valmistuda sisseastumiseksamiteks ja paneb lahkumisavalduse teatridirektori lauale. Huvitav on see, et Gaidai, kes kõigepealt vaimustus just teatrist, ei taha saada lavastajaks, vaid just kinorežissööriks. Perekonnanõukogu otsustas, et kui Ljulja, nagu teda pereringis kutsuti, tahab ja on võimeline, siis tuleb teda toetada. Isa Iov, selleks ajaks juba keskastme raudteeülemus, lubas saata iga kuu raha. Vend Aleksander oli sõja alguses läbinud ohvitserikursuse, aga saanud ühe armeeajalehe juurde korrespondendiks, ja pääsenud selle võrra lihtsamalt tapvast maailmasõjast läbi. Ta jäi ohvitseri ja armeeajakirjanikuna teenima kuni 1953. aastani. Temagi lubas oma ohvitseripalgast nooremat venda toetada. Nii võis Leonid Gaidai alustada pealetungi loomingulisel rindel juba üleliidulisel tasandil.

Läks ikkagi õnneks

Gaidai saigi Moskvas kinoinstituuti sisse ja lõpetas selle 1955. aastal ka ära. Samal aastal võeti ta Mosfilmi tööle. Kohe anti talle ka esimene film teha, mentoriks ja üheks stsenaristiks viiekordne Stalini preemia laureaat Mihhail Romm. Sellise eestkoste korral ei saanud libastuda. Film „Pikk tee“ põhines Vene kirjandusklassiku Vladimir Korolenko novellidel. Tuli välja ilmetu draama, mis näitas kriitiselt Tsaari-Venemaa elu. Isegi Romm olevat öelnud, et Gaidai võiks mõelda edaspidi komöödiatele.

Mõeldud-tehtud, järgmiseks Gaidai filmiks saigi komöödia, kinoföljeton „Peigmees teisest ilmast“ (1958), naljakas lugu nõukogude bürokraatiast. Film äratas nõukogude bürokraatias suurt tähelepanu, tollane NSV Liidu kultuuriminister Mihhailov isiklikult nõudis kõigepealt poole materjali väljalõikamist ja seejärel pandi film ikkagi riiulile. Gaidai oli nokaudis.
Tuli alandlikult saba liputada ja vändata tubli propagandafilm aurikust, mis võitles kodusõjas punaste poolel ja teises maailmasõjas fašistide vastu. „Kolm korda ellu ärganud“ oli niivõrd mage film, et Gaidai ise sellest hiljem kordagi ei rääkinud.

Tagantjärele on raske kindlaks teha, kuna ta puutus kokku suurte Ameerika tummfilmikoomikutega, aga Charlie Chaplin, Buster Keaton ja mõned teisedki jätsid talle kustumatu mulje. Just sealt, filmikunsti lõbusast noorusest, sai ta inspiratsiooni totaka kolmiku Trus (Georgi Vitsin)-Balbos (Juri Nikulin)-Bõvalõi (Jevgeni Morgunov) kokku panemiseks.

27. detsembril 1960 kinnitas Mosfilmi kunstinõukogu Georgi Vitsini, Juri Nikulini ja Jevgeni Morgunovi osalisteks Leonid Gaidai lühifilmi „Koer Barbos ja ebaharilik kross“. Kuigi tegemist oli tummfilmi võtmes lühikese naljafilmiga, sai koomikute kolmik kohe kuulsaks. Juhmid pisikurjategijad, kõik oma karakteri ja eripärase väljanägemisega. Filmikest näidati lausa Cannes´i festivalil.

Sellele järgnes sama kolmikuga lühikomöödia „Samagonniajajad“. Lühifilmide menu tähendas seda, et Gaidai sai hakata tegema täispikka komöödiat, mis osutus siiski ameerika kirjaniku O´Henry koomilistel novellidel põhinevaks kolmest lühifilmist koosnevaks kogumikuks „Asjalikud inimesed“ (1962).

Kolmest lühifilmist koosnes ka „Operatsioon „Õ“ ja Šuriku teised seiklused“, mis Gaidai lõplikult staariks tegi. Talle kohe meeldis selline lühifilmidest kokku pandud täispikk seanss, kolmest lühifilmist koosnes veel 1975. aastal ekraanile jõudnud „Ei või olla!“. Seal teeb ühes fiminovellis episoodilises osas kaasa Eve Kivi. Ilmselt ainus eestlane, kes kunagi mõnes Gaidai filmis ekraanile pääses. Nõukogude ajal mängisid Eesti näitlejad vene filmides päris palju, ainuüksi hiljuti surnud Lembit Ulfsakil kogunes kümneid osatäitmisi. Gaidai aga eelistas oma meeskonda, sellest räägime pärastpoole.

„Operatsioon „Õ“ ja Šuriku teised seiklused“ (1965) ettevalmistused kestsid pikalt ja siis, kui tundus, et kõik on valmis, eksisteeris ikkagi üks suur probleem – puudus peategelane Šurik. Režissöör proovis kaamera ees läbi terve hulga tundmatuid ja juba tuntud noori meesnäitlejaid, aga enda jaoks õiget ei leidnud. Keegi soovitas talle Leningradi näitlejat Aleksander Demjanenkot, kes oli ka jõudnud mõnes filmis esineda, aga Gaidai teda ei teadnud. Kuid kui pilti nägi, sõitis joonelt Leningradi noormeest üle vaatama. Demjanenko meeldis Gaidaile silmapilkselt, ta ei kahelnud enam, kellest saab kolmeosalise filmi peategelane. Film oli ülimenukas, kohe hakkas Gaidai väntama järge „Kaukaasia vang“ (1966). Lisaks juba proovitud kaardiväele – Šurik ja sulide trio Trus-Balbos-Bõvalõi – leiti särtsakas, seksapiilne ja sportlik Niina ehk siis debütant Natalja Varlei.
Nalja sai jälle nabani, ametlikel andmetel oli „Kaukaasia vang“ 1967. aastal Nõukogude Liidu kinodes kõige populaarsem film, seanssidele osteti üle 76 miljoni pileti. Vaatajate arv oli kindlasti väiksem, sest paljud fännid käisid filmi vaatamas kordi ja filmifraasid said lööklauseteks.

Aleksander Demjanenko praeguseks samuti surnud lesk Ljudmilla pajatas pärast mehe surma ajakirjandusele: „Gaidaile lähedased inimesed rääkisid, et režissöör nägi Šurikus iseennast. Kaks intelligentset prillipapat … Kuigi väliselt olid Gaidai ja Saša nii erinevad. Saša oli laiaõlgne, tugev, aga Gaidai keskmisest pikemat kasvu ja hästi peenike, nagu makaron. Mõlemad olid väliselt morni olemisega, aga sügava seesmise huumoriga.“

Nii, nagu „Kaukaasia vang“ sai lõpulauluks koomikutetriole Trus-Balbos-Bõvalõi, nii jättis režissöör filmiga „Ivan Vassiljevitš vahetab elukutset“ jumalaga Šurikuga. Rohkem ei kutsunud ta Demjanenkot enam kunagi oma filmidesse.
Tagantjärele avaldatud edetabelites nõukogude filmidest, mis kogusid omal ajal kõige rohkem pealtvaatajaid, on „Operatsioon „Õ“ ja Šuriku teised seiklused“, „Kaukaasia vang“ ja „Briljantkäsi“ kõik esikümne filmid. Kolme peale kokku kogusid nad umbes sama palju vaatajaid kui tol ajal elas Nõukogude Liidus elanikke.

Parimad päevad nõukogude komöödia ja Gaidai elus

„Briljantkäsi“ olevat saanud alguse sellest, kui stsenarist Jakov Kostjukovski, ka kahe eelmise Gaidai menufilmi üks kirjatsurasid, oli mingist nõukogude ajalehe viimasest veerust lugenud nupsakat sellest, kuidas Šveitsi salakaubavedajad olid kipslahases kalliskive üle piiri vedanud. Suusakuurortidest tulevad ju paljud kipsis tagasi. Mõte meeldis Gaidaile ja koos hakati ideed arendama. Kohe oli selge, et peaossa tahab Gaidai oma lemmikut Juri Nikulinit, nii et Nikulin oli kogu aeg stsenaariumi kirjutamise juures.

“Briljantkäsi”. Foto Scanpix/RIA Novosti

Alguses plaanis Gaidai salakaubavedaja Geša rolli oma teist lemmikut Vitsinit, aga siis ilmselt taipas, et võtaks õige Nikulini vastasmängija kohale noorema ja seksikama. Andrei Mironov, tol ajal 27-aastane, kes oli juba tähelepanu äratanud, aga ka mitte veel staariks saanud, osutus kelmi ja „ilueedi“ Geša rollis suurepäraseks. Tema müstiline populaarsus sai alguse just „Briljantkäest“. Teise värvika salakaubavedaja rolli valiti lõpuks kunstinõukogu soovitusel Anatoli Papanov. Papanovi saatus sarnanes Gaidai omaga: sõja algusepoolel rindele, raske haavatasaamine, Papanovil jäi samuti õnnega pooleks jalg alles, ametlik invaliidsus, kepiga teatrikooli sisseastumiseksamitele, metsik pingutamine, et vähemalt laval normaalselt käia. Ehk oli sarnasus liiga häiriv, Gaidai ei kasutanud Papanovit oma filmides rohkem enam kunagi.
„Briljantkäsi“ sai aasta kõige populaarsemaks nõukogude filmiks ja
tagantjärele on ta mitme Vene ajalehe ja telekanali küsitlustes valitud üldse kõige paremaks nõukoguse filmiks.

1971 sai Gaidai käe all filmiks üks nõukogude satiiri tippteoseid „12 tooli“. Ostap Benderit mängis praktiliselt tundmatu gruusia näitleja Artšil Gomiašvili, seda heideti režissöörile ette. Samas tegid oma populaarseima rolli Kissa Vorobjaninovina Sergei Filippov ja isa Fjodorina Mihhail Pugovkin. Lisaks veel sellised suurepärased osatäitmised, nagu Juri Nikulin kojamees Tihhonina, Georgi Vitsin montöör Metšnikovina, Saveli Kramarov, Vasjuki malesektsiooni ühesilmaline esimees, Natalja Kratškovskaja madam Gritsatsujevana. See on suure režissööri eelis, ta võib ka väikestes rollides kasutada tähtnäitlejaid. Või leida näitlejad, kes teevad just tema filmis oma väikeses osas suure osatäitmise.

1973. aastal jõuab ekraanile Gaidai järjekordne komöödia „Ivan Vassiljevitš vahetab elukutset“ ja jälle saab just tema filmist aasta kõige populaarsem nõukogude film. Ka selle filmi puhul pakkus režissöör tsaari Ivan Groznõi ja majavalitsuse juhataja kaksikrolli kõigepealt Juri Nikulinile. Nikulin loobus. Tagantjärele on mitu versiooni liikvel: pidas stsenaariumi liiga lapsikuks, arvas, et film pannakse nagunii riiulile ja siis on aasta tööd tühja läinud, tahtis rohkem oma armastatud tsirkusega tegelda. Kes see enam täpselt teab. Ka Georgi Vitsinit ei kiitnud kunstinõukogu heaks. Peaosa hakkab mängima Juri Jakovlev. Tema on selleks ajaks mänginud Eldar Rjazanovi filmis „Husaari ballaad“ porutšik Rževskit. Ja kuigi esineb Gaidai filmis, kutsub Rjazanov ta uuesti oma menufilmi „Saatuse iroonia“. Tõsi, Jakovlev mängib seda vana-aasta öösel tekkinud armukolmnurga õnnetut Ippoliti, kelle Nadja uusaasta hommikuks maha jätab. Gaidai ja Rjazanov konkureerisid nõukogude kinos „komöödiakuninga“ tiitlile ja kuigi säilitati korrektne suhtlemine, samad näitlejad naljalt nende filmides ei mänginud.

Nagu alpinistidel, nii ka kunstnikel tuleb mingil ajal hakata vallutatud mäetipult tagasi tulema. Režissöör Leoid Gaidai hakkas mäetipult alla tulema ja enam uueks tõusuks valmis ei olnud. 1977 jõuab ekraanile tema ekraniseering Gogoli „Revidendist“, see ei leia ei vaatajate ega kriitikute poolehoidu.

1980. aastal jõuab ekraanidele veel üks Gaidai komöödia, mis on omamoodi huvitav nähtus. Soome klassiku Maiju Lassila 1938. aastal ilmunud naljaloost „Tuletikke laenamas“ teeb ta (koostöös soomlastega) venekeelse komöödia. Vähemalt keskealisel eestlasel on ikka päris kummaline vaadata, kuidas põlisvenelased mängivad põlissoomlasi. Jevgeni Leonov Antti Ihalaineni osas peaks küll kõigile meelde tulema, kes seda filmi kunagi näinud. Huvitav, kui paljud venelased mõtlesid seda seda filmi vaadates, et kui poleks olnud Oktoobripööret ja võimule poleks tulnud bolševikud, oleks võinud samasuguse naljaloo vändata kusagil Tambovi kandis juhtunud segadusest.

Viktor Uralski filmis „Moskva pisaraid ei usu“. Seal sai ta vähemalt mõne lause öelda. Ruskino.ru

Järgmise komöödiaga „Sportloto-82“ teeb Gaidai veel kord seda, mid ta on juba korduvalt teinud – sellest saab kõige populaarsem nõukogude film pealkirjas märgitud aastal. Peaosa mängib uus nägu, Leedu kommunisti ja parteitöötaja ning Hispaania naiskommunisi Moskvas sündinud poeg Algis Arlauskas. Filmis ta eriti midagi enamat ei saavutagi, kui seesama „Sportloto-82“.
1989 ekraanile jõudnud „Eradetektiiv ehk operatsioon „Kooperatsioon““ ja Gaidai viimane film „Deribassovskajal on hea ilm, Brighton Beachil sajab“ (1992) jäid ka tagantjärele hinnates tema kohta kehvakesteks. Tol ajal noor Dimitri Haratjan, kahe viimase filmi peaosaline, aga surus ennast nende filmidega Vene superstaaride hulka.

Gaidai meeskond

Tagantjärele on hea veenduda, et räägiti omal ajal nii ja naa, aga olid tõesti „Gaidai näitlejad“, need, kes mängisid tema käe all filmist filmi. Raske on piiri tõmmata, aga ühes otsas siiski need näitlejad, kelle talenti ta kõrgelt hindas ja kellega koostöö eriti hästi sujus. Georgi Vitsin mängis kokku 10 Gaidai filmis. Juri Nikulin vaid seitsmes, aga see oli suuresti näitleja otsus. Teda tahtsid paljud režissöörid oma filmi, ta tõestas ennast ka draamanäitlejana. Kuid Nikulini arvates oli kunstideist tähtsaim tsirkusekunst. Kui Moskva tsirkusel olid ees tähtsad esinemised või veel enam, kui Nikulin sai oma tsirkuse direktoriks, siis jättis ta filmitöö kus seda ja teist. Vene filmisõbrad nutavad tänase päevani, et keda kõike oleks ta veel võinud filmis mängida. Samas selle kunagise kuulsa kolmiku kolmanda liikmega Jevgeni Morgunoviga läks Gaidai „Kaukaasia vangi“ viimastel võttepäevadel nii tülli, et ei öelnud talle hiljem enam teregi, filmi kutsumisest rääkimata.

Sergei Filippov, Kissa Vorobjaninov filmis „12 tooli“, mängis kokku kaheksas Gaidai filmis, ka oma viimases ülesastumises kinolinal. Juba siis, kui ajukasvaja ja alkoholism olid teinud oma töö. Teine õnnetu saatusega oma aja särav komöödianäitleja Aleksei Smirnov sai kuulsaks kui pätt Fedja filmist „Operatsioon „Õ“ ja Šuriku teised seiklused. Kes siis ei teadnud nõukogude ajal ütlemist «????, ????, ????» . Seesama Smirnov läks samuti sõtta, sai kõigepealt mitu medalit vapruse eest, siis aga raskelt haavata. Nagu viisakalt öeldakse, nii sai viga, et „ei olnud enam võimeline lapsi saama“. Sai näitlejaks, mängis palju nii teatris kui ka kinos, aga pärast ema surma langes sügavalt alkoholi küüsi. Lõpuks ei pidanud süda vastu. Gaidai leidis talle kuni lõpuni mõne osatäitmise.

Natalja Kratškovskaja, legendaarne madam Gritsatsujeva filmist „12 tooli“ („Hõõguv naine, poeedi unistus!“), suri aasta tagasi 3. märtsil 2016. Temagi mängis kuuel korral Gaidai filmides. Veera Ivleva, kes mängis väikestes rollides kaasa mitmetes Gaidai filmides, ei olnud just jalustrabav kaunitar, ka teatris rohkem koomilise žanri peal, sai õnnetult surma 1999. aastal. Tagantjärele tehti kindlaks, et ta jäi jaanuaris auto alla, autojuht peitis laiba lume alla, ja alles märtsis sulas surnu välja. Tapjat ei leitudki.

Viktor Uralski on koguni 11 Gaidai filmis kaasa mänginud, rohkem, kui keegi teine. Aga kõik on olnud napid episoodilised osad, tavaliselt sõnatud, mõne puhul pole isegi nimi tiitritesse jõudnud. Kuid ta käis sõjas ja sai kõvasti pihta, demobiliseeriti 1944. Ju tundis Gaidai talle kaasa ja leidis sellele tagasihoidlikule näitlejale ikka mõne väikese rahateenimise võimaluse. Omasid lahinguväljale maha ei jäeta!

Gaidai vedaski filmist filmi veidrikke, kummalisi komödiante, andekaid, aga tihtipeale õnnetuid näitlejaid. Nagu vana tsirkusepealik, laadis ta vankrile oma kääbused, habemega naised, viie jalaga mehed ja sõitis järgmise filmi võtteplatsile.

Gaidai tööhoos. Foto alchetron.com

Gaidai suurel kaasaegsel, kolleegil ja konkurendil Eldar Rjazanovil olid omad näitlejad. „Gaidai näitlejad“ ja „Rjazanovi näitlejad“ kattusid harva. Leonid Kuravljov (Afonja), suurepärane karakternäitleja, mängis seitse korda Gaidai filmides, Rjazanov ei kutsunud teda isegi proovima mõnda rolli.

Sarnane oli Rjazanovi ja Gaidai saatuses ka see, et Nõukogude Liidu hääbudes ja iseseisva Venemaa tekkides tegid mõlemad karjääri lõpus veel mitu filmi, aga need olid nigelad. Õigem oleks vist öelda, et nad ei kõnetanud enam inimesi. Ka kõige andekamatel saab võlukübar lõpuks tühjaks. Naljal on omad reeglid, omad taustsüsteemid. Mida ütlevad tänapäeva 20+ noortele Meelejahutaja naljad?

Alates 1957. aastast selgitas ajakiri «????????? ?????» igal aastal parima nõukogude mängufilmi. Mitte ükski Gaidai film ei võitnud seda tiitlit. Nii tõsised filmifriigid kui kriitikud pidasid tema komöödiaid liiga suureks palaganiks. Teisalt, Gaidai täielik vastand, filosoofiline Andrei Tarkovski ei võitnud ka kordagi.

Niina Grebeškova Gaidaist: „Viimastel aastatel oli tal raske töötada. Ta ei olnud voodihaige, aga kannatas – jalahaav läks lahti pluss kerge emfüseem. Ta ju suitsetas. Kuid ta oli õnnelik inimene, elas ainult sellele, mis teda huvitas. Näiteks armastas mängida kaarte ja hiljem „ühekäelistel bandiitidel“. Ta mängis maha tohutuid summasid. „Ljonja, nii ei tee keegi,“ püüdsin ma teda peatada. „Mismoodi, ei keegi? Mina ju teen.“ Temaga vaielda oli kasutu.“
Gaidai ise ei rääkinud kunagi oma raskest sõjaaegsest vigastusest ega sellest, et valud saatsid teda läbi elu. Sai vihaseks, kui keegi kasvõi kogemata seda teemat puudutas.
Gaidai elas Niina Grebeškovaga koos 40 aastat ja elu lõpus ta oli öelnud: „Mul vedas sinuga. Mida ma ka ei teinud, sulle meeldis kõik.“

Leonid Gaidai mälestussammas irkutskis. Foto Scanpix/RIA Novosti

Küllap oli nende pikaajalise ja tagantjärele vaadates õnneliku kooselu üheks põhjuseks traditsiooniline mudel. Naine juhtis elu kodus, mis tähendab, et tegi süüa, remonti, pesi pesu, juhtis isegi autot ja viis seda parandusse, mees ainult kiitis. Tööl ehk siis võtteplatsil või montaažiruumis võis eraelus heatahtlik, leplik ja naljahimuline Gaidai muutuda parajaks türanniks. Teda oligi väga raske ümber rääkida. Niina on tagantjärele öelnud, et ta ei küsinud kordagi mehe käest endale tema filmi rolli. Gaidai küll pakkus talle ikka mõne väiksema osa. Olevat olnud selline juhus, et Kiievi filmistuudio kutsus Grebeškovat uude filmi peaossa. Ta oli hinnatud ja hea näitleja. Kuid Gaidai alustas just siis „Kaukaasia vangi“ võtetega, Niinale pakkus vaid episoodilist rolli hullumaja õena, aga naine jäi mehega. Mängis kokku kaasa üheksas Gaidai filmis. Armastuse teed on imelikud.

1993. aastal tulid Gaidai kahe viimase filmi stsenaristid Arkadi Inin ja Juri Volovitš tema juurde uue stsenaariumiga. Leonid oli sirvinud paberipakki, vahetanud mõned laused ja lõpuks ohates öelnud: „Poisid, ma vist enam ei jõua …“. Eks tal oli tervis läbi ja aasta alguses tähistanud ikkagi juba 70. juubelit. Sügisel jäi ta kopsupõletikku. Niina Grebeškova: „Alguses põdes raskelt, pärast läks kergemaks. Ma olin tema juures haiglas iga päev, isegi ööbisin seal. Ja 19. november 1993. Hakkas hämarduma … Olin tema juures. Ta ohkas raskelt – ja kõik. Tormasid kohale arstid, püüdsid teda elustada .. Kõik jäi kasutuks. Ta lahkus. Kopsuarteri tromboemboos oli lõpuks diagnoos. Tal oli ka südame arütmia. Ega enam pääsu polnud.“

Allikas

Boris Kõrver: “Enne sõda oli muusikat hõlpsam kirjutada.”

MENULAULUDE LOOJA: Küllap teab nii mõnigi eestlane paremini Boris Kõrveri (pildil 1972. aastal) kirjutatud laule kui heliloojat ennast.
 
 
MENULAULUDE LOOJA: Küllap teab nii mõnigi eestlane paremini Boris Kõrveri (pildil 1972. aastal) kirjutatud laule kui heliloojat ennast. (Oskar Juhani / Eesti teatri- ja muusikamuuseum)

Helilooja Boris Kõrver (30.03.1917–17.08.1994) oli Eesti suurim operetimeister ning lõi populaarseid levilaule, mida kõik teadsid.

“Eesti parim šansoon on kindlasti Boris Kõrveri “Sa heidad mulle ette ebatruudust”,” on Valter Ojakäär öelnud. “Ja üks Kõrveri laul oli omal ajal populaarsem kui mis tahes Valgre laul – “Põhja valge naine”. Seda laulsid kõik.”

MENULAULUDE LOOJA: Küllap teab nii mõnigi eestlane paremini Boris Kõrveri (pildil 1972. aastal) kirjutatud laule kui heliloojat ennast. (Oskar Juhani / Eesti teatri- ja muusikamuuseum)

Tõepoolest, Teise maailmasõja ajal lauldi seda lugu mõlemal pool rindejoont: nii koduses Eestis, Saksa sõjaväes, eelkõige Luftwaffes teenivate Eesti lendurite hulgas, kui ka Punaarmees. Kõrveri loo menu oli sõdurite seas sama suur kui “Lili Marleenil”.

Ojakääru arvates võinuks Kõrveri 1940. aastal kirjutatud laul “Sa heidad mulle ette ebatruudust” vabalt olla rahvusvaheline hitt: “Selles on hollywoodilikku eepiliselt laia joont. Tema oskas ka hiljem džässilikku muusikat kavalalt avalikkuse ette tuua, näiteks põimides seda oma operettidesse – eks ikka negatiivsetele kangelastele.”

Samal ajal aga, kui sõdurid “Põhja valget naist” ümisesid, oli helilooja Kõrver mobiliseeritud Jaroslavli kunstiansamblitesse ning tegi sealse džässorkestri pianistina ühe ringreisi teise järel. Enne Jaroslavli oli Kõrver koos Gustav Ernesaksaga tööpataljonis, kuid mõne aja pärast, 1942. aasta maikuus, said mõlemad kunstiansamblite liikmeiks.

“See oli raske ja alaliselt meeldejääv aeg,” tõdes Kõrver aastaid hiljem Eesti Raadiole antud intervjuus. “Olin tihedas kontaktis Gustav Ernesaksaga, kes selgitas, et Ameerika džäss pole ainuvõimalik muusikaliik ning selle kopeerimise asemel tuleks luua rahvuslik helikeel.” Nõukogude Liidus oli džäss sedavõrd põlu all, et pärast Teist ilmasõda nimetati senised džässiorkestrid ümber estraadiorkestriteks.

“Kuigi põhiliselt on mu muusika lüürilise karakteriga, siis sõja ajal sekkus sinna ka võitlevaid jooni, nii-öelda mehisemat muusikat,” pajatas Kõrver. “Suureks abiks olid Eugen Kapp ja Hugo Lepnurm, kes eesti rahvamuusikat armastasid. See suunas mind rahvamuusika elustavate lätete juurde.”

Lisaks kontserdireisidele, mida Kõrver koos orkestriga sõja ajal Nõukogude Liidu avarustes tegi, sattus ta ka Leningradi ning astus üles raadiosaates “Nõukogude Eestile”. Muude palade seas tuli lõpunumbrina esitusele Priit Veebeli “Kalevite kants”, mis sai lisandiks tema enda loo “Küll on mõni tore poiss”. “Seda lugu olin kunagi kuulnud oma abikaasalt,” rääkis helilooja. “Lootsin, et mu abikaasa kuuleb mu mängu ja oma lemmikviisi ning saab aru, et ma teda unustanud ei ole.”

Tegelikult olid Kõrveri loodud laulud juba enne maailmasõda kuulajaile armsaks saanud. “Kui ma 1938. aastal hakkasin mängima tantsuorkestris Kuldne Seitse, olid repertuaaris mõned minu asjad, kuid kõige suurem võimalus laule populariseerida oli raadios – toona esitas mu laule Mari Möldre,” meenutas Kõrver Eesti Raadio saatele “Armastatud laulumeistreid” antud intervjuus. “Avalikul kontserdil kõlas mu looming esimest korda 1941. aastal ja see oli juba nõukogude korra ajal.

Mitmed laulud said loodud võõrkeelsetele tekstidele, peamiselt saksa- ja ingliskeelsetele. Nii kirjutasid paljud teisedki asjaarmastajad, nagu ka Valgre.”

Üks esimesi levimuusikuid

Oma esimesed laululoomingu katsetused tegi Kõrver 1930. aastate keskpaigas. Sahtlisse. “Minu esimeseks katsetuseks oli 1934. aastal kirjutatud lauluke “Raugev liblika lend”. Teine katsetus oli isa 60. sünnipäevaks kirjutatud laul. Mõlemad lood olid kirjutatud koduseks tarvituseks.

ORKESTRI PIANIST: II maailmasõja ajal mängis Boris Kõrver (paremalt teine) Jaroslavli kunstiansamblite džässorkestris klaverit. Pilt on tehtud esinemisel Novosi­birskis Kuibõševis. (Eesti teatri- ja muusikamuuseum)

Esimesed laulud, mis said laiemalt tuntuks, olid “Sa heidad mulle ette ebatruudust” ja “Ma tunnen sind nii võimatumalt vähe”. Eks kõik lood vastasid tollele ajale.”

Äärmiselt tekstitundliku heliloojana tunnistas Kõrver 1987. aastal, et häid tekste on raske leida. “Viimasel ajal on minul puudust olnud huvitavatest tekstidest,” lausus ta.

“Ennesõjaaegsed tekstid olid kõik kui väike sündmus või novellikesed ja seetõttu oli muusikat ka hõlpsam kirjutada. Ma pooldan sellist muusikat, mis hingekeeli helisema paneb. Mõnel on väga jämedad keeled, aga sealt on võimalik peenematele üle minna.”

Kõrver oli Ojakääru sõnul üks esimesi, kes asus kündma levimuusikapõldu. Kuid tasapisi kirjutas Kõrver ka operette ning muusikale, sekka filmimuusikatki. “”Kerjuse laul” operetist “Ainult unistus” on Eesti kõige populaarsem operetilaul,” hindas Ojakäär lugu, mida tänaseni ette kantakse.

Teksti autor Ardi Liives mäletab, et hittlugu sündis 1952. aastal, kui oli operetilibretode võistlus. “Võtsin üliõpilasena sellest võistlusest osa – mul oli kõik valmis, aga kujutasin ette, et viimases pildis peaks Tallinna tänava nurgal olema üks sant. Kas puujalaga või ilma. Aga ta pidi laulma midagi. Väntoreli saatel,” kirjeldas ta.

“Tähtaeg lähenes, aga mul ei olnud laulu teksti. Läksin Tartus Tiigi intrist Tähe tänavale sõbra juurde ja äkki tulid kõik neli salmi järjest pähe. Sõbra juures küsisin tüki paberit, panin kõik kirja ning nii oligi viimane laul olemas. Kui Kõrver oli muusika kirjutanud, ei kujutanud me kumbki ette, et “Kerjuse laul” peaks mingiks eriliseks looks saama. Lugu muutus tipuks tänu Kõrveri muusikale ja Helend Peebu ettekandele aastal 1954.”

Liivesega kahasse kirjutas Kõrver kuus operetti, aga lisa tuli veel teiste libretistidega töötamisel. “Eesti kõige viljakam operetiautor,” tunnustas Ojakäär. Tõsi, nii mõnigi operett ei muutunud populaarseks, küll aga jäädi laulma operetilaule.

Näiteks 1945. aastal kirjutas Kõrver koos libretist Leo Normetiga opereti “Hermese kannul”. Operetti küll ei lavastatud, kuid laulud said üldtuntuks. Eelkõige lõunamaiselt kõlav “Mari-Ann”.

“Iga noot peab olema õigel kohal.”

Samal aastal, kui valmis operett “Hermese kannul”, astus Kõrver konservatooriumi kompositsiooni õppima ja sattus Heino Elleri klassi. “Ega ma talle väga näidanud omi laule,” muigas Kõrver aastaid hiljem. “Aga tal oli õigus, kui ütles, et kõik, mis sa kirjutad, peab olema selgesti kirjutatud ja iga noot peab olema õigel kohal.”

Viis aastat hiljem sai Kõrver kolhoosilaulude vokaaltsükli “Meil kolhoosis” eest riikliku preemia. “Hea laulu peamiseks tunnuseks pean ma eelkõige kaunist ja meeldejäävat meloodiat,” tõdes ta. “Aga ka head teksti.”

Aasta hiljem valmis film “Valgus Koordis”, mille heliloojaiks olid Eugen Kapp ja Boris Kõrver. Peategelast mängis filmis toona Eestis ja kogu Nõukogude Liidus tuntud laulja Georg Ots, populaarseks osutusid ka filmile kirjutatud muusika ning laulud. Aastal 1955 lavastati “Valgus Koordis” põhjal isegi ooper.

Georg Ots oli muide sõja ajal sarnaselt Kõrveriga kunstiansamblite liige, kuid toona need kaks kokku ei puutunud. “Ots esines kooris, kuid meie ei sattunud temaga sõjaajal kokku ja minu laule ta ei laulnud,” kõneles Kõrver. “Ning mul ei olnud võimeid sel ajal niisuguseid laule kirjutada, nagu tol ajal vaja oli.”

Õppis algul hoopis majandusteadust

Boris Kõrver lõpetas 1936. aastal Tallinnas erahumanitaargümnaasiumi, õppis klaverit 1932–1933 Tallinna Konservatooriumis Eva Noorma-Raudkatsi juures ja seejärel eraviisiliselt Artur Lemba juhendusel.

1937–1940 õppis Tartu ülikoolis majandusteadust.

Teise maailmasõja ajal mobiliseeriti Nõukogude armeesse, hiljem kuulus Jaroslavlis Eesti NSV Riiklikesse Kunstiansamblitesse, mille džässorkestri repertuaar oli valdavalt Kõrveri loodud ja seatud.

1950. aastal lõpetas Tallinna Riikliku Konservatooriumi kompositsiooni erialal Heino Elleri klassis.

Mängis klaverit džässorkestris Kuldne Seitse (1938–1941, 1947–1950) ning Tallinna Noorte Maja orkestris (1944–1947), töötas Tallinna Muusikakoolis muusikateoreetiliste ainete õpetajana (1950–1952), Eesti NSV Riikliku Filharmoonia puhkpilli- ja estraadiorkestri dirigendina (1952–1953), oli Eesti Heliloojate Liidu juhatuse esimehe asetäitja (1953–1966) ja esimees (1966–1974).

Aastast 1974 tegutses vabakutselise heliloojana.

Kõrveri loomingu põhiosa moodustavad laululooming, koorimuusika ning 11 muusikali ja operetti. Ka on ta loonud muusikat filmidele (nt “Valgus Koordis”, “Andruse õnn”, “Tagahoovis”), sümfoonilist muusikat, sh viiulikontserdi, ning lastelaule ja -palu. Kõrveri muusika on rahvalik ja meloodiarohke, alatoonilt lüüriline, intiimne ja soe.

Paljude lauljate repertuaaris on püsinud tema laulud “Tallinn, mu Tallinn”, “Kadriorg”, “Küll sinust meri mehe teeb”, “Põhjaranniku valss”. Populaarseks on saanud ka laulud operettidest (“Kerjuse laul”, “Põhja valge naine”, “Vallutanud meeli operett”) ja filmidest (“Tagasitulek”, “Kaluri laul”, “Kui õitseb sirel”, “Oi, te poisid”). Tema laulud on võitnud auhindu loominguvõistlustel ja kõlanud üldlaulupidudel (“Mis mul öelda oma kallist”, “Suveõhtul”, “Tule matkama, pioneer!”, “Õnnelik elu”, “Turistide laul”, “Noorte meremeeste laul” jt).

Allikas: Eesti muusika infokeskus

Viskame seksitööga seotud eelarvamused ajaloo prügikasti – Eesti Päevaleht

 

Tuntud ütlus, et prostitutsioon on maailma vanim amet, on muutumas.

Nimelt on tekkinud vajadus leida sõna „prostitutsioon” asemele mõni neutraalsem väljend. Üldist suhtumise muutust ilmestab hästi Amnesty Internationali mais tehtud otsus, mis julgustab valitsusi tühistama seadusi, mis kriminaliseerivad raha eest intiimteenuste pakkumise, juhul kui pakkuja on täiskasvanu, kes pakub teenust vabast tahtest.

Liikidele, kes paljunevad seksuaalselt, on soov vahekorda astuda üks tugevamaid kihke. Inimesed pole erand. Kõikides tänapäeva ühiskondades vahetavad inimesed raha või väärisesemeid selle vastu, mida nad soovivad, kuid muul moel ei saa. Eri põhjustel ei saa paljud inimesed tasuta kas üldse, nii palju või sellist seksi, kui nad soovivad. Kuni vähemalt üks eelmainitud tingimus ei muutu, püsib nõudlus intiimteenuste järele.

Kui nõudlus jääb, siis mis saab pakkumisest? Muu hulgas nõuti Amnesty Internationali ettepanekule vastukajaks, et muutuksid tingimused, mis sunnivad inimesi oma keha müüma. See ettepanek eeldab, et intiimteenuseid vahetavad raha vastu ainult inimesed, kes ei suuda muud moodi ära elada.

Vabalt valitud amet

Ent selline eeldus on müüt. Kui jätame kõrvale need, kes vajavad raha narkosõltuvuse rahuldamiseks, saaksid paljud neist tööd tehases või kiirtoidukohas. Sealt vaatab neile vastu võimalus teha kaheksa tundi päevas ühekülgset igavat liinitööd või küpsetada kotlette. Tegemist ei ole hullumeelse valikuga. Vastupidi levinud stereotüübile ei ole lõbumajas töötamine inimese tervisele kuigi ohtlik ega riskantne. Mõned valdkonnas töötavad inimesed tunnevad oma töö üle uhkust ning kinnitavad, et see nõuab rohkem oskusi ja on inimlikum kui teised neile saadaolevad töökohad.

Austraalias seadustati seksitööstus pärast seda, kui selgus, et politsei nõudis seksitöötajatelt altkäemaksu.

Kui töö kui selline niikuinii lähemal ajal kuhugi ei kao, peaks igaüks, kes hoolib selles vallas töötavate inimeste tervisest, turvalisusest ja eriti õigustest, toetama selle tööstuse täielikku legaliseerimist. Seda tahab ka suurem osa intiimteenuste pakkujaid. Mais, kui dekriminaliseerimisest sai Amnesty Internationali ametlikult toetatud poliitika, otsustas Austraalia kõige rahvarikkam osariik mitte muuta riigi juba varasemast seaduslikku seksitööstust. Seksitöötajate ametiühingu juht tundis uudist kuuldes kergendust ja ütles, et varem loodud tingimused on töötajate tervist ja turvalisust parandanud.

Võitlus korruptsiooniga

Samale järeldusele jõudis Sex Workers Outreach Project, kes kinnitas, et dekriminaliseerimine laseb töötajatel toimetada ausa turu tingimustes ja oma tervis kindlustada. Suurem osa austraallasi elab nüüd osariikides, kus seksitöö on legaalne või dekriminaliseeritud.

Järjest enam toetatakse ka eutanaasia ja kanepi legaliseerimist.

See nähtus läheb kokku viimastel aastatel levinud arusaamaga, et osariigid ei tohiks keelustada täiskasvanute vahel vabast tahtest kokku lepitud tehinguid. Samamoodi muutub järjest rohkemates kohtades legaalseks eutanaasia. Ameerikas toetatakse laialt kanepi seaduslikuks muutmist.

Seadustamisel on ka kindlad praktilised eelised. Colorados motiveeris kanepi legaliseerimist oodatud maksutulu. Austraalias Uus-Lõuna-Walesis aitas seksitööstuse seadustamisele kaasa politsei korruptsiooni ilmsikstulek. Tuli välja, et politsei nõudis seksitöötajatelt altkäemaksu. Seadustamine muutis selle võimatuks.

Seksitööstust kriminaliseerivad riigid peaksid mõtlema kahjudele, mida need seadused kaasa toovad. Sedasama on teinud ka Amnesty International. On aeg heita kõrvale moraalsed eelarvamused, põhinegu need religioonil, idealistlikul feminismil või millelgi muul. Tuleb teha seda, mis on töötajatele ja inimestele üldisemalt parim.

© Project Syndicate

Eestis on prostitutsiooni pakkumine legaalne, kuniks ei rikuta kehtivaid seadusi. Keelatud on aga kupeldamine ja bordellipidamine.

Sarnane olukord on Soomes. Lätis lisandub kohustus käia kord kuus tervisekontrollis, Prantsusmaal aga tuleb maksta makse.

Kreekas võib vähemalt 21-aastane isik end seksitöölisena registrisse kanda, kuid peab kahe nädala tagant tervisekontrollis käima. Lubatud on ka bordellid ja kupeldamine. Täiesti ebaseaduslik on seksitöö näiteks Leedus ja Sloveenias. USA-s erineb olukord osariigiti.

Allikas: Riigi Teataja, 100 Countries and Their Prostitution Policies

Euroopa Kultuuripealinn 2017 oli maailma populaarseim seksiturismi sihtkoht

Küpros

KüprosFoto: Shutterstock

Antiikajal kummardasid mehed jumalanna Afroditet
sõites Küprosele Paphosesse ja seksides templineiudega. Nüüd on paik leidnud küll teistsugust tunnustust. 2017. aastal on Paphos Euroopa Kultuuripealinn.

Kes oleks uskunud, et see hotellidest koosnev betoondžungel Küprose lääneosas, mis on täis pubisid, hiina ja india restorane ja suveniiripoode, saaks endale sellise tiitli? Isegi patriootlikud kohalikud on hämmingus, kirjutab bbc.com.

Mida Euroopa Liit, mis kuluutirpealinnu valib, selles kohas küll nägi? Ent kaega natuke sügavamale – sõna otseses mõttes – ja saad vastuse. Ühe põldu kündnud talupoja tehtud juhuslik avastus 1966. aastal tõi päevavalgele hiiglasliku arheoloogilise ala sadama lähedal, kust praegu väljuvad klaaspõhjaga turistipaadid.

Nähtavale tuli terve Kreeka-Rooma linn, mille tähtsuses Kprose ajaloos pole vähimatki kahtlust, koos kõigi oma villade, teatrite, paleede, kindluse ja hauakambritega – üks suuremaid vanade roomlaste elupaiku Vahemere ääres.

Antiikajal nime all Nea Paphos tuntud linnast jäid vaid varemed. 4. sajandi julm maavärin, mis raputas suuremat osa Küprosest, jättis alles vaid kaunid, peaaegu puutumatuna püsinud masaiikpõrandad.

See on UNESCO hinnangul piisav põhjus, et Paphos peab olema maailmapärandi nimistus oma “Antiik-Kreeka mütoloogiale valgust heitva” mosaiigiga.
Need mosaiigid räägivad Thisbe ja Pyramose, Echo ja Narcissuse, Ganymede vägistamise, Apollo ja Daphne ja kogu Pantheoni jumalate lugusid hingematvalt kaunilt läbi mitmete tubade.

Tänaseks on Nea Paphose arheloogiline park avatud külastajatele kõikjalt maailmast.

Täna kasutatakse Küprosel Aphrodite nime et müüa ükskõik mida autorendist villadeni. Kuid kristluse eelsel ajal pöörduti selle nime poole hoopis teistel põhjustel: palverändurite hordid, kes templisse rändasid, hüüdsid tema poole enne templineidudega vahekorda astumist. Nii nägi välja seksiturism antiikajal.

Te võite ju mitte tahta seda uskuda, aga see ei muuda fakti, et rahvahulgad ei tulnud üksnes oma austust avaldama, nad tulid ka osa saama pöörastest festivalidest (mille Rooma imperaator keelas 400 aastal), mida tema auks korraldati – kus võõrastega seksimine polnud mitte lihtsalt võimalik vaid lausa kohustluslik.

Kaasaegsed reisijuhid võivad jääda tagasihoidlikuks Paphose riituste kirjeldamisel, aga Kreeka ajaloolane Herodotus, kes kirjutas Küprosest 5. sajandil e.Kr, paljastab hämmastava ajaloo: “Babüloonia kõige vastikum komme nõuab, et iga naine peab korra elus minema Aphrodite templisse ja olema võhivõõraga vahekorras vähemalt ühe korra oma elus.” Ajaloolase sõnul kehtis see kõigi naiste kohta, olgu nad rikkad või vaesed, ülemast või alamast klassist – ehkki rikkad naised sõitsid templisse tihti kinnistes kaarikutes.

“Naine ei saanud rahast keelduda. Kui võõras oli juba kord oma valiku langetanud ja raha tema sülle heitnud, oli ta kohustatud koos temaga templist väljuma ja vahekorda astuma.” Inetud naised pidid vahel ootama aastaid, enne kui keegi neile lähenes, lisas Herodotus üleannetul toonil.

Sama väidab ka James Frazeri monumentaalne teos religioonist: “Näib, et Küprosel pidid kõik naised enne abiellumist tegelema Aphrodite templis prostitutsiooniga,” kirjutab ta, lisades, et sama komme oli Babylonis, Bybloses ja Baalbekis ning nii Armeenias kui Türgis.

Mälestus rituaalidest, mis surid ilmselt väga aeglaselt välja vaatamata Rooma imperaatori keelule, püsisi veel sajandeid. Veel 1336. aastal hoiatas Saksa preester Sucheni Ludolph palverändureid, kes Paphosele suundusid, et: “Küprose pinnas ahvatleb mehi patustama.”.

Aphrodite või Venus, reaalne või müütiline ning tema samastamine viljakusega olevat Küprose esimese preester-kuninga teene.

Isegi 21. sajandil on Küprose elanikud nii sisse võetud Aphroditest, et nad räägivad siiralt, kuidas ta sündis Paphose rannikul.

Turistitele on poolkohustuslik käik Petra Tou Romiou kalju juurde, koos soovitusega fotoaparaat kaasa võtta – see on koht, kus Aphrodite merest sündis.
Kaamerad klõpsuvadki ja turistibussid vuravad edasi.

Aga Aphrodite nime kõikvõimsus pole kadunud tänagi ning on kindlustanud Paphosele Euroopa Kultuuripealinna tiitli ning viinud selle UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Tänu Aphroditele on Paphosel põhjust olla optimistlik uuestisünni osas, mis ehitaks taas üles oma antiikkultuuri väärilise linna.

Allikas